Jihomoravský kandidát na hejtmana (ANO): Nechci vytvářet kult osobnosti, ale kult skvělého kraje

20.06.2016 13:17

O Jihomoravském kraji se hovoří jako o klíčovém, kde půjde o prestiž nejsilnějších vládních stran. Hnutí ANO nasadilo proti oblíbenému hejtmanovi Michalovi Haškovi (ČSSD) šéfa brněnských strážníků Bohumila Šimka. V rozhovoru, který poskytl pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil nejen k reorganizaci policie. Především nám ale prozradil svých pět hlavních priorit. Zajímalo nás také, jak hodnotí stávající vedení kraje a proč se rozhodl vyměnit policejní uniformu za práci v politice. Neopomněli jsme ani téma migrace, které je pro Jihomoravský kraj obzvlášť citlivé.

Jihomoravský kandidát na hejtmana (ANO): Nechci vytvářet kult osobnosti, ale kult skvělého kraje
Foto: archiv hejtmana
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Kandidujete do krajského zastupitelstva jako kandidát na hejtmana za hnutí ANO. Čemu byste se chtěl v krajském zastupitelstvu věnovat a co případně konkrétně prosadit?

Vidím v zásadě pět hlavních priorit. První z nich je doprava – cítím povinnost udělat všechno pro to, abychom spojili kraj se světem. Chybí nám dokončit dálnici na Vídeň, dořešit hlavní brněnské nádraží a zlepšit funkci letiště, které zdaleka nevyužívá naplno svoji kapacitu. Druhou je podpora propojení škol s praxí. Musíme pěstovat užitečné profesionály, ne teoretiky. Studenti by měli mít blízko k firmám a reálnému životu. S tím souvisí také podpora učňovských oborů. Šikovný řemeslník má dnes obrovské příležitosti a rodiče dětí by neměli řemeslem pohrdat. Třetím tématem je podpora místních produktů a podnikatelů. Čtvrtým selský rozum při vlastní bezpečnosti a ochrana před nekontrolovaným přílivem migrantů. A konečně zvýšit otevřenost, zrychlit a zefektivnit činnost úředníků a zprofesionalizovat přístup samotného úřadu.

Proč jste vůbec rozhodl kandidovat a proč jste si vybral zrovna hnutí ANO?

Byl jsem osloven přímo primátorem Brna Petrem Vokřálem, ke kterému chovám velký profesní i lidský respekt. Myslím, že se mu podařilo s městem udělat během dvou let velký krok dopředu, a já považuju za výzvu se o něco podobného pokusit na krajské úrovni. Věřím, že mám co nabídnout, ať už jde o program nebo profesní zkušenosti.

O Jihomoravském kraji se hovoří jako o klíčovém kraji, kde půjde o prestiž nejsilnějších vládních stran. Jak vidíte vaše šance? Přeci jen stávající hejtman patří dlouhodobě mezi nejpopulárnější představitele kraje.

Jižní Morava je především kraj s mimořádným potenciálem. Dnešní atmosféra Brna je skvělá, město i díky množství studentů neskutečně žije, daří se tu kultuře, inovacím a láká významné investory. Kraj má víno, památky a nádhernou přírodu. Proto bych nechtěl propásnout šanci sem přilákat tuzemské i zahraniční turisty. Mé šance spíše vycházejí z celostátních politických preferencí, kde ANO a ČSSD soupeří o pozici nejsilnější strany. Oproti Michalu Haškovi nemohu nabídnout léta v politických funkcích, mediální protřelost ani facebookové statusy a „selfíčka“ ze všech koutů kraje. Ale chci voličům nabídnout jiný příběh, v němž hraje hlavní roli nikoli hejtman, ale sám kraj. Zkrátka nechci vytvářet kult osobnosti, ale kult skvělého kraje.

Co vám vadí na současné či předchozích krajských vládách, a co naopak oceňujete?

Vadí mi jistá arogance úřadu. S úsměvem říkám, že je lepší být opilý ryzlinkem než mocí. Je trochu cítit, že mnoho lidí je ve funkcích už dlouho a že tu existují už prošlapané cestičky lobbistů a zájmových skupin. V tomto bych rád přinesl kraji nový impuls, vymetl kostlivce i pavučiny podobně, jako se to podařilo právě Brnu po minulých volbách do městského zastupitelstva.

Jste ředitel Městské policie Brno. Jak budete chtít využít své dosavadní zkušenosti v politice?

Za velkou výhodu považuju, že jsem nikdy neztratil kontakt s každodenní realitou. To, že se do uniformy před novináři nepřevlékám, ale že ji opravdu nosím. Vím, jaké je to vést úřad, který je pod neustálou kontrolou. A zároveň jsem přesvědčen, že dokážu motivovat lidi k vyšším výkonům. Samozřejmě zejména v oblasti bezpečnosti pak mám naprosto jasnou představu, co v rámci zákonů možné je, a co naopak není.

Předpokládám, že bezpečnost je jedna z oblastí, které byste se intenzivně věnoval i jako hejtman. Mám pravdu? A jaká opatření pro posílení bezpečnosti v kraji jsou podle vás na místě?

Ano, je to jedna z mých priorit. Pro mě je ale především důležité, aby kraj zůstal nadále otevřený dobrým lidem. Ano, musíme mít pevný názor, koho tu chceme a jaká pravidla musí dotyčný respektovat. Ano, musíme přesně vědět, kdo se nám tady pohybuje. Ano, potřebujeme posílit pravomoci cizinecké policie. Ale přitom se nesmíme zbytečně uzavírat nebo podléhat xenofobii.

Ptala jsem se i proto, že jižní Morava je, bohužel, z hlediska nelegální migrace vstupním regionem do České republiky. Je podle vás nezbytné přijmout v souvislosti s uprchlickou krizí nějaká bezpečností opatření?

Už jsem odpovídal v předchozí otázce. Dodržování pravidel, respekt, monitoring osob a posílení pravomoci cizinecké policie. A tlačit na vládu, aby byla maximálně efektivní při přijímání opatření, protože spoléhat se na Schengen dnes nedává smysl.

A jak podle vás ovlivní imigrační politika krajské volby?

Bude jedním z témat; i díky tomu, že populistické strany budou na tuto strunu určitě brnkat. Pro kraj však existují důležitější témata, která ovlivňují každodenní život mnohem víc.

Co jako ředitel městské policie říkáte na reorganizaci státní policie, která vyvolala spor nejen uvnitř policejní organizace, nýbrž i ve vládní koalici?

Mám pocit, že o reorganizaci se mluví prakticky neustále. Vlastně už od roku 1990, ale pravá politizace policie začala za vlády Stanislava Grosse a k dokonalosti tento systém dotáhl Ivan Langer. S důsledky této politizace se musíme vyrovnávat dodnes. Považuji taky za nutné s tím systémově něco dělat, ale současná reforma je šitá horkou jehlou.

Podle vyjádření premiéra Sobotky na Facebooku se jedná o součást předem připravené volební kampaně ANO. Co vy na to? Může mít podle vás kauza vliv na nadcházející volby?

Těžko říct, do voleb chybí dnes stále ještě tři měsíce, což je zejména v politice i médiích dlouhý čas. Mohu jen říct, že bych si přál, aby volby byly především o kraji a regionálních tématech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak Piráti mluví o lidech s více byty... Ekonom Žák varuje: „Finty“ mohou přinést hořké zklamání

19:43 Jak Piráti mluví o lidech s více byty... Ekonom Žák varuje: „Finty“ mohou přinést hořké zklamání

Klíčové bude, kdo zasedne ve vládě, ten bude ovládat finanční toky z EU. Největším problémem naší ek…