Kandidát do senátu Faltus: Vláda nepracuje špatně

10.09.2016 10:11

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Faltus prozradil nejen důvody, proč se rozhodl přijmout nabídku ANO reprezentovat hnutí v senátních volbách v obvodě Jihlava. Zamýšlí se i nad problémy českého zdravotnictví, představil nám projekty, které by rád realizoval na pomoc potřebným. Blíží se také sněmovní volby. Jak hodnotí působení vlády a co lze od voleb očekávat?

Kandidát do senátu Faltus: Vláda nepracuje špatně
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Kandidát do Senátu Zdeněk Faltus

Přišel impulz kandidovat do senátu od vás, nebo jste byl osloven druhou stranou?

Byl jsem osloven zástupci hnutí ANO.

Proč jste se rozhodl své jméno spojit právě s hnutím ANO? V jaké oblasti se ztotožňujete s programem hnutí?

Hnutí ANO se mi líbí svým dynamismem, tahem na branku a po dlouhé době touhou skutečně pojmenovat a řešit problémy ČR.

Jako dlouholetý lékař máte blízko ke zdravotnictví. Jak byste ho diagnostikoval? Na co nejvíce trpí a co potřebuje?

Zdravotnictví v České republice je dlouhodobě podfinancované – dáváme cca 7 % HDP, což je málo. Máme také příliš hustou síť nemocnic. Do budoucna hrozí nedostatek lékařů a sester, což by mohlo ohrozit péči o pacienty. Zdravotní péče u nás je na výborné úrovni, snahou by mělo být tuto péči udržet a nezhoršovat přístup pacientů k moderním formám léčby.

Jaký první krok, pokud pomineme počáteční formality, byste učinil, kdybyste se stal senátorem?

Mám připraveno zřízení nadace pro ženy samoživitelky, zřízení sociálně přijatelného transportu nemocných a další projekty.

Jak byste chtěl využít mandát senátora ve prospěch regionu?

Kromě výše popsaného také zlepšit komunikaci s voliči a samosprávou v obcích, pravidelně s lidmi hovořit a skládat jim účty. Veřejně. Pokusit se jim pomoci řešit problémy, které je trápí v místě, kde bydlí.

Čím je váš obvod ještě specifický? Co nejvíce potřebuje?

Zlepšení dopravní infrastruktury a více pracovních příležitostí. Specifický je velkou roztříštěností území, je zde mnoho malých obcí.

Mandát senátora by rád obhájil i senátor Miloš Vystrčil. Můžete nám říci, jaký je to z vašeho pohledu politik a proč byste jej měl nahradit právě vy?

Miloše Vystrčila znám osobně a myslím, že je to slušný člověk. Mám ale dojem, že už je politikou unavený. Je v různých funkcích už dlouho. Myslím, že jsem člověkem z praxe a nejsem zatížen mocenskými stereotypy.

V rekordně krátké době se také po krajských volbách uskuteční volby do sněmovny. Podle některých politologů tak mohou být jakýmsi ukazatelem, jak budou síly v parlamentu rozvrženy za rok. Jak vidíte šance ANO? Věříte, že získá post premiéra?

Věřím, že hnutí ANO bude velmi úspěšné, jestli získá post premiéra, si netroufám soudit.

Jaký máte pocit z fungování současné vlády? Vidíte oproti minulosti nějakou pozitivní změnu? V čem konkrétně? 

Velmi se zlepšil výběr daní, ekonomice se daří. Vláda se snaží prosadit a dohodnout na reformách, které jsou nutné. Snižuje deficit státního rozpočtu. Myslím, že nepracuje špatně. Samozřejmě že by to někdy a někde mohlo být lepší. Například právě v resortu zdravotnictví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlastimil Vondruška: Palestinský národ neexistuje. Židé raději zemřou, než by se vzdali své odvěké vlasti. Je jen jediné řešení starého sporu

20:52 Vlastimil Vondruška: Palestinský národ neexistuje. Židé raději zemřou, než by se vzdali své odvěké vlasti. Je jen jediné řešení starého sporu

ROZHOVOR Ve dvou na sebe navazujících rozhovorech hovoří o tomto víkendu spisovatel a historik Vlast…