Ivan Pilip zkušeně o Španělsku po teroru: Muslimská komunita je početná, uprchlíci přichází přes enklávy v Africe, Maroko je hodinu rychlou lodí...

20.08.2017 17:17 | Zprávy

ROZHOVOR V ochraně svých hranic by si jiné státy měly vzít příklad ze Španělska. Funguje spolupráce s marockou vládou a vojáci a policisté jsou v enklávách Ceuta a Mellila dnes a denně konfrontováni s desítkami migrantů, kteří překážky ve formě mimo jiné vysokého plotu překonávají jen stěží. O situaci ve Španělsku, odstředivých tendencích Katalánců i například jižní oblasti Francie se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zmiňuje bývalý ministr školství v devadesátých letech za vlády Václava Klause a Josefa Tošovského, bývalý víceguvernér Evropské investiční banky Ivan Pilip. Proč mládež v jižních zemích, vzhledem k tamní velké nezaměstnanosti, v nemalém procentu zůstává doma a uchyluje se spíše k levicovým aktivitám? Hovoříme i o novém „trendu“ odporu proti přílišné komercionalizaci cestovního ruchu.

Ivan Pilip zkušeně o Španělsku po teroru: Muslimská komunita je početná, uprchlíci přichází přes enklávy v Africe, Maroko je hodinu rychlou lodí...
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka

Španělsko na teroristické útoky vysloveně pech. Jak je možné, že tak láká islamisty? Svými historickými konsekvencemi, když toto území bylo pod nadvládou arabského světa, nebo blízkostí Maroka a jeho enkláv a vlastně také historickým dědictvím v saharské oblasti?

Španělsko zažívalo teroristické útoky po desetiletí, ze strany islámských extremistů byl první vážný - a zatím největší - v roce 2004 u příměstských vlaků přijíždějících k nádraží Atocha. Po nárůstu útoků ze strany islamistů není překvapením, že je tato země ohrožena, protože její muslimská komunita je početná, řada uprchlíků přichází přes enklávy v Africe do země a Maroko je jen hodinu rychlou lodí přes moře.

Zmínil jste španělské enklávy sousedící s Marokem - Mellilu, Ceutu. Tam je mimořádně vysoký plot i hluboký příkop denně atakován desítkami a stovkami migrantů. Máte k tomu nějaké aktuální informace a jak je podle vás chráněna tato výspa Evropy a EU?

Snahy o vstup na evropské území z Maroka přes moře se objevují až v poslední době, zato snahy překonat plot v Ceutě a Mellile mají dlouhou tradici. Ochrana hranice na španělské straně je ale většinou velmi účinná a také poměrně dobře funguje spolupráce s vládou Maroka. Lidé snažící se o přelezení plotu jsou často z jiných afrických zemí - Čadu, Burkiny Fasso a dalších. Občas se jim sice plot podaří překonat, ale oproti imigrantům, kteří využívají jiné cesty, jde o jen malé procento.

Vraťme se zpátky do Španělska. V době teroristického útoku v Barceloně se oblast připravovala na katalánský svátek. Bylo to podle vás záměrně načasováno?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …