Jana Bobošíková o Václavu Havlovi. Velmi překvapivě

03.10.2016 13:04 | Zprávy

OSMDESÁTINY VÁCLAVA HAVLA „Neměli bychom zapomínat, že mezi disidenty, kteří ho obklopovali, bylo dost bývalých komunistů a řada z nich se v době sametové revoluce opětovně stala vrcholnými politiky,“ vzpomíná na našeho prvního polistopadového prezidenta bývalá europoslankyně a kandidátka na prezidentský post Jana Bobošíková. K jeho další roli při vzniku nové společnosti konstatuje: „Havlovo heslo – ‚nejsme jako oni‘ – umožnilo přijmout i lustrační zákony, které znemožnily lidem ze silových složek bývalého režimu pracovat ve veřejných funkcích a v bezpečnostních strukturách. To bylo lepší řešení než vyslyšení hladu po krvi.“

Jana Bobošíková o Václavu Havlovi. Velmi překvapivě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková

5. října by se dožil Václav Havel 80 let a k tomuto jubileu se připravuje u nás i ve světě řada akcí. Jaký názor zastáváte na tuto významnou politickou osobnost vy sama? Čeho si vlastně na Havlovi nejvíce ceníte? A co si naopak myslíte, že se mu nezdařilo?

Václav Havel bezesporu patří mezi nejvýznamnější osobnosti našich moderních dějin. Dokázal v klíčovém momentu dějinného zlomu lidi sjednotit, nadchnout pro hodnoty svobody a demokracie a dát jim naději pro budoucnost. Dokázal srozumitelně sdělit, že naše země bude taková, jakou si ji uděláme. Nevyhýbal se nepříjemným pravdám. Zasloužil se o přechod Československa z područí totalitního sovětského bloku do struktur standardní západní demokracie. Přínos Václava Havla pro naši zemi mnohonásobně převyšuje některé momenty, které by se mu z mého pohledu daly oprávněně vyčítat.  

Velkou Havlovou zásluhou je prý i fakt, že se zasloužil vhodným diplomatickým jednáním o to, aby nedošlo při státním převratu v roce 1989 ke krveprolití. Že sametová revoluce byla především jeho zásluhou. Na druhou stranu mu někteří jeho kolegové-disidenti vyčítali až přílišnou benevolenci k některým komunistickým hlavounům, již se za minulého režimu dopouštěli zločinů. Měl být razantnější anebo zvolil správnou formu pro tuto zásadní společenskou změnu?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …