Jaroslav Kubera o ČT, Rusku, dnešku, Klausovi... a o tom všem, co teď posloucháte

23.08.2018 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Hrozí nám ztráta identity, ženeme se do područí jako v roce 1968? Ano. A zvládáme to sami i bez Putina. „My se řítíme do podobné situace, protože nás stát neskutečným způsobem fízluje. Neskutečným způsobem na všech frontách,“ reaguje na obavy z návratu historie senátor Jaroslav Kubera. A zda bylo vhodné pískat a křičet na premiéra při pietním aktu, který připomněl oběti srpnových událostí? „Za normálních okolností by měl tento akt proběhnout úplně jinak. Jenže se nacházíme ve zvláštní pomatené době a nejde jen o Českou republiku,“ říká oblíbený senátor k úterním protestům před budovou Českého rozhlasu. Sám připouští, že nemá důvod se na každého Rusa dívat jako na úhlavního nepřítele a přidává jasný recept, jak obstát vůči všem: „Chovat se jako suverénní stát, nenechat si od nikoho nic diktovat.“

Jaroslav Kubera o ČT, Rusku, dnešku, Klausovi... a o tom všem, co teď posloucháte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Po republice jsme si připomínali v minulých dnech oběti srpna 1968. Co padesátileté výročí znamená pro vás?

Mně bylo tehdy 21 let a shodou okolností jsem se v pátek 13. září 1968 ženil. Takže mám s obdobím, o kterém mluvíte, spojené velmi osobní zážitky. Ženil jsem se v Teplicích a tehdy po městě jezdily obrněné transportéry a tanky. Jeli jsme se ženou na radnici ve vypůjčeném černém mercedesu, který posádky mimořádně iritoval. Jeli jsme po hlavním náměstí v koloně obrněných transportérů a samozřejmě jsme měli strašný strach, jestli vůbec dojedeme. Dojeli jsme, vzali jsme se, dostali jsme úžasnou básničku na téma: táhněte domů. Samozřejmě celé město bylo popsané, přemalované nápisy ještě dlouhá léta prosvítaly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opozice zcela za hranou. Poslanec Doležal popsal, co zažívá

0:01 Opozice zcela za hranou. Poslanec Doležal popsal, co zažívá

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Zcela za hranou standardních principů a mantinelů parlamentní debaty, říká poslane…