Jiří Čunek pro PL: Merkelová nerozumí problémům dnešního světa. Nevolil bych ji

08.09.2017 12:01

ROZHOVOR „Jsem stoprocentně přesvědčen, že kauza Čapí hnízdo je načasovaná,“ domnívá se hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Celý případ je prý dost starý na to, aby šest týdnů do voleb mohl počkat. Nějaké procento hlasů ve volbách Andreji Babišovi ubere, ale významné množství to údajně nebude. Negativní vliv na výsledek voleb bude podle jeho slov mít spíše rozpuštění spolupráce mezi lidovci a Starosty. Čunek tvrdí, že nezvládli závěrečnou fázi – tedy ostré zahájení volební kampaně.

Jiří Čunek pro PL: Merkelová nerozumí problémům dnešního světa. Nevolil bych ji
Foto: Daniela Černá
Popisek: Hejtman Zlínského kraje, senátor Jiří Čunek na Velehradě
reklama

Ostrá fáze volební kampaně začíná jednáním Sněmovny na téma vydání Babiše a Faltýnka. Skončí Babiš do voleb ve vězení?

Já myslím, že u tak staré kauzy nemůže být pro vazební stíhání žádný důvod, takže ve vězení neskončí. Co se týká doby po volbách, to nevím, protože do kauzy nevidím.

Jaký je váš názor na celou kauzu Čapí hnízdo, i když do kauzy nevidíte?

Mám málo informací; a to je přesně tak: když neznají lidé dotační politiku ani trestní řízení, tak se přikloní k názorům, které řekne kdejaký novinář nebo médium. Pokud je pravda to, co vím, tak nemůže být odsouzen, protože splnil veškeré požadavky dané dotačním titulem. Vzhledem k tomu, že udržitelnost je důležitá věc a pod dobu udržitelnosti podnik provozoval, může být jen těžko odsouzen. Mohou zde však být i jiné skutečnosti, pochybení nebo cokoliv jiného.

Domníváte se, že je celá kauza účelově načasována před volby? A jaký vliv bude mít na volební výsledek hnutí ANO?

Jsem stoprocentně přesvědčen, že to načasování tady je. Kauza Čapí hnízdo je stará dost dlouho, aby šest týdnů do voleb mohla počkat. Nějaké procento hlas Babišovi kauza vezme, ale nebude to významný počet hlasů.

Lidovci a Starostové mají za sebou start a konec spolupráce, vše před volbami. Jak jste vnímal pokus lidovců spojit se se Starosty? 

Projekt mohl být zdařilý, dokonce se mi líbil. Problém je, že aktéři se do něj nevložili natolik, aby přesvědčili sami sebe, že je dobrý. A pokud se něco dělá s nedůvěrou, pak to nemůže vyjít, proto jsme se vlastně rozešli. Kdyby Starostové předvedli stejnou aktivitu jako potom s Dědkem, byť jim to nevyšlo, avšak o měsíc dříve, tak by k rozchodu nemuselo dojít.

Bude mít ukončení spolupráce se Starosty negativní výsledek na množství hlasů pro KDU-ČSL?

Anketa

Babiš byl vydán. Kolik dostane dle vás hnutí ANO v podzimních volbách?

2%
5%
1%
2%
4%
9%
77%
hlasovalo: 14164 lidí
Negativní určitě. Byl jsem si jist, že když uchopí celou kampaň se Starosty dobře, tak by na tom zkrátka byly lépe obě strany. Za prvé by se Starostové dostali do Parlamentu a za druhé lidovci mohli mít vyšší procento hlasů a významně přes deset procent. Podle mne nezvládli závěrečnou fázi, což je ostré zahájení kampaně.

V našem rozhovoru před dvěma lety jste mi řekl, že lidovci v koalici s ČSSD a hnutím ANO jsou platným partnerem, ale zároveň nesou kůži na trh a odpovědnost. Jak se podle vás osvědčili v koaliční spolupráci?

Řekl bych, že dobře. Přeci jenom byli určitým katalyzátorem vznikajících nesvárů a dobře zvládli svoji roli.

Je něco, co jim lze za dobu koaličního vládnutí vyčíst?

Určitě, ale nebyly to zásadní věci. 

Doporučil byste lidovcům, aby znovu vstoupili do koalice s ANO a ČSSD, pokud by tomu výsledek voleb nahrával?

Záleží na aktérech a jsem přesvědčen, že bychom se měli ucházet o působení ve vládě – klidně s hnutím ANO a ČSSD. 

Premiér Bohuslav Sobotka hodlá před koncem svého mandátu přimknout Českou republiku blíže k Evropské unii a zasadit se o volné přičlenění k eurozóně, čímž dáme najevo, že stojíme o euro. Je takový postup správný vzhledem k tomu, zda máme, či nemáme být součástí politiky a jádra Evropské unie?

V tuto chvíli není přimykání nutné. Připojení k eurozóně by měl být mandát nové vlády. Nehodí se, aby končící vláda organizovala tak vážný krok.

Tento vážný krok nám tak i tak zajišťuje Lisabonská smlouva. Jaký je tedy váš názor na euro? Měli bychom se ke společné měně postupně připojit?

V tuto chvíli to ještě není nutné. Faktem je, že ve chvíli, kdy u nás vzrostou mzdy natolik, aby se začaly vyrovnávat platům v eurozóně, pak by přičlenění k euru bylo možné. Přijetí eura je v zásadě politický krok, ale má přeci jen ekonomické dopady; a ty by se měly pravidelně vyhodnocovat.

V rozhovorech často slýchám, že euro bychom vůbec zavádět neměli s ohledem na situaci v Řecku, Itálii, Španělsku a dalších státech. Jsou podle vás podobné obavy oprávněné, nebo přehnané? 

Přehnané, protože se dohromady spojuje odpor k některým příkazům Evropské unie s postoji k islámu a podobně.

Takže jsou nesmyslně spojovány souvislosti? 

Jsem o tom přesvědčen.

Angela Merkelová míří za obhajobou svého mandátu. Na cestě k tomu sdělila, že „islám patří k Německu a je součástí jeho úspěchu“, zároveň potvrdila, že nelituje svého rozhodnutí z dob migrační krize. Je Merkelová vůdkyní svobodného světa, či je její politika nebezpečná? Přejete si její znovuzvolení?

Její výrok byl nevhodný, z čehož vyplývá, že je akademik, který novým problémům dnešního světa dobře nerozumí.

Myslíte si, že by měla být ve funkci vystřídána? 

Jde o německou záležitost, ale já bych ji nevolil.

V souvislosti s migrační krizí často slýcháme názor, že západní Evropa už je, co se týká počtu migrantů, ztracená a množství muslimů je už příliš velké, takže bychom se měli věnovat východní Evropě, Visegrádské čtyřce a její ochraně. Jak vnímáte taková vyjádření?

Německo a další státy, které přijaly velké procentu uprchlíků, budou mít a mají velké problémy, protože se ukázalo, že uprchlíci se v té první vlně zřejmě integrovali, ale jejich děti se integrovat nedokáží. Ať už jde o nedostatek vzdělání těchto dětí, nebo o to, že si Francie, Německo a ostatní neuvědomily, jak je potřeba s takovými dětmi a lidmi pracovat, aby se neopakovala historie stále dokola. Zdá se, že se chtějí chybami, které udělali i všichni ostatní, vyvinit.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

A pouze tlačí ostatní státy s sebou?

Ano. Je vidět, že ten problém nemají pod kontrolou. Nechápu, proč po nás požadují, abychom problém řešili jinak. Situaci nemají pod kontrolou, protože když už někoho přijímám, musím vědět, jaké kroky učinit, abych mohl migranty přijmout. Co udělat, aby se integrovali do státu, do kterého přichází; a jak je vidět, to se nepodařilo.

Mnoho názorů říká, že integrace muslimů není možná, souhlasíte s tím?

Nevím, nemám zkušenost, ale jejich integrace je obtížnější s ohledem na víru, kterou mají.

V našem minulém rozhovoru jste se také zastal vzniku elektronické evidence tržeb, kterou jste považoval za podstatnou kvůli přehledu, kolik a za co živnostníci vydělávají. S odstupem času, když EET už nějakou chvíli funguje, plní svoji funkci? Naplnila očekávaný účel?

Já jsem mluvil s několika řediteli finančních úřadů a oni jsou přesvědčeni, že EET se osvědčuje a je to vidět.

Jak?

Na vyšších příjmech. Setkal jsem se také s uzavřenou restaurací, a když jsem se ptal člověka, který znal majitele, proč zavřeli, vysvětlil mi, že kdyby stát zjistil, kolik majitel vydělával předtím a kolik peněz neodvedl, tak by mohl mít problémy. Takže raději na nějakou dobu zavřel a bude chvíli čekat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Učit se, učit se, učit se. Kdo odmítá sám přemýšlet, je bezbranný vůči manipulaci. Sociolog Hampl a lekce z pandemie

10:23 Učit se, učit se, učit se. Kdo odmítá sám přemýšlet, je bezbranný vůči manipulaci. Sociolog Hampl a lekce z pandemie

Rok s pandemií před nás položil řadu otázek, které jsme předtím opomíjeli. Třeba jak mají životy lid…