Jiří Svoboda natočil film o opomíjeném hrdinovi roku 1918 Rašínovi. Změnil mu prý i pohled na Masaryka s Benešem

14.10.2018 10:37 | Zprávy

ROZHOVOR Jednou z nejvýraznějších a současně nejopomíjenějších postav, které přispěly ke vzniku Československé republiky, byl Alois Rašín. Z mladého revolucionáře se stal zkušený politik, který společně s Antonínem Švehlou a s dalšími „muži 28. října“ brilantně zvládl převzetí moci, aby se posléze stal přísným ministrem financí, který za své odhodlání zaplatí životem. Dvoudlílný film o Aloisi Rašínovi, který poprvé tuto neděli od osmi odvysílá Česká televize, natočil režisér Jiří Svoboda. S ParlamentnímiListy.cz si povídal nejen o Rašínově osobnosti.

Jiří Svoboda natočil film o opomíjeném hrdinovi roku 1918 Rašínovi. Změnil mu prý i pohled na Masaryka s Benešem
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Jiří Svoboda v pořadu Horké téma

Připomínáme si letos sté výročí vzniku Československé republiky a prezident Miloš Zeman se rozhodl ocenit jednoho z „mužů 28. října“, Antonína Švehlu. Vy jste se rozhodl natočit film o jiném z těchto pěti mužů, kteří dokázali realizovat převzetí moci a důležitých úřadů – o Aloisi Rašínovi. Proč jste si vybral právě tuto osobu?

Alois Rašín je jedna z největších osobností našich novodobých dějin. Na rozdíl od ostatních „mužů 28. října“ mělo jeho směřování celoživotní kontinuitu. Již v roce 1892 napsal brožuru České státní právo a myšlenkově navazoval na dílo Palackého a Riegera. Rakouské úřady podrobily brožuru cenzuře a o dva roky později stanul Rašín před soudem v rámci procesu s Omladinou. Dva roky strávil ve věznici na Borech v Plzni, soudem byl zbaven titulu doktora práv, který mu byl posléze vrácen. Jeho žena, tehdy ještě Karla Jánská, píše ve svém deníku s nesmírným obdivem o jeho přednáškách ve spolku Slávia. O jeho inteligenci svědčí, že se na Borech za dva roky naučil anglicky tak dobře, že mohl přeložit knihu anglického autora z oboru národohospodářství. V polovině první dekády 20. století vstoupil do aktivního politického života strany, jejímž předsedou byl Karel Kramář – v té době rozhodně za hranicemi nejznámější český politik. Po začátku I. světové války se aktivně angažoval v protihabsburském odboji jako jedna z vůdčích osobností tzv. Maffie, což byla zpravodajská organizace, získávající vojenské, hospodářské i politické informace, předávané ilegálně do zahraničí, především T. G. Masarykovi.

Rašín byl spolu s K. Kramářem zatčen, obviněn z velezrady a vyzvědačství a převezen do vojenského vězení ve Vídni. Celou dobu výslechů a soudu strávil v tzv. věži smrti v samovazbě. Rozsudkem, potvrzeným odvolacím soudem, byl odsouzen k smrti. Jen smrt císaře, který byl v agónii a nemohl rozsudek podepsat, zachránila odsouzené před oběšením. Trest zmírnil nový císař Kramářovi na 15 let a Rašínovi na 10 let do věznice Möllersdorf, kde umírali dva vězni denně na tyfus, úplavici nebo podvýživu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze na povodně nejsou, zbrojí se. René Kekely ve varu: Příště pošlou lidem provaz

7:58 Peníze na povodně nejsou, zbrojí se. René Kekely ve varu: Příště pošlou lidem provaz

„Bude zajímavé sledovat, kdo, jak a čím se bude až ztrapňovat, aby si získal ty své voliče,“ říká na…