Jan Cemper: Noční vlci jsou nesnášenliví. Nenávidí ženy, gaye a lidi neruské národnosti

10.05.2018 14:54

„Základem jejich ideologie je nesnášenlivost. Noční vlci mezi sebou nesnesou ženy, gaye a lidi neruské národnosti. Členy jsou i občané Ukrajiny, ale hlásící se k ruské národnosti. Takže se oprávněně můžeme ptát. Chtějí uctívat památku všech lidí, kteří bojovali v řadách Rudé armády proti nacistům? To znamená i Čechoslováků, Maďarů, Srbů?“ uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz občanský aktivista Jan Cemper, šéfredaktor webu Manipulátoři.cz. „Šéf vlků Alexander Zaldostanov se nechal slyšet, že touží po Velkorusku. Tedy toho, aby si Rusko podmanilo všechny země, kde žijí lidé ruské národnosti. A to je nebezpečné,“ dodává Cemper.

Jan Cemper: Noční vlci jsou nesnášenliví. Nenávidí ženy, gaye a lidi neruské národnosti
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jan Cemper, organizátor protestu proti Miloši Zemanovi a KSČM

V pondělí přijeli na Olšanské hřbitovy Noční vlci, ruští motorkáři. Někdo je vidí jako vlastence, kteří se přijeli poklonit padlým vojákům, jiní jako nástroj ruské propagandy. Jak se na ně díváte vy?

Asi všichni vědí, že jsem se podílel v pondělí na protestech proti nim. Takže nikoho asi nepřekvapí, že je nevnímám jako vlastence, ale jako na nástroj ruské propagandy. Víte, já nemám nic proti uctívání hrdinů, kteří se podíleli na poražení nacistů. Ostatně můj prastrýc, Václav Cemper, byl velitelem výsadkové operace parašutistů Meško, jejímž úkolem bylo provádět zpravodajskou a sabotážní činnost v té době na československém území v Podkarpatské Rusi. Ale tito lidé mají k těmto lidem daleko. Základem jejich ideologie je nesnášenlivost. Noční vlci mezi sebou nesnesou ženy, gaye a lidi neruské národnosti. Členy jsou i občané Ukrajiny, ale hlásící se k ruské národnosti. Takže se oprávněně můžeme ptát. Chtějí uctívat památku všech lidí, kteří bojovali v řadách Rudé armády proti nacistům? To znamená i Čechoslováků, Maďarů, Srbů? Šéf vlků Alexander Zaldostanov se nechal slyšet, že touží po Velkorusku. Tedy, aby si Rusko podmanilo všechny země, kde žijí lidé ruské národnosti. A to je nebezpečné. Navíc nevzpomínejme jen na rok 1945, ale i na rok 1968. Země Varšavské smlouvy pod velením SSSR, a tedy Rusů, obsadily naše území. Zemřela spousta Čechoslováků. Další lidé byli raněni, vyhozeni z práce, bylo jim zakazováno studovat. A neslyšel jsem jediné prohlášení ze strany Ruska nebo Nočních vlků odsuzující tuto okupaci.

Anketa

Měl by být Miloš Zeman sesazen z funkce prezidenta?

11%
89%
hlasovalo: 21542 lidí

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna Noční vlky na Facebooku hájí. Jak posuzujete jeho projev na videu?

Tak v prvé řadě odsuzuji jeho účast na té akci. Vlastně mi je i jedno, jak se choval. Ale svým chováním legitimizoval tuto obskurní partičku. Navíc na sobě měl Svatojiřskou stuhu, která je v současnosti vnímaná jako symbol ruského angažování na Ukrajině a hájení ruských zájmů. Česká republika jednoznačně stojí na straně Ukrajiny. Připojila se k sankcím a jasně říká, že anexe Krymu a násilné počínání Rusů na Donbasu je činem proti mezinárodnímu právu. A místopředseda Sněmovny by měl ctít naší zahraniční politiku.

Klid nebyl ani 9. května, kdy se na Václavském náměstí střetli odpůrci Babiše a Zemana s příznivci Ruska. Jak vnímáte tuto záležitost?

Tak 9. května je Den Evropy. Pulse of Europe a AUVA se ho rozhodla oslavit menší demonstrací na Václavském náměstí, zároveň i protestem proti vznikající vládě za podpory KSČM. Přiznávám se, že já osobně tam nebyl. Ale podle videozáznamů a vypovědí lidí, kterým stoprocentně věřím, přijala na Václavské náměstí kolona aut vyzdobená ruskými vlajkami a nápisy přesně v moment, kdy se formoval průvod. Došlo tam k výměně názorů a následně dva rusky hovořící řidiči vystoupili z nastartovaných aut a začali do lidí strkat. Jedno auto bylo vyzdobeno i vlajkami SSSR, tedy státu, který pro naši zem přinesl mnoho špatného, a státu, který popravil miliony svých vlastních občanů.

Fotogalerie: - Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti

Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...
Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...
Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...
Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...
Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...
Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...

Vnímám to jako provokaci. Pokud ruská pátá kolona tvrdí, že je to stejné, jako když my jsme přijeli navštívit Noční vlky do Průhonic, tak není. Oni neměli nahlášené žádné shromáždění. Co vím, tak vedení společnosti Benzina o žádném srazu motorkářů nevědělo, a kdyby vědělo, tak je požádá, aby si udělali sraz jinde. Toto byla řádně nahlášená demonstrace a takovýto vjezd aut v moment, kdy se formuje průvod, je jasné narušování cizího shromáždění.

Připomněli jsme si výročí konce války. Za minulého režimu se umenšovala či přímo zamlčovala role americké armády při osvobozování západních Čech. Neděje se teď v době vyhrocených vztahů Západu s Ruskem něco trochu podobného se sovětskou Rudou armádou? Někdo tvrdí, že nešlo ani tak o osvobození, ale přechod od jedné totality k druhé. Je to takto možné označit?

Nemyslím si, že někdo zamlčuje vliv sovětské Rudé armády při osvobozování. Jde o to, co nastalo i před a potom. Vždy nějaký čin musíme vnímat v souvislostech. A souvislost je ta, že kdyby západní mocnosti se zastaly Československa v roce 1938, tak by válka nemusela třeba vůbec být. Ale rovněž to samé platí se Sovětským svazem v roce 1939. Kdyby Sověti neuzavřeli pakt s Hitlerem a nerozdělili si Polsko, tak vůbec nemusela 2. světová válka být. A díky politice SSSR po roce 1948 bylo v Československu pácháno mnoho zločinů. Komunisté se lidem, kteří bojovali proti nacistům, odvděčili tím, že je zavřeli do pracovních táborů. Politické procesy, Maďarsko 1956, okupace Československa 1968, normalizace. Na to také je nutné nezapomínat.

S tím souvisí další diskuze, která se rozpoutala kolem transparentu, který vyvěsili antikomunisté na akci komunistů 1. května na pražském Výstavišti. Bylo na něm rovnítko mezi komunisty a nacisty. Je to rovnítko oprávněné?

Ty ideologie byly odlišné, ale výsledek podobný. Obě ideologie za sebou zanechaly miliony mrtvých.

Vypadá, že už brzy vznikne vláda, kterou budou podporovat komunisté, kteří se v této roli ocitnou poprvé od listopadu 1989. O čem to svědčí? Je to nějak nebezpečné? Nebo bude vliv KSČM do budoucna spíše slábnout?

Existují tu dva pohledy. Jeden, že Česká republika nutně potřebuje vládu, která se opírá o většinu. Druhá věc je, že ta většina by neměla být tvořena komunisty. Zvláště potom, co KSČM zaznamenala nejnižší volební výsledek od listopadu 1989. Moc bych si přál, aby ministři za ČSSD tam nebyli jen stafáž a skutečně zabránili tomu, aby si KSČM diktovala zahraniční politiku. Vypadá to, že vést ministerstvo zahraničí bude ČSSD, tak jsem zvědav.

Prezident Miloš Zeman se opět postaral o mezinárodní rozruch. V TV Barrandov s odkazem na to, že si prostudoval zprávy tajných služeb, zmínil, že Novičok u nás byl vyráběn, „byť v malém množství, a poté byl zničen“, a že by bylo pokrytecké předstírat, že se nic takového nedělo. Jak tuto informaci vnímáte? Nahrává tím Miloš Zeman ruské propagandě, která jeho výrok využila, až zneužila? Dokonce zazněly i názory, že je Miloš Zeman aktivní agent Kremlu. Co o tom soudíte?

Tak v prvé řadě sám premiér Andrej Babiš řekl, že ani v jedné zprávě není nic o výrobě této látky. Já ty zprávy neviděl. Každopádně je naprosto zřejmé, že tato bojová látka byla vyvinuta v Rusku. Existují na to minimálně dva svědci. Sám ruský vědec Leonid Rink se přiznal, že pracoval na oficiálním programu výroby nervové látky Novičok, kterou měli být v Británii otráveni ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera. To, jestli tu někdy něco bylo skladováno nebo v malinkém množství testováno, je absolutně irelevantní.

Proevropské, prozápadní středopravicové strany (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) ve sněmovních volbách jen těsně překročily pětiprocentní hranici a i nadále jsou na podobných číslech v preferencích. Pro jejich voliče to znamená riziko, že když jim dají ve volbách hlas a oni přes pět procent příště nepřelezou, bude ten hlas vyhozený a nahrávající někomu jinému. Zdatný stratég Miroslav Kalousek navrhoval společnou kandidátku těchto stran s tím, že on by v tom případě ustoupil do pozadí. Je samozřejmě otázka, zda je to reálné, ale byl by tohle správný krok v rámci zachování proevropského směřování naší země?

Určitě by se ty strany měly spojovat. Iniciativy organizující různé demonstrace a projekty jim jdou příkladem a mnohem více vzájemně komunikují a spolupracují. Takže stejně by měly jednat strany a lídři zahodit své ego a jednat v zájmu této země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožená demokracie? Především proto, že v médiích se „tlačí“ jen „jediný správný“ názor, zahřmělo od Šichtařové

16:02 Ohrožená demokracie? Především proto, že v médiích se „tlačí“ jen „jediný správný“ názor, zahřmělo od Šichtařové

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Zatímco to, že někdo má děti, je jakási zásluha a pomůže to celé společ…