Hučín zcela vážně: Nečas byl před Ištvanem a razií proti ODS dávno varován

19.07.2013 6:55

ROZHOVOR Na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci jsou pěkní ptáčkové. Ivo Ištvan by vůbec neměl mít bezpečnostní prověrku. Spiknutí proti ODS jsme očekávali a dokonce o něm informovali premiéra Petra Nečase, ale ten to bral na lehkou váhu. Disident a drsný bojovník proti komunismu Vladimír Hučín otevírá kapitoly z doby, kdy pracoval v Bezpečnostní informační službě (BIS).

Hučín zcela vážně: Nečas byl před Ištvanem a razií proti ODS dávno varován
Foto: ČT
Popisek: Vladimír Hučín
reklama

Razie na Úřadu vlády má zajímavé pokračování v propuštění tří bývalých členů ODS z vazby. Jak na tuto skutečnost nahlížíte?

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci je instituce, o které hodně vím. Podílel jsem se totiž, coby důstojník BIS, na bezpečnostních prověrkách těchto státních zástupců. O Ivo Ištvanovi mohu říci jedno. Je to člověk, co by za normálních okolností, které po nástupu ČSSD k moci nebyly, nepřešel přes bezpečnostní prověrku. Tento muž má teď vedoucí místo a velmi iniciativně tam kryje státní zástupkyni Lenku Šromovou, která na mě vyrobila obžalobu ze sedmi trestných činů na zakázku ČSSD. Kdyby kauzu Nagyová šetřili státní zástupci, o nichž nic nevím, nebo by byli čistí jako oko boží, jak by správně měli být, tak neřeknu ani popel. ODS se rozhodně nezastávám, protože mě v mnoha věcech zklamala.

Kvůli čemu podle vás neměl Ivo Ištvan dostat bezpečnostní prověrku?

Kvůli podivným vazbám a lživému vyplnění dotazníku. Mnoho informací v něm zatajil. Tento člověk by opravdu neměl mít bezpečnostní prověrku na přísně tajné, ani na tajné. Maximálně by mohl dostat prověrku na vyhrazené, ale u toho bych nemohl být.

Upozorňoval jste na některá svá zjištění občanské demokraty?

Jistěže. S paní Mašínovou jsme na některé aktivity a bezpečnostní prověrky státních zástupců upozorňovali přímo Petra Nečase. Jako premiér na to nedbal. Bylo to zrovna na pohřbu Milana Paumera, kde jsme mu osobně předali dopis, protože seděl za mnou. V dopise jsme upozorňovali, co je to za lidi, k čemu jsou připraveni, co od nich hrozí. Posléze nám odpověděl, že v této věci nelze zasahovat, protože mu k tomu chybí kompetence.

Takže jste na to expremiéra Petra Nečase na začátku vlády upozorňovali?

Přesně tak. Dokonce jsem jako důstojník BIS tyto aktivity popsal ve své knize Není to o mně, ale o nás. U státních zástupců z Olomouce bylo jen otázkou času, kdy se něco takového stane. Mohl bych z toho mít zlomyslnou radost, protože jsem na to upozorňoval už jako důstojník BIS a když jsem byl zatčen, ale nemám. Štve mě to. I proto byl soud se mnou tajný. Kdyby byl veřejný, tak se všichni občané dozvědí, o co šlo. Nebylo to o žádných bombách, šlo o falešnou konstrukci, aby to každý sežral i s navijákem.

Podle vás jde tedy o komplot proti ODS?

Samozřejmě. Musím jen zopakovat, že na to, že k něčemu takovému dojde, jsem upozorňoval už jako důstojník BIS. Poněvadž mi bylo vždy podezřelé, že jistí státní zástupci, jako například Radim Obst, jenž později dozoroval případ Jiřího Čunka, dostali bezpečnostní prověrku. Měl jsem přístup k jeho spisu a nashromáždil dostatek důkazů, že by za normálních okolností nemohl dělat státního zástupce a už vůbec ne na vedoucím místě. Šlo třeba i o vazby na vysoké činitele StB. Přesto všechni tito lidé prošli a podepsal to tehdejší šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Tomáš Kadlec. Všichni byli podezřelí pro nekalé aktivity a pak vynášeli informace pro ČSSD. A ODS nedbala na varovné signály, které dostávala nejen ode mě, ale i od ostatních. U mě to bylo bráno tak, že si řeším vlastní válku.

Mluvčí BIS se v souvislosti se zatýkáním pro ParlamentníListy.cz vyjádřil, že je to v kompetenci policie…

BIS vedená generálem Jiřím Langem v tom maximálně selhala. Vždy jsem říkal, že nejlepším řešením by bylo Langa, Bublana a tyto lidi zavřít a dát tam někoho důvěryhodného. Za pár dnů by se vidělo, co všechno by vyplulo na povrch. Třeba Lang pracoval pro zájmy ČSSD už tenkrát. A je pravda, že Jan Šubrt se vždy zaštítí utajovanými skutečnostmi a neřekne nic. Jde o "profíky" na to, aby vám nic neřekli, za což jsou i placeni. Nicméně měli chránit premiéra, varovat ho, ale naopak se ještě podíleli na přípravě řady zatčení a veškerém svinstvu okolo. Přesto pracují na dvacet procent.

Myslíte si, že by měly být tajné služby v tomto ohledu více kontrolovány, než je tomu doposud?

Určitě. Jde o infantilní organizace, které tomu nerozumí. Byl jsem v BIS deset let, takže si ještě pamatuji, jak se pro kontroly stavěly Potěmkinovy vesnice. Nikdo neměl šanci se nic dozvědět. Měla by vzniknout nějaká rada pro tajné služby, ale do ní by měli být nominováni lidé, kteří problematice opravdu hloubkově rozumí.

Ostatně prezident Miloš Zeman vždy prohlašoval, že jsou tuzemské tajné služby k ničemu, protože se od nich už za svého premiérování nic nedozvěděl…

V tomto ohledu mu dávám za pravdu, i když nerad. Vždyť je to nesmírně záludný a zákeřný člověk. Na zámku v Porubě u Řeka Statise Prusalise se ožíral s dost pochybnými individuy. Opíjela se tam s ním celá elita vysokých funkcionářů komunistické strany. Ostatně Prusalis je několikanásobný agent. Zpravodajský spis o tom na BIS snad ještě existuje.  

Exprezident Václav Klaus napsal, že se vracíme do doby před rokem 1989, kdy represivní složky nebyly pod kontrolou. Co vy na to?

K tomu řeknu úsměvnou historku. Před nedávnem jsem se vrátil z festivalu v Karlových Varech, kde byl promítán film Sametoví teroristé, který o mně natočili. Dostal nějakou cenu a už je to v kinech. Byl jsem tam na pozvání, ale jeden den mi zkazilo setkání s Klausem a jeho manželkou. Navíc mě doprovázel horkokrevný italský kamarád a ten když ho viděl, tak jsme málem skončili u přestupkové komise. Nicméně v tomto případě, i když ho fakt nemusím, má pravdu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Katastrofa pro lidstvo? Zbraně, které vše mění. Mocní je nechtějí zastavit

21:40 Katastrofa pro lidstvo? Zbraně, které vše mění. Mocní je nechtějí zastavit

Zpráva OSN potvrdila historicky první nasazení plně autonomních zbraňových systémů na bitevním poli.…