Jiří Čunek pro PL: Merkelová nerozumí problémům dnešního světa. Nevolil bych ji

08.09.2017 12:01 | Zprávy

ROZHOVOR „Jsem stoprocentně přesvědčen, že kauza Čapí hnízdo je načasovaná,“ domnívá se hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Celý případ je prý dost starý na to, aby šest týdnů do voleb mohl počkat. Nějaké procento hlasů ve volbách Andreji Babišovi ubere, ale významné množství to údajně nebude. Negativní vliv na výsledek voleb bude podle jeho slov mít spíše rozpuštění spolupráce mezi lidovci a Starosty. Čunek tvrdí, že nezvládli závěrečnou fázi – tedy ostré zahájení volební kampaně.

Jiří Čunek pro PL: Merkelová nerozumí problémům dnešního světa. Nevolil bych ji
Foto: Daniela Černá
Popisek: Hejtman Zlínského kraje, senátor Jiří Čunek na Velehradě

Ostrá fáze volební kampaně začíná jednáním Sněmovny na téma vydání Babiše a Faltýnka. Skončí Babiš do voleb ve vězení?

Já myslím, že u tak staré kauzy nemůže být pro vazební stíhání žádný důvod, takže ve vězení neskončí. Co se týká doby po volbách, to nevím, protože do kauzy nevidím.

Jaký je váš názor na celou kauzu Čapí hnízdo, i když do kauzy nevidíte?

Mám málo informací; a to je přesně tak: když neznají lidé dotační politiku ani trestní řízení, tak se přikloní k názorům, které řekne kdejaký novinář nebo médium. Pokud je pravda to, co vím, tak nemůže být odsouzen, protože splnil veškeré požadavky dané dotačním titulem. Vzhledem k tomu, že udržitelnost je důležitá věc a pod dobu udržitelnosti podnik provozoval, může být jen těžko odsouzen. Mohou zde však být i jiné skutečnosti, pochybení nebo cokoliv jiného.

Domníváte se, že je celá kauza účelově načasována před volby? A jaký vliv bude mít na volební výsledek hnutí ANO?

Jsem stoprocentně přesvědčen, že to načasování tady je. Kauza Čapí hnízdo je stará dost dlouho, aby šest týdnů do voleb mohla počkat. Nějaké procento hlas Babišovi kauza vezme, ale nebude to významný počet hlasů.

Lidovci a Starostové mají za sebou start a konec spolupráce, vše před volbami. Jak jste vnímal pokus lidovců spojit se se Starosty? 

Projekt mohl být zdařilý, dokonce se mi líbil. Problém je, že aktéři se do něj nevložili natolik, aby přesvědčili sami sebe, že je dobrý. A pokud se něco dělá s nedůvěrou, pak to nemůže vyjít, proto jsme se vlastně rozešli. Kdyby Starostové předvedli stejnou aktivitu jako potom s Dědkem, byť jim to nevyšlo, avšak o měsíc dříve, tak by k rozchodu nemuselo dojít.

Bude mít ukončení spolupráce se Starosty negativní výsledek na množství hlasů pro KDU-ČSL?

Negativní určitě. Byl jsem si jist, že když uchopí celou kampaň se Starosty dobře, tak by na tom zkrátka byly lépe obě strany. Za prvé by se Starostové dostali do Parlamentu a za druhé lidovci mohli mít vyšší procento hlasů a významně přes deset procent. Podle mne nezvládli závěrečnou fázi, což je ostré zahájení kampaně.

V našem rozhovoru před dvěma lety jste mi řekl, že lidovci v koalici s ČSSD a hnutím ANO jsou platným partnerem, ale zároveň nesou kůži na trh a odpovědnost. Jak se podle vás osvědčili v koaliční spolupráci?

Řekl bych, že dobře. Přeci jenom byli určitým katalyzátorem vznikajících nesvárů a dobře zvládli svoji roli.

Je něco, co jim lze za dobu koaličního vládnutí vyčíst?

Určitě, ale nebyly to zásadní věci. 

Doporučil byste lidovcům, aby znovu vstoupili do koalice s ANO a ČSSD, pokud by tomu výsledek voleb nahrával?

Záleží na aktérech a jsem přesvědčen, že bychom se měli ucházet o působení ve vládě – klidně s hnutím ANO a ČSSD. 

Premiér Bohuslav Sobotka hodlá před koncem svého mandátu přimknout Českou republiku blíže k Evropské unii a zasadit se o volné přičlenění k eurozóně, čímž dáme najevo, že stojíme o euro. Je takový postup správný vzhledem k tomu, zda máme, či nemáme být součástí politiky a jádra Evropské unie?

V tuto chvíli není přimykání nutné. Připojení k eurozóně by měl být mandát nové vlády. Nehodí se, aby končící vláda organizovala tak vážný krok.

Tento vážný krok nám tak i tak zajišťuje Lisabonská smlouva. Jaký je tedy váš názor na euro? Měli bychom se ke společné měně postupně připojit?

V tuto chvíli to ještě není nutné. Faktem je, že ve chvíli, kdy u nás vzrostou mzdy natolik, aby se začaly vyrovnávat platům v eurozóně, pak by přičlenění k euru bylo možné. Přijetí eura je v zásadě politický krok, ale má přeci jen ekonomické dopady; a ty by se měly pravidelně vyhodnocovat.

V rozhovorech často slýchám, že euro bychom vůbec zavádět neměli s ohledem na situaci v Řecku, Itálii, Španělsku a dalších státech. Jsou podle vás podobné obavy oprávněné, nebo přehnané? 

Přehnané, protože se dohromady spojuje odpor k některým příkazům Evropské unie s postoji k islámu a podobně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na Fialu chystají dynamit. Zeman o konci premiéra

8:16 Na Fialu chystají dynamit. Zeman o konci premiéra

Výroky premiéra Fialy o německých platech v Česku? „V podzemí Fialova paláce se scházejí spiklenci, …