Já jsem si kvůli komunistům odseděl přes dva roky, ale Kalousek s Němcovou by měli zpytovat své svědomí. Disident hovoří o tom, co se děje okolo srpna 1968

29.08.2018 7:54 | Zprávy

ROZHOVOR „Od roku 1948 do roku 1968 bylo dle Hlavy I. Trestního zákoníku (trestné činy proti republice, tedy politicky motivované) odsouzeno téměř 300 000 lidí. Od roku 1969 do roku 1989 tento počet nepřevýšil jednu tisícovku. 99,98 % voličů ve stejné době volilo režimní kandidátku Národní fronty, do níž patřila i Strana lidová, jejímž členem Miroslav Kalousek byl. Odseděl jsem si dva a půl roku za podvracení republiky a komunisty jsem nikdy nevolil. Přesto mě nikdy nenapadlo dělat ze sebe etalon etiky a demokracie, jako to dlouhodobě předvádí paní Němcová a pan Kalousek. Měli by se sami nad sebou zamyslet a chvíli zpytovat vlastní svědomí,“ říká disident a exministr Jaroslav Bašta.

Já jsem si kvůli komunistům odseděl přes dva roky, ale Kalousek s Němcovou by měli zpytovat své svědomí. Disident hovoří o tom, co se děje okolo srpna 1968
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pietní akt k 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy u budovy Českého rozhlasu doprovázely protesty proti vládě premiéra Andreje Babiše

Hlasité protesty provázely pietní akt k uctění obětí srpna 1968 před budovou Českého rozhlasu. Na premiéra lidé pískali a křičeli hesla proti němu. Považujete podobné projevy za legitimní protest s ohledem na spornou minulost Andreje Babiše a vládní podporu komunistů, nebo šlo o krajně nevhodné narušení pietního aktu?

Samozřejmě šlo o krajně nevhodné narušení pietního aktu kvůli tomu, že se část politiků neumí vyrovnat s porážkou ve volbách. Navíc při padesátém výročí okupace a 29 let od listopadu 1989. Organizátoři podobných demonstrací musejí být zoufalí, když se nestydí využívat k protestům takovou příležitost. Devalvují tím nejen památku padlých v srpnu 1968, ale také zpochybňují samotnou demokracii. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…