Jéžišmarjá, pomatená vláda Francie, rozjel se Jaroslav Kubera. Mnozí se budou šklebit

03.12.2018 12:55

ROZHOVOR Už lítám rychlostí světla! Nový předseda Senátu Jaroslav Kubera komentuje své působení v čele horní komory Parlamentu a v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se věnuje také debatám o údajném střetu zájmů premiéra, kdy doporučuje trpělivost: „Dva právníci, tři právní názory, protože legislativa je dlouhodobý seriál Pohádky Boženy Němcové na pokračování.“ Za názorem deset procent pro vstup do Sněmovny si Kubera stojí. A že by se pak některé subjekty do Parlamentu nedostaly? „Těm doporučím, aby se sloučily s jinými subjekty a snížily tak počet politických stran.“

Jéžišmarjá, pomatená vláda Francie, rozjel se Jaroslav Kubera. Mnozí se budou šklebit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kubera
reklama

Třetí týden jste předsedou Senátu. Změnilo se pro vás od zvolení do čela horní komory Parlamentu hodně?

Pro mě se zase tolik nezměnilo, jen lítám asi dvojnásobnou rychlostí blížící se rychlosti světla. Ohlašuje se jeden velvyslanec za druhým, přijíždějí premiéři. Také mám za sebou akci kulový blesk se stěhováním kanceláří v Senátu, která dopadla dobře. Sama také vidíte, že už téměř nemohu mluvit. Absolvoval jsem tolik rozhovorů, že si ani nemohu pamatovat, co jsem všechno říkal. A to je nebezpečné, protože dnes je vše monitorované. Když něco řeknete jinak, pak vám to mohou vyčítat. Jediný Andrej Babiš má výhodu, že může každý den říkat něco jiného a projde mu to. Takovou výhodu jsem měl kdysi ve škole, ale už ji nemám.

Anketa

Podporujete Viktora Orbána?

97%
3%
hlasovalo: 14527 lidí

Například v televizi Prima jste po neúspěšném pokusu opozice o vyslovení nedůvěry vládě říkal, že by byly vhodné předčasné volby, které by se konaly současně s volbami do Evropského parlamentu. V dalším rozhovoru jste zmiňoval, že s premiérem Andrejem Babišem jde v podstatě o patovou situaci. Včera, když jste byl v Otázkách Václava Moravce, to vypadalo, že hlasování o nedůvěře, které se uskutečnilo 23. listopadu, nebyl podle vás úplně nejlepší nápad…

Diskuse jsou tak rychlé, že v nich není možné probírat věci do hloubky. Událostí je strašně moc a pohybujeme se jako kousek polystyrenu po hladině. Nic na svém názoru neměním. Jsem příznivec tzv. konstruktivního vyslovení nedůvěry vládě. Když vyslovím nedůvěru, tak vím, co dál. Jenže prezident řekl, že by opět jmenoval stejného premiéra, a tím do toho trošku hodil vidle. ČSSD ani nepodpořila vlastní vládu a hrála si na chytrou horákyni. Kdyby sociální demokracie, která je téměř na dně, situace využila, aby se zviditelnila, pomohlo by jí to. Ale ministerské posty mají svou váhu. Mnoho lidí neskonale touží být ministrem. Já jsem po tom nikdy netoužil, ale už mi mnozí vysvětlili, proč po tom jiní touží. Znám mnoho bývalých, současných i budoucích ministrů. Pokus o vyslovení nedůvěry byl legitimní, opozice na to má právo.

Já jsem výhrady k této vládě řekl. A jsou jednoduché. Nejsme připraveni na to, že peníze přestanou téct směrem z Unie k nám, ale směrem od nás do Unie. Přichází zdražení elektřiny a takové symptomy budou pokračovat. Jediný, kdo je na tohle připravený, jsou obce. Samosprávy dobře hospodařily na rozdíl od státu.     

Stále si myslíte, že by byly vhodné předčasné volby? Zvlášť když jsou nové informace o výtkách z Bruselu v souvislosti s údajným střetem zájmů premiéra.

Myslím si, že v tuto chvíli je to nereálné. Ale pozor, má to malý háček. Mohou se dít věci, o kterých vůbec netušíme… Říká se tomu černá labuť podle knihy autora Taleba. Teď řešíme Azovské moře a zítra může přijít příběh, který nechci ani předjímat. Nějaký stát hodí jadernou pumu na jiný stát a pak bude proti tomu Azovské moře zcela bezvýznamnou událostí. Když jedna kauza ještě ani neskončí, už tady máme novou. Řešíme místní rozvoj a zase jsme u dotací. Pořád jen hasíme následky toho, co je špatně, místo toho, abychom se řídili způsobem: nastřádej si a pak něco udělej.   

Anketa

Důvěřujete Emmanuelu Macronovi?

hlasovalo: 10234 lidí

Co tedy říkáte na informaci o tom, že právníci EK podezírají českého premiéra ze střetu zájmů a z porušení evropských pravidel?

Zaznamenal jsem dobrou otázku, kdo jsou ti právníci Evropské komise? Je to oficiální legislativa nebo někdo oslovil některé právníky? V televizi se často stává, že se osloví právníci, a ti mají svůj názor. Ale víte, jak to u nás je. Dva právníci, tři právní názory, protože legislativa je dlouhodobý seriál Pohádky Boženy Němcové na pokračování. Hrozně rychle reagujeme, v našem světě není čas na přemýšlení, děláme závěry a ještě nevíme, co se stalo. Někdy se vyplatí pár dní počkat.Mimochodem, jak se vám líbilo u Václava Moravce? Naše čtenáře by možná zajímalo, co zaznělo mimo televizní záznam.

Přijeli jsme na poslední chvíli, takže jsme neměli žádný prostor něco před tím probírat. A kdo má nějaké výhrady, vždycky říkám: tak si to zkus, dám ti otázky a budeš mít pět vteřin, abys odpověděl. Vůbec to není jednoduché.
Nejkrásnější zážitek byl, že jsem od pana Moravce dostal tužky, které mi slíbil už dávno. Vydělal na tom pan předseda Sněmovny, protože dostal taky. Bylo by hloupé dát dárek jednomu a druhému ne.

Dostali jste propisky… Doufám, že pan Moravec nešetřil a dal každému alespoň dvě nebo tři…

To bylo tak. Jednou jsem byl u Václava Moravce, to už je dávno… Protože sleduji ČT24 prakticky pořád, řekl jsem si o odměnu. Pera jsou v politice moderní, zejména chilská. Myslel jsem si, že by mi mohl také dát nějaké pero. A on měl dokonce sadu propisovacích tužek, které mají loga ČT sport, ČT art atd. Nechal jsem si ČT 24 a zbytek jsem v rodině rozdal. Co slíbil, Václav Moravec splnil.

Radek Vondráček neskrýval během Otázek radost z vašeho zvolení předsedou Senátu. Nebudete mít kvůli tomu problém v ODS?

V ODS žádný problém mít nebudu, už bych ho měl dávno. Na mě už si ODS zvykla, že nejsem úplně standardní. Když jsem se stal předsedou Senátu, je to pro ODS obrovské vítězství a napomůže jí to, aby byl volební výsledek výraznější. Já se o to budu snažit, co mi síly budou stačit.
Většina lidí byla nadšená a psali mi úžasné e-maily, část také píše, že nepotřebují tak veselého člověka, ale důstojného kmeta. Já jsem bohužel jen kmet. Ale důstojnost není přeci v tom, zda člověk má nebo nemá smysl pro humor. Většina e-mailů zní: proboha, nezměňte se, zůstaňte takový, jaký jste. A to je můžu ujistit, že v 71 letech nebude jednoduché mě měnit. Budu takový, jaký jsem, a buď mi to pomůže, nebo uškodí. Rozhodně mám k té funkci velkou pokoru a není to žádná legrace.  

Také chci říci, že všem na přání odpovím. Všichni dostanou odpověď, jen musí být trpěliví. Všem strašně moc děkuju, zejména voličům z Teplicka, protože bez nich bych nebyl ani senátor.

Vy jste zmiňoval v některém z rozhovorů, že se chcete setkat jak s premiérem, tak s prezidentem. Už máte nějaké datum?

Ve čtvrtek jdu k prezidentovi, ale nebudu říkat, o čem budeme mluvit. Sdělím mu to osobně a on mně taky. Hlavním cílem, to můžu říct, bude koordinace nejen politiky, ale komunikace mezi ústavními činiteli. Ta je nesmírně důležitá. Osobní komunikace je naprosto nezbytná a věřím, že v tomto dojde ke shodě jak s prezidentem, tak premiérem i s předsedou Sněmovny.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Mezi návrhy, které zazněly v množství rozhovorů, které jste vedl, padlo i kvorum pro vstup do Parlamentu, které by mělo být nejméně deset procent. Už se ozvaly výtky proti, že sice chcete chránit Ústavu, ale právě tohle je zjevně protiústavní a kvorum deset procent by značně ovlivnilo výsledek voleb. Budete změnu prosazovat?

Jestli mám nějaký názor, neznamená to, že je jediný správný. Ale proboha, nikdo mi nemůže vzít názor, že devět subjektů v Poslanecké sněmovně není dobrá situace. Neshoda bude u těch subjektů, kterým by hrozilo, že by se do Sněmovny nedostaly. Těm doporučím, aby se sloučily s jinými subjekty a snížili tak počet politických stran. Ale ne způsobem někdo s někým… Mně se hrubě nelíbí, když někdo z kandidátů na senátora kandiduje s podporou třeba sedmi subjektů, které jsou názorově od sebe na kilometry vzdálené, například s podporou Zelených, ODS, Pirátů atd… V komunále to zase funguje tak, že se kandiduje Za lepší Pidivajzlice, Za světlejší Pidivajzlice a pak voliči vůbec neví, o čem je řeč a jaký mají kandidáti program.
Teď je ale situace nevýhodná, protože kdyby tomu tak bylo, ubyly by subjekty a zůstaly ty, které se těm, kdo kritizují, nelíbí. A že by se v určité době za těchto podmínek nedostala do Sněmovny ani ODS? Já na to říkám: no a co?! Tak se má více snažit.

V rozhovoru na ČT 24 jste také prozradil, že hodláte cestovat za občany. Kdy přijedete na Moravu?

K tomu se rád vyjádřím. Hovořil jsem o jedné z možností, že tohle považuji za dobrou věc. Už teď mám tolik pozvánek, že mám skoro splněno. První otázka, kterou jsem k tomu slyšel, nebyla, jestli cesty k něčemu budou, ale kolik to bude stát, a srovnávali to s cestami prezidenta. Nebude to stát nic. Mám ochranku ze zákona, ať jezdím, nebo nejezdím.

Co považujete ve své pozici za úplně nejdůležitější? Můžete být konkrétní?

Je to velmi konkrétní. Bojovat všemi silami proti všem, kteří chtějí omezovat svobodu. Lidé ve shonu si to neuvědomují. Občas se stává, že když si to uvědomí, tak se diví. Dá se to zjednodušit do jedné věty: bojovat proti bolševickému myšlení. Občas prostupuje celou společností a má ho každý, zejména, když se chystá nějaký zákaz pro někoho. Když mě to nebolí, tak se mi to líbí. Ale, když se něco dotkne i mě? Nasazují se milionové pokuty. Nesmysly. Teď máme novelu zákona, kdy opět umožníme strážníkům, aby domlouvali drobným přestupcům. Ale nikdy se nemělo stát, abychom jim zakazovali domlouvat. Vždycky se zamyslet před tím, než něco plamenně odhlasujeme. Na první pohled může myšlenka vypadat naprosto úžasně. Ludvík Vaculík říkal, že držíme býka za rohy, a někdo nám ho kope do zadku.

Vidíte, co se děje v Paříži? Francouzská vláda je doslova pomatená elektromobilitou. Někdo přijde s něčím, celý svět se pro tu věc zblázní, viz globální pakt a, jak já říkám, klimakterické konference. Kdokoli něco proti tomu řekne, je div ne upálen. Opravdu nás zachrání větrníky a elektromobily? Ale elektromobily potřebují proud a budou na to větrníky stačit? Když vlády začnou podporovat elektromobily, všichni se na to vrhnout, protože dostanou dotace. Dejte také občanům dotace, když si koupí elektromobil. Ježišmárja, to je stejná hloupost jako šrotovné. To je tak průzračné, že je to nesmysl. Ještě nikdo neví, zda je to dobrá cesta. Všichni šílí, že bude automatizovaná výroba a nebude práce pro lidi, další tvrdí, že nebudeme schopní uživit důchodce. Peníze se musí někde ztrácet. Jasné je, že pokud peníze někde neprotečou špatně, musíme zajistit seniorům slušné dožití. Nesmyslně se utrácí peníze, které žádné efekty nepřináší, místo toho, aby se daly těm, kdo je potřebují. Co já jsem už viděl za život strategií, které pak leží ve stole, a život je jinde. Co se říkalo o 90. letech, že právo zaostávalo za privatizací a změnou politického uspořádání, dnes je to stokrát rychlejší. Právo vůbec nestačí reagovat. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelený-Atapana: Rasa, černoch, cikán, to nezakážete. Lezeme Němcům do zadku a čekáme. Ale nastává změna

4:44 Zelený-Atapana: Rasa, černoch, cikán, to nezakážete. Lezeme Němcům do zadku a čekáme. Ale nastává změna

CIVILIZACE A MY Češi jsou čím dál radši, že žijí v Česku a vrací se domů, pozoruje etnolog a cestova…