Juncker mi to před svědky potvrdil. Europoslanec Zdechovský prozradil, co bylo řečeno po schůzce šéfa Evropské komise s Babišem

22.12.2017 18:33 | Zprávy

ROZHOVOR Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) hodnotí právě končící rok 2017 v politice Evropské unie jako celkem úspěšný. Říká, že už i v těch nejvýznamnějších zemích EU pochopili, že povinné uprchlické kvóty jsou nesmyslné a že také naši lidé by se mohli zanedlouho dočkat kvalitních importovaných potravin v supermarketech. Co se týká naší současné politické situace se sestavováním vlády, jak budeme v této souvislosti i v příštím roce úspěšní na „evropském kolbišti“, tak k tomu například uvádí: „Právě teď se ukáže, jestli je Andrej Babiš skutečně dobrým premiérem i manažerem, který dokáže od nás odvrátit nebezpečí sankcí za nenaplnění uprchlických kvót. Pokud se mu to nepodaří, můžeme s čistým svědomím konstatovat, že selhal. Jelikož toto vyjednávání je pouze na něm – na předsedovi vlády – a na nikom jiném, který by to mohl nějakým zásadním způsobem ovlivnit.“

Juncker mi to před svědky potvrdil. Europoslanec Zdechovský prozradil, co bylo řečeno po schůzce šéfa Evropské komise s Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Pokud bychom před Vánocemi začali už trochu bilancovat, změnila se nějakým způsobem Evropská unie oproti předchozímu roku 2016? Je například zcela jiný její náhled na migraci, na nebezpečí dluhové krize v Řecku či Itálii nebo na dění na Ukrajině? Změnil se určitým způsobem její vztah k velmocím, tedy k USA, Rusku a Číně? 

Určitě došlo k několika názorovým posunům ohledně migrační krize. Především se ukázalo, že tzv. povinné uprchlické kvóty byly opravdu nesmyslným nařízením, jak jsem od počátku jejich zavedení tvrdil, a nedovedly je naplnit ani už „starší“ zkušené členské státy EU. Změnil se také pohled evropských občanů na kvóty v těch velkých členských zemích, což se u nich vždy projevilo při důležitých volbách. Z hlasování lidí vyplynulo, že takové vnímání světa prostě neberou.

Co se týká spolupráce s velmocemi, tak Evropská unie spolupracovala s USA i částečně s Ruskem na poražení Islámského státu, což se nakonec povedlo. V Iráku se to podařilo definitivně a v Sýrii v současné době existují už jen sem tam menší bojůvky islamistů. Také těmito kroky, ale i dalšími – diplomatickými – se podařilo zastavit masovou migraci ze Středního i Blízkého východu. 

Blíží se nám neúprosně konec roku. V souvislosti s tím, kterou z letošních zahraničněpolitických událostí byste označil za nejvíce důležitou, jež pak ovlivnila dění v Evropské unii a měla poté i významný dopad na naši republiku?

Myslím si, že velkými událostmi, které později ovlivní i život v naší republice, byly volby v Německu a v Rakousku. Ty naznačily přání našich důležitých sousedů, jak by se u nich mělo vyvíjet další politické směřování. V Rakousku vznikla nová koalice a v Německu se o ní dále jedná.

Má se Česká republika v příštím roce obávat, že se dostane v rámci projektu tzv. vícerychlostní Evropy na okraj ekonomických zájmů EU? Co se v tomto směru může dít v příštích měsících? Měli bychom urychlit přípravu na přijetí eura, anebo zůstat v klidu a nespěchat do měnové unie, která je prý, například podle názoru prezidentského kandidáta Mirka Topolánka, spíše už snědeným krámem?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala dal z vaší kapsy 18 250 korun na Ukrajince. Biliony dají na Green Deal. A vy se divíte? Ševčík o tom, proč chybí peníze

4:44 Fiala dal z vaší kapsy 18 250 korun na Ukrajince. Biliony dají na Green Deal. A vy se divíte? Ševčík o tom, proč chybí peníze

Každý z nás, i nemluvňata, dává na Ukrajince 18 250 korun. Němci dávají o 69 % méně, upozorňuje vyso…