Jsou Ukrajinci očkovaní? Doktor Zlínský má špatné zprávy. Projeví se brzy

01.06.2022 17:59 | Rozhovor

Poslanec a lékař Vladimír Zlínský (SPD) sčítá škody po covidu, vyhodnocuje účinky vakcín a analyzuje dostupnost zdravotní péče i rizika. „Nahlášeno přes dvanáct tisíc nežádoucích událostí, z toho 171 úmrtí po vakcíně,“ shrnuje. A reakce zdravotnictví na uprchlickou krizi? „Prostě to zdravotníci v přetížených zdravotnických zařízeních zase musejí nějak vydržet a přežít. Ale to povede k jejich dalšímu vyhoření s postupnými dalšími odchody mimo zdravotnictví nebo zhoršení jejich chování k našim pacientům.“ Konstatuje, že lidé zatím pořád jezdí auty, nakupují a absolvují dovolené. „Těžko předpokládat, že revoltu provedou nespokojení senioři, to by byl historický unikát,“ podotýká.

Jsou Ukrajinci očkovaní? Doktor Zlínský má špatné zprávy. Projeví se brzy
Foto: Daniela Černá
Popisek: Vladimír Zlínský

Pane poslanče, vy jako lékař, který se dlouhodobě věnuje sledování postupu onemocnění covid-19, jak byste shrnul současnou situaci?

Současnou situaci bych nazval jako klidnou a postupně se dále zlepšující. Promořenost naší populace je pravděpodobně na velmi vysoké úrovni a varianta Omikron či jeho klony již nenacházejí živnou půdu pro své šíření na rozdíl od bývalých premiantů v oblasti jihovýchodní Asie, kde lídrem v počtu nakažených v posledních týdnech je zatím Tchaj-wan.

Jak shrnout účinnost a vedlejší účinky vakcín? Jsou dostupná nějaká validní čísla?

Pokud studuji vyjádření oficiálních míst k účinnosti současných mRNA vakcín, mám pocit, že vše je zalito sluncem a je doporučováno preventivní přeočkování koncem léta a začátkem podzimu všem rizikovým skupinám. Podle těchto informací nejvyšší hladina protilátek trvá po vakcinaci asi čtyři až pět měsíců a riziková populace je chráněna před vším možným ve vysokých procentech – nejméně tedy před nakažením a více před hospitalizací nebo úmrtím. Nicméně se nejedná v žádném případě o stoprocentní záležitost, jak nám bylo Tečkou slibováno. Genetické mRNA vakcíny hodnotím jako poměrně nepovedený produkt, o jehož vedlejších účincích stále moc nevíme. U nás je za sledování nežádoucích událostí odpovědný SUKL. Na stránce SÚKL je k dnešnímu dni nahlášeno přes dvanáct tisíc nežádoucích událostí, z toho 171 úmrtí po vakcíně. Pokud by u nás správně fungovaly sdělovací prostředky hlavního proudu, jsou těchto informací plné jejich informační kanály.

Odborníci ze Sdružení mikrobiologiů, imunologů a statistiků a jejich kolegové opakovaně žádali jak UZIS, tak VZP o poskytnutí anonymizovaných řádkových dat, ze kterých by bylo možné odhadnout skutečný bezpečnostní profil vakcín. Obě instituce těmito daty prokazatelně disponují, avšak ani jedna z nich zatím data v tomto formátu neposkytla a i nadále je odmítají vydat, což jistě velkou důvěru v kvalitu a bezpečnost těchto vakcín a důvěryhodnost uvedených institucí nevzbuzuje.

Občas vypluje v mainstreamovém tisku sporadická informace, že někdo má po očkování následek (např. že ochrnul), ale to jsou výjimečné výkřiky k odvedení pozornosti, které bez pečlivého nezávislého statistického šetření nejsou moc směrodatné. Takže já jsem na výsledky těchto nezávislých statistických šetření moc zvědav. Pokud někdy převezmeme vládní zodpovědnost, bude to jedna z prvních věcí, kterou realizujeme, ať šetření dopadne jakkoli.

Co nás čeká na podzim? Předpokládáte nějaké další omezení?

Někteří odborníci tvrdí, že je konec pandemie covidu. Já vzhledem k jejímu rozmachu v jihovýchodní Asii bych byl velmi opatrný v těchto vyjádřeních. Aby nám tam opět nevyplula nějaká nebezpečnější a nakažlivější varianta než omikron, na kterou nebude mít naše populace dostatečnou imunitní ochranu. Všech možných omezení mám stejně jako všichni naši občané tak akorát plné zuby. Hlavně doufám, že někdo zase nevymyslí povinné očkování nějakou inovovanou, tentokrát již zcela účinnou a během několika týdnů plně prověřenou a bezpečnou vakcínou a neomezí neočkovaným pohyb formou digitálních certifikátů tak, že nebudeme moci ani na veřejné záchodky a jenom do práce a domů. Či ještě hůře, bude povinné očkování vymáháno pod sankcemi. Já doufám, že toto je již neprůchodné.

Přichází doba dovolených, měla by se nějak zpřísnit opatření, nebo už jsou přísná dost?

Já bych nic nezpřísňoval. Ale naši lidé, kteří se vracejí z rizikových destinací v jihovýchodní Asii, by měli jít do karantény a na PCR testy. Třeba to pomůže, pokud se objeví nová varianta viru, i když všechna předchozí tato opatření zcela selhala při výskytu nové mutační varianty. Kupodivu nevíme přesně proč, když naše opatření byla tak geniální a vědecky prověřená. Tímto směrem by se měla zaměřit pozornost „odborníků“ dříve, než bude pozdě.

A co další nemoc, o které média podrobně informují, opičí neštovice. Vidíte tady další hrozbu?

Zajímavé na této nemoci je, že se týká převážně homosexuálních mužů, kteří byli návštěvníky „koncertů“ pro gaye. Moc by mě zajímal výsledek epidemiologického šetření, kdo byl pacient nula, od kterého se ostatní osoby nakazili, a kde a jakým způsobem ke své nemoci přišel. Pokud si vzpomínám, tak se AIDS také týkal zpočátku jenom homosexuálních mužů a narkomanů a postupně se dostal i mezi heterosexuální populaci. Vzhledem k zatím dostupným informacím jsou ale průběhy infekcí u všech nakažených velmi mírné, takže nějakou pohromu neočekávám. Spíše by mě zajímalo, jak je možné, že virus, který se sporadicky přenesl z nakažené opice nebo hlodavce na člověka, se nyní šíří lavinovitě mezi homosexuálními muži. Snad je to jenom důsledek skvělých „festivalů“ na Kanárských ostrovech a belgických Antverpách. Věřím a doufám, že virus nenabude mutacemi větší patogenity nebo nezpůsobí pohromu, pokud se dostane mezi vnímavější populaci – např. staré lidi, těhotné nebo děti či dospívající.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německo špatně, Česko ještě hůř. Bez průmyslu. Vladimír Budinský vidí budoucnost černě

18:08 Německo špatně, Česko ještě hůř. Bez průmyslu. Vladimír Budinský vidí budoucnost černě

Nejen ve Francii, v Německu a v Itálii řekli voliči jasně, že chtějí změnu. „Také u nás oslabily vlá…