Jaroslav Štefec a F-35: „Rozhodnutí o pořízení vzniklo mimo území ČR.“

29.12.2024 4:44 | Rozhovor

„Pořízení F-35 pro českou armádu je politickým rozhodnutím, které vzniklo mimo území ČR,“ míní bezpečnostní expert Jaroslav Štefec ohledně nákupu amerických strojů. Akvizice F-35 je podle něho pro ČR tou nejhorší ze všech možných. V analýze letounů, jejich použití a i toho, co by měli zvládnout, jde do detailů. Včetně případného použití „českých“ F-35 pro jaderný útok. Obává se, že z ekonomického hlediska pak budou letouny pro českou ekonomiku smrtící.

Jaroslav Štefec a F-35: „Rozhodnutí o pořízení vzniklo mimo území ČR.“
Foto: Lockheed Martin
Popisek: Letouny F-35

Základní otázka: Potřebujeme vůbec nějaké vojenské letouny? Nedá se to, co dělají, nahradit nějak jinak?

„Nemáme ani zaoceánských přístavů, ani zaoceánských lodí. Vzduch je naše moře!“ Tato slova, mylně připisovaná Tomáši Masarykovi, pronesl v roce 1929 při nástupu do funkce Jan Bervida, nový šéf odboru civilního letectví.

Z tohoto pohledu jsou odpovědi na první i druhou otázku jednoznačné. Ano, ČR jako suverénní stát potřebuje vlastní vojenské letouny, stejně jako potřebuje armádu, jejíž nedílnou součástí je i vojenské letectvo. A ne, vojenské letouny nelze z mnoha různých důvodů nijak nahradit. Zejména u vnitrozemského státu s velmi hustým leteckým provozem, jakým je ČR, mají vojenská letadla, obrana vzdušného prostoru a jeho vojenské využití stejný význam, jaký mají válečné lodě, vojenské námořnictvo a ochrana námořních dopravních cest pro státy, jejichž hranice tvoří mořské pobřeží.

Zákon 219/1999 Sb., o ozbrojených silách, v Hlavě III Úkoly ozbrojených sil, § 9, odstavec 1 jednoznačně stanovuje: „Základním úkolem ozbrojených sil je připravovat se k obraně České republiky a bránit ji proti vnějšímu napadení.“ Aby armáda mohla plnit tento úkol, je povinna disponovat také schopností chránit suverenitu vzdušného prostoru ČR jak v míru, tak v případě války. Ve smyslu znění článku 3 Severoatlantické smlouvy by měla být schopna zabránit jeho využití k napadení území ČR i území našich spojenců. Vzdušný prostor je totiž plnohodnotnou součástí suverénního státního území a jeho používání cizími letadly by mělo být možné jen se souhlasem územního suveréna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

???, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuselapra , 29.12.2024 12:48:22
Tak téměř všichni odborníci, kromě Fialových, se shodují na tom, že F-35 jsou, pro naši zemi, ekonomickou sebevraždou a nějaký Nutella s nějakou husopaskou to klidně "protlačí"?!? Kdy jim dá konečně někdo přes prsty, za zubožování naší země?

|  12 |  0

Další články z rubriky

Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

4:44 Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

Vynakládat pět procent HDP na obranu, nebo vytáhnout učebnice ruštiny? Bezpečnostní expert a bývalý …