Jádro, jinak bude zle. Nebude nám pomoci. Profesorka jasně k elektřině a plánu EU

21.09.2021 7:04 | Rozhovor

Profesorka ekonomie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a na pražské Vysoké škole ekonomické Eva Kislingerová otevřeně říká, že vývoj cen emisních povolenek ohrožuje konkurenceschopnost českého průmyslu. Zároveň ale dodává: „Platit za znečištění vzduchu je správná cesta. Problém je rychlost růstu ceny“. Podle ní také platí, že obnovitelné zdroje nezajistí dostatek energie pro Českou republiku, jejíž průmyslová struktura je energeticky náročná. „Není jiná možnost než jádro,“ tvrdí proto. V minulém volebním období vykonávala funkci 1. náměstkyně pro finance a rozpočet hl. m. Prahy.

Jádro, jinak bude zle. Nebude nám pomoci. Profesorka jasně k elektřině a plánu EU
Foto: Archiv Evy Kislingerové
Popisek: Eva Kislingerová, profesorka ekonomie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a na pražské Vysoké škole ekonomické

Cena emisních povolenek se za poslední rok zdvojnásobila a letos poprvé od jejich zavedení v roce 2005 překročila 60 eur (přes 1500 Kč) za tunu. Jak je na tento vývoj český průmysl připraven a jak se na jeho výkonu může podepsat?

Podle ohlasů ze strany průmyslu se zdá, že to naše manažery hodně překvapilo. Což zase na straně druhé nutně překvapuje ty, kdo sledují situaci. Protože popravdě – o tom, že ceny povolenek porostou a že tento růst by mohl být v roce 2021 opravdu výrazný, se jaksi obecně vědělo. To je konec konců dané jejich celkovým mechanismem.

Ale je fakt, že ještě nedávno grafy vývoje cen povolenek končily na nějakých 40 eurech za tunu a bohatě to stačilo. Ten skok je opravdu velký. Bylo by velmi chybné ho považovat za něco, co spadlo z čistého nebe. Spíše možná vedení našeho průmyslu a energetiky nevzalo v potaz řadu známých skutečností.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občané trpí rozhodnutími EU.“ Přední diplomat jde do voleb za Motoristy

17:15 „Občané trpí rozhodnutími EU.“ Přední diplomat jde do voleb za Motoristy

Bývalý diplomat a velvyslanec Karel Beran vstupuje do politiky jako lídr Motoristů sobě na Vysočině.…