Jiří Pospíšil: Putin si vybral cestu válečného zločince, patří před tribunál

25.2.2022 9:05 dop. | Rozhovor

Doufám, že Putin skončí před Mezinárodním trestním tribunálem, říká Jiří Pospíšil, český europoslanec z výboru pro právo a spravedlnost. Víra v diplomacii teď skončila a první reakce všech členských států jsou stejné v tom, že jednohlasně odsuzují ruskou agresi. Pokud jde o obavy z nedostatku plynu, tak bát se podle něj musí hlavně Vladimir Putin, protože jinak Rusko zkrachuje.

Jiří Pospíšil: Putin si vybral cestu válečného zločince, patří před tribunál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil, TOP 09

Pane poslanče, očekával jste vy osobně, že Rusko přistoupí k tak radikálnímu kroku, jako je vojenský útok na celém území Ukrajiny?
 
Nepatřím k těm, kteří podceňují informace západních tajných služeb, takže mi bylo jasné, že ruská invaze na Ukrajinu visí ve vzduchu. Když včera Rusko začalo vyklízet ambasádu v Kyjevě, pohasla ve mně naděje, že Putin nakonec otevřenou válku nezvolí. 
 
Jak hodnotíte reakci Evropské unie, se kterou její orgány přišly během čtvrtka?
 
První kroky jsou jednoznačné a rychlé. Teď čekám jasné rozhodnutí večerní Evropské rady o tvrdých sankcích vůči Rusku. Měli bychom vyloučit Rusko ze systému SWIFT.  Je dobře, že český premiér už jasně vyhlásil, že my tvrdou diplomatickou odpověď v orgánech EU podpoříme.
 
Věra Jourová ve středu hovořila o tom, že na sankčním seznamu chybí Vladimir Putin. Je toto situace, která by tuto zažitou zvyklost, že sankce nesměřují proti hlavě státu osobně, měla prolomit?
 
Dnes už určitě. Ne nadarmo se říká, že ryba smrdí od hlavy. V autoritativním Rusku je to Vladimir Putin, kdo nese plnou odpovědnost za rozpoutání zbytečné a krvavé války, za oběti na životech a lidském utrpení na Ukrajině! Putin si vybral cestu válečného zločince! Ruský prezident proto jednoznačně patří na sankční seznam a já pevně doufám, že jednou skončí i před Mezinárodním trestním tribunálem. 
 
Řada členských států EU do poslední chvíle vyjadřovala na stranu Ruska pochopení a snažila se jednat. Máte signály, zda po takto silném impulzu dochází ke změně těchto postojů?
 
Já tedy o žádném členském státu EU, který by vyjadřoval Rusku pochopení, nevím. Je pravda, že některé státy věřily v diplomatické řešení více a jiné méně. To teď skončilo a první reakce všech členských států jsou stejné v tom, že jednohlasně odsuzují ruskou agresi vůči suverénní Ukrajině. Dokonce i maďarský premiér Orbán, na kterého někteří rusofilové sázeli, jasně prohlásil, že podporuje územní jednotu Ukrajiny a podpoří protiruská opatření.
 
 
Jaká je nálada mezi europoslanci, zejména těmi ze západních zemí, kteří na rozdíl od nás nemají přímou zkušenost s ruskou agresí?
 
Nevidím velké rozdíly mezi reakcemi europoslanců ze západní a východní Evropy. Politici z našeho regionu se jen možná víc odvolávají na historické paralely, ale cíl máme společný. Jediní, kdo dnes většinou mlčí, jsou proputinovští politici z okrajů politického spektra. Ti vědí, že chválit Putina dnes nemohou, ale na druhou stranu jsou na něm často ekonomicky závislí.
 
Mění se něco na postoji EU k Ukrajině?
 
Nemění. EU ji bude podporovat jako oběť agrese. Cokoliv jiného by znamenalo, že ustupujeme agresivitě a vydírání putinovského Ruska. 
 
Řada lidí má nyní obavy, jak Evropa a konkrétně Česká republika zvládne případnou energetickou krizi, která by při zastavení dodávek ruského plynu hrozila. Co byste těmto občanům, pane poslanče, vzkázal?
 
Vláda už oznámila, že máme dostatečné zásoby na zbytek letošní zimy. Pro další topnou sezonu se jistě podaří zajistit suroviny z jiných částí světa. Zastavení dodávek plynu do Evropy se proto musí bát hlavně Vladimir Putin, protože bez vývozu surovin Rusko rychle zkrachuje. A pokud půjdou ceny energií dočasně nahoru, má to jednoho jediného viníka – Vladimira Putina!
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Byly tam ženy a děti, věřily, že je to bezpečné místo. Chceme normálně žít.“ Svědci z Kremenčuku promluvili

11:01 „Byly tam ženy a děti, věřily, že je to bezpečné místo. Chceme normálně žít.“ Svědci z Kremenčuku promluvili

V pondělí odpoledne bylo zasaženo raketou obchodní centrum v ukrajinském městě Kremenčuk. Osmnáct mr…