Jiří Krampol ve varu: Důchodcům přidají 40 korun na měsíc. Urážka! Za to si v centru Prahy nekoupí ani zapečenou bramboru. A uprchlíci...

15.12.2017 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR „Co je mi platný, když roste ekonomika, ale já budu nemocný a nebudu si moci koupit lék?“ táže se herec Jiří Krampol. Podle něj by se měla nová vláda Andreje Babiše umět postarat o ty, kteří to potřebují nejvíc. „To znamená o děti, o nemocné děti, o staré lidi, měl by pomoci lidem, které vystěhovali z bytu za to, že neplatili činži. Jenže oni ji neplatili třeba proto, aby měli na léky a na jídlo. Je to strašné!“ čílí se herec, který by nezazlíval Babišově kabinetu, kdyby se opíral o hlasy komunistů.

Jiří Krampol ve varu: Důchodcům přidají 40 korun na měsíc. Urážka! Za to si v centru Prahy nekoupí ani zapečenou bramboru. A uprchlíci...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Krampol

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval jednobarevnou vládu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Co od této vlády očekáváte?

O politiku se už moc nezajímám, přestal jsem se o ni zajímat proto, že jsou v ní intriky, různé neprůhledné tahy. Babiše na jedné straně žalují, pak dopustí, aby byl předsedou vlády? Vím, že lidi taky moc politika nezajímá, stejně jako mne, ale jednu věc prosazuju, a to děláme i v našem představení: Pokoušíme se pomoci starým lidem, kteří jsou na tom špatně. Když slyšíte, že existují nové léky na různé nemoce, ale pojišťovna je lidem neproplatí, a ti lidé pak umřou, tak to je něco strašnýho! Pak se dozvíte, že na Moravě zrenovovali konírnu za 60 miliónů... To se pak ptám, jak je to možné, že je ta hiearchie hodnot takto šikmo postavená? Proč nikdo neurčí, že tohle je důležitý, ale jiná věc už méně?

Zaznamenala jsem, že jsou v poslední době média plná příběhů lidí, jimž české zdravotní pojišťovny nechtějí proplatit léčbu...

Já se pořád odvolávám na to, co řekl prezident Václav Havel, když měl svůj první projev. On řekl, že první povinností nově zřízené demokracie, která vznikla po Sametové revoluci, je pomoci těm nejpotřebnějším, postarat se o děti, o nemocné a o staré lidi. Za těch 28 let mi ale připadá, že se nic nezměnilo, nikdo v tomto směru nic neřeší. V televizi pořád slyšíte, jak se mezi sebou hádají politici - co kdo ukradl a co kdo jiný zašantročil a kdo by tam měl být, aby se to nedělo. Ale že by se bavili o lidech, o těch běžných občanech, aby se měli lépe, kteří celý život dřeli? To ne! Politikům jsou asi takoví lidi buřt! Já od svých čtrnácti let pracuju, platím si nemocenské pojištění a pak si jdu pro léky a doplácím na jeden lék třeba 380 korun. Tak na co si pak platím pojištění? Až do svého pozdního věku jsem nikdy po doktorech nechodil, žádný léky jsem neměl, nic jsem nezneužíval, nevyužíval a teď, když to potřebuju, tak si to musím zaplatit? Podobný problém nastane, když jde někdo na operaci, která je složitá. Taky si ji musí zaplatit. Co to, proboha, je? Farmaceutický průmysl je podle mne zrůdný. Třeba kapky do uší, které stály šest korun, nyní stojí 160. To už jsou skoro naschvály pro lidi... Když je někdo starý a potřebuje těch léků dvacet, tak co pak má dělat? Pokud ten člověk nemá rodinu, tak si to ani nemůže koupit, a pak umře a každýmu to je jedno. V lékárně mu řeknou, že mu dají náhrady za originální léky, které ale tolik nezabírají. Co to je za argument? Léčit lidi prostě nemůžeme, protože léky jsou drahé... Na druhé straně se do nějaké blbosti investuje tolik miliónů, a přitom jde o nějakou hloupost, kterou ani lidi nepotřebují. To mi hlava prostě nebere.

A když jste se tázala na politiku, tak té taky nerozumím. Ty, co se stali novými ministry, ani neznám, a když se hádali ti předešlí, tak si nemyslím, že tihle by byli lepší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

13:09 Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

„V mých analýzách opakovaně zdůrazňuji, že evropská politická kasta již nedokáže ani vytvořit blahob…