Helena Langšádlová prozradila, že jen desetina uprchlíků pochází z válečných oblastí. A co se týče Zemana v Moskvě a Babiše...

17. 5. 2015 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Současná vláda navýšila státní úředníky o 2600 za poslední rok a podíl neuveřejněných zakázek vzrostl. Jestli chce ministr Babiš registrační pokladny po vzoru Chorvatska, měl by se na jejich výsedky konečně podívat, myslí si místopředsedkyně TOP 09 a šéfka sněmovního podvýboru pro migraci a azylovou politiku Helena Langšádlová. V rozhorovu pro ParlamentníListy.cz také označila cestu prezidenta Miloše Zemana do Ruska jako nepatřičnou. Kdyby se Zeman zúčastnil přehlídky, považovala by to za důvod k jeho odvolání.

Helena Langšádlová prozradila, že jen desetina uprchlíků pochází z válečných oblastí. A co se týče Zemana v Moskvě a Babiše...
Foto: red
Popisek: Helena Langšádlová, poslankyně TOP 09
reklama

Co obvykle děláte o sobotní půlnoci?

Musím přiznat, že o sobotní půlnoci často popíjím víno s přáteli. Ale většinou to stíhám jen v tu sobotu.

Jak vnímáte návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Moskvě?

Anketa

Vadila vám Zemanova cesta do Moskvy?

9%
91%
hlasovalo: 12009 lidí

Jako něco nepatřičného. My máme mít velkou úctu ke všem obětem a vojákům druhé světové války, kteří položili a riskovali svůj život i za naši svobodu. Na sovětské straně to nebyli pouze Rusové, ale i Ukrajinci, Gruzinci a další. Nyní je však Rusko zemí, která okupuje zemi sousedních států, proto považuji návštěvu Zemana, včetně těch až nesrozumitelných rozhovorů, za nepatřičnou.

Snížila tu nepatřičnost nějak skutečnost, že se nezúčastnil tamní vojenské přehlídky?

Já myslím, že kdyby se prezident byl býval opravdu zúčastnil přehlídky a vzdal hold okupační armádě, bylo by to na diskuzi, ze které by měly vyplývat závěry k jeho odvolání.

Hodně se teď diskutuje o doprovodu Miloše Zemana, proč nevzal českého velvyslance v Rusku Vladimíra Remka. Překvapilo Vás to?

Nepřekvapilo. Je zřejmé, kdo vlastně prezidentovi kampaň zaplatil, komu slouží a doprovod v Rusku tomu odpovídal.

Fotogalerie: - Zeman letí do Moskvy

Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...
Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...
Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...
Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...
Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...
Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskv...

Na své cestě po krajích nedávno prohlásil, že má na rukou krev Miroslava Kalouska. Souhlasíte s ním? Slyšela jste tento výrok?

Neslyšela. Nesmysly nebudu komentovat.

Fotogalerie: - Zeman v Olomouckém kraji

Prezident před sídlem Olomouckého kraje
Prezident na cestě do kongresového sálu v doprovod...
Během diskuse s radními, zastupiteli a starosty Ol...
Prezident dostal gramofon a desky jeho oblíbené sk...
Dar od prezidenta hejtmanovi
Prezident předává dar hejtmanovi

 Nyní NATO a Ukrajinu znepokojila možnost jaderných zbraní na Krymu, je podle vás hrozba reálná, nebo jde stále o ukazování svalů? 

Doufám, že se jedná o ukazování svalů. Kroky Ruska v posledních měsících jsou natolik překvapivé pro mnohé a natolik jdoucí za veškeré hranice, že nesmíme podobné hrozby podceňovat. Musíme se připravit na všechny okolnosti, které mohou nastat.

Jaký krok konkrétně vás překvapil nejvíce?

Naprosto zřejmé obsazení Krymu bez jakýchkoliv pochyb. Došlo k bezprecedentnímu porušení mezinárodního práva. Okupací cizí země porušilo Rusko své závazky vyplývající z Budapešťské smlouvy.

Budu oponovat slibem Severoatlantické aliance a Evropské unie vůči Rusku na summitu NATO v roce 2008. Tehdy přislíbili Putinovi, že o Ukrajinu, ani Gruzii usilovat nebudou. Opak však byl pravdou. Nejde také o porušení slibu?

Nemyslím si, protože asociační dohoda nepočítala s tím, aby se Ukrajina stala součástí Evropské unie. Spolupráce Evropské unie probíhá s dalšími zeměmi a vlastně před těmi deseti, patnácti lety se počítalo s velmi úzkou spoluprací jak na poli Evropské unie a NATO, tak i Ruska.

Měly by být sankce vůči Rusku zrušeny? Jsou vůbec účinné?

Jsou účinné a přinesly efekt. Dopad i na ruskou ekonomiku je jednoznačný a evropské země mají v podstatě tři možnosti. Jedna je nedělat nic, což je nepřijatelné v případě, že je obsazena část suverénního státu, druhá sankce, třetí už je válečný konflikt. My máme právo využít sankce jako jeden z nástrojů a dokud Rusko působí na Ukrajině, musíme na sankcích trvat. Dokud nedojde k řešení, nelze ustupovat.

Jaké by měly být další kroky Evropské unie a NATO vůči Rusku?

Pokračovat v sankcích a jednáních.

Nyní vedete výbor pro migrační a azylovou politiku. Co si myslíte o vyhrocené situaci uprchlíků na moři?

Za prvé Evropa měla již před několika měsíci začít bojovat s organizovaným zločinem. Co se děje ve Středozemí, je organizovaný zločin v obrovském rozsahu. Z jedné lodě mají až dva miliony euro a tyto peníze jdou znovu do organizovaného zločinu. Zneužívají nebezpečí lidí a slibují jim, že Evropa je zemí zaslíbenou. Podle mých informací pochází v posledních měsících jen deset procent uprchlíků z válečných oblastí.

Jak jim tedy pomoci?

Na jednu stranu je potřeba přinášet pomoc lidem ohroženým na životech zejména v blízkosti válečných konfliktů a v táborech uprchlíků. Na druhou stranu je nutná důsledná návratová politika. Současně ti cizinci, kteří jsou na území Evropy, musí dodržovat naše zákony, přijímat naše hodnoty a velká pozornost musí být ve sledování jejich integrace. Je nepřípustné, aby žili v uzavřených komunitách.

Jak se k podobným řešením staví ostatní země Evropské unie?

To, že se jedná o boj s organizovaným zločinem, zaznívá nyní z většiny zemí. Některé země nemají odpovědnou migrační politiku dlouhodobě, jako je Švédsko, a tyto chyby nesmíme tolerovat. Šokuje mě, že někteří představitelé Evropské unie odmítají postup návratové politiky.

Prosadila jste si účast v tomto výboru, co vás k tomu vedlo?

Téma migrace bylo na půdě Evropské unie několikrát, dlouho ho sleduji a ještě dávno před tím jsem věděla, že výrazně ovlivňuje budoucnost.

Andrej Babiš stále trvá na registračních pokladnách i přes varování mnoha odborníků. Co říkáte na to, že by se spropitné v restauraci mělo stát zdanitelným příjmem?

Myslím si, že tato vláda je vládou levice a oligarchy a i z jejich vyjádření zřetelně vyplynulo, že malí a střední podnikatelé jsou jim naprosto lhostejní. To je mimořádně nezbezpečné, protože silná demokracie je postavena na silné střední třídě, proto podkopávat malé podnikatele je nebezpečné pro nás všechny. Bude to mít negativní dopady na nezaměstnanost, právě ti malí a střední podnikatelé vytvářejí spoustu pracovních míst.

Registrační poklady měly být původně pro šest set tisíc živnostníků, nyní už je to už jen tři sta tisíc. Přinese to lepší výběr daní?

Ministr financí se opakovaně odkazuje na zkušenosti z Chorvatska, měl by se na ně konečně podívat. Bylo by mu jasné, že větší výběr daní to nepřineslo. Kdyby jen málo vybrali, ale mnoho živnostníků a podnikatelů zkrachovalo a dopad na nezaměstnanost byl negativní.

Jak podle vás plní roli ministra financí?

Nedaří se mu vybírat daně, dostal do rozkladu finančí správu, je naprosto nekompetentní. Dopouští se personálních kroků s častou výměnou přestavitelů institucí, zkrátka vůbec neví, co má dělat. Je to zřejmé a i on to v poslední době přiznává, že před volbami mluvil o něčem, o čem nic nevěděl.

A co jeho slibované úspory ve vládě a boj proti korupci?

Víte, tato vláda zvýšila počet státních úředníků o dva tisíce šest set za jeden rok. Chová se mimořádně nezodpovědně vůči státu, v rozpočtu snižují výdaje na investice, vědu a výzkum. Další kroky činí při obcházení zákona o veřejných zakázkách. Podíl výběrových řízení bez uveřejnění se za této vlády, která si brala korupci jako hlavní cíl, výrazně zvýšil.

Domníváte se, že voliči změní svůj názor, nebo se jim taková politika líbí?

Já myslím, že přemýšliví voliči prozří a každý, kdo se podívá na skutečné výsledky a data, změní názor.

Jak se díváte na rozpory v koalici mezi Babišem a Sobotkou?

Já z toho mám rozpačitý pocit. Na jednu stranu mají koaliční partneři sladké řeči a pak se vymezí proti elektronické evidenci, rozpočtu, začnou bojovat s oligarchií, ale boj s oligarchou se nikde nepromítá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkušený exsenátor: S Prymulou jde o likvidaci Babiše. Jde o všechno! Jinak tato společnost končí

4:50 Zkušený exsenátor: S Prymulou jde o likvidaci Babiše. Jde o všechno! Jinak tato společnost končí

ROZHOVOR „Porušil základní principy, které on sám vyžaduje po občanech a které několikrát před tím s…