Jde o to, aby byl zisk větší než náklady. To je Trumpova politika. A Grónsko? Profesor Krejčí hovoří i o Slovanech

26.01.2025 8:10 | Rozhovor

„Trump pravděpodobně zatím ještě sonduje půdu, a proto je tak obtížné prognózovat jeho chování. Pohrůžky o zavedení velkých cel – to je cesta ke zdražování v USA,“ říká politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Hovořili jsme i o Muskovi, Grónsku, Rusku, Číně, populismu a nacionalismu.

Jde o to, aby byl zisk větší než náklady. To je Trumpova politika. A Grónsko? Profesor Krejčí hovoří i o Slovanech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Jaké počáteční kroky staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa jste ocenil?

„Ocenit“ je zvláštní slovo: naznačuje přisouzení hodnoty, ale také pochvalu, uznání. Zůstaňme, alespoň prozatím, u onoho právního významu. Asi nejdůležitější je razance, záběr na široké frontě. Zdá se, že Donald Trump přichází do Bílého domu poučen. Svědčí o tom hromada prezidentských dekretů připravených k podpisu, byť z nich zatím není zřejmé, jak si představuje zásadní reformu federální správy – což byl původně manifestovaný záměr představovaný jako útok na „washingtonskou bažinu“ či proti „deep state“. Pozoruhodný je i výběr klíčových ministrů, kde je patrný důraz na novou generaci politiků, kteří se nezašpinili na vrcholu mocenské pyramidy, a je tedy pravděpodobné, že nejsou napojeni na onen deep state.

Ukazuje se, alespoň pro první dny, že zaměření na posilování prezidentských pravomocí, které očekávali někteří analytici, se naplňuje. Novým rysem je aktivní snaha nalézt ve světě, zvláště v Evropě, nejen vazaly, ale ideové spojence, což více než naznačil výběr pozvaných hostů na inauguraci, který rozhodně nectil diplomatický protokol.

Zdá se také, že Donald Trump nepřichází do Bílého domu jen poučen, ale také nezměněn. Je zde stále, jak říkají někteří političtí psychologové, ono „gigantické ego“, navíc posílené skutečně pozoruhodným úspěchem v podobě návratu do prezidentské funkce po čtyřech letech mimořádně tvrdého zápasu. A po přežití atentátů, které Trumpa přivedly dokonce k výrokům o božím vyvolení. Stále je tu onen tvrdý, „developerský“ styl politiky, který nevidí rozdíl mezi volební kampaní a vládnutím, mezi vnitřní a zahraniční politikou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Já vidím toliko jediné dění: chcípající kapitalismus řehtá, kope, smrdí - a chcípá. O tom dnešek a zítřek je., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserusošvábek , 26.01.2025 10:16:03
Kdo byl toho velkého duševního rozpětí a hledal v amerických prezidentech stopy lidskosti, nástin budoucího světlejšího uspořádání světové společnosti, musí před zrcadlo a fackovat, lískat, otloukat a znovu fackovat svou naivní a zbabělou schránku na mozek.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Bezdůvodně nas*aní lidé.“ Šimíček z ODS: Česko je šťastná země

10:35 „Bezdůvodně nas*aní lidé.“ Šimíček z ODS: Česko je šťastná země

Koalice SPOLU ve volební kampani akcentuje zejména zahraniční politiku a bezpečnostní témata. Podle …