Hrabě Mensdorff-Pouilly: Proč se pleteme do Ukrajiny? Proč ponižovat Rusy? Modli se a pracuj, platilo. Dnes je v módě klanění se zlatému teleti, na tom se nedá postavit ani záchod

07.07.2015 16:44 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Rod Mensdorff-Pouilly do českých zemí přišel v 19. století a k jeho majetku patřily boskovický zámek a rozsáhlé zemědělské pozemky. Hugo Mensdorff-Pouilly zažil v Boskovicích německou okupaci, nástup komunismu a vyvlastnění a po roce 1989 i restituce rodového majetku. Dnes stojí v čele společnosti, která jej spravuje. Tvrdí, že na příslušnosti ke šlechtě už dnes příliš nezáleží, v politice by nevydržel ani čtrnáct dní a Evropě by prospělo držet se více hesla „modli se a pracuj“.

Hrabě Mensdorff-Pouilly: Proč se pleteme do Ukrajiny? Proč ponižovat Rusy? Modli se a pracuj, platilo. Dnes je v módě klanění se zlatému teleti, na tom se nedá postavit ani záchod
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Zámek Boskovice

Jak hodnotíte pětadvacet let od listopadu 1989 jako člověk, který pamatuje první republiku i nacistickou a komunistickou totalitu?

Představoval jsem si, že všechno bude mnohem lepší, že tady půjde všechno kupředu, a naopak jsem si nemyslel, že se tady bude tolik krást a že si naši představitelé budou počínat tak neseriózně. Když přestali vládnout komunisté, považoval jsem za nemožné, že nás v novém režimu převálcují síly minula. Samozřejmě nesouhlasím s názorem, který se občas objevuje, totiž že za komunistů bylo lépe. Lidem, všem lidem se daří mnohem lépe, stále sice jsou někteří chudí, ale to vždy bylo a bude. Že se ale bude tak bezostyšně loupit na státních financích, je smutné. Politici místo aby sloužili veřejnosti, národu a lidem, slouží sobě.

Co dnes pro vás znamená příslušnost ke tradiční šlechtě?

Vše se změnilo a je v podstatě jedno, jestli člověk je nebo není příslušníkem aristokracie. I o Karlu Schwarzenbergovi se mluví jako o knížeti, ale prakticky to nemá velký význam. Já jsem to v minulosti kvůli svému původu od režimu schytal, dnes z toho člověk nic nemá. Působí to hlavně tak, že se člověk více chová tak, jak byl veden. Pokud jde o majetek, je třeba pořád myslet na to, že nejsme boháči, my vlastně nemáme nic. Máme jen velký majetek a ten se musí obhospodařovat. Patří nám hlavně lesy, a z toho plyne vše ostatní. Když zasadíte strom, sázíte ho pro vnoučata, příroda musí být obhospodařovaná a my máme povinnost předat hospodářství v lepším stavu, než jsme je převzali.

Po roce 1989 jste působil v diplomacii, která má blízko politice. Neuvažoval jste o tom, že se budete angažovat i tímto směrem?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …