Herman bude asi potřebovat získat imunitu, aby nemusel do tepláků. Jde o miliardové projekty. Dokumentarista hovoří o bojích v ústavu totality a mrhání s veřejnými penězi

06.12.2017 11:01 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý dokumentarista Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) a badatel v oblasti moderní historie Adam Kretschmer hovoří o svých postřezích k fungování Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a ÚDV. „A to si ještě matně vzpomínám na trojnásobné navýšení ceny za opravu Státní opery a další miliardové projekty. Tak si myslím, že bude ‚hru na imunitu‘ potřebovat,“ říká Kretschmer o Danielu Hermanovi.

Herman bude asi potřebovat získat imunitu, aby nemusel do tepláků. Jde o miliardové projekty. Dokumentarista hovoří o bojích v ústavu totality a mrhání s veřejnými penězi
Foto: Archiv AK
Popisek: Adam Kretschmer

Nejspíše na této schůzi bude Senát volit tři nové radní do ÚSTRu. Myslíte, že toto bude dalším zlomovým bodem „bojů o ÚSTR“?

Rozhodně. A to ať dopadne volba jakkoliv. Tedy zda vyhraje, obrazně řečeno, skupina reprezentovaná dnes poslancem doktorem Žáčkem, doktorem Blažkem a panem Schovánkem – nebo zda, obrazně řečeno, „zvítězí“ skupina reprezentovaná současným vedením ÚSTRu, tedy doktorem Hazdrou. V prvém případě si zopakujeme nejspíše situaci z let, kdy nastoupil pan Herman, to znamená, že dojde k velkým personálním otřesům a budeme zažívat opět mediální extempore, jako v případě nástupu paní Foglové nebo doktora Hazdry. Mimochodem, podle toho se dají obě skupiny, myslím, dobře rozeznat. V případě vítězství prvé skupiny budou tito „personálně čistit“, v případě „vítězství současného vedení“ bude tato hermanovská skupina opět demonstrovat, a to i v převlečení za lehké ženy, na schodech ÚSTRu.

Má toto nějaké řešení?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …