I když jste získal v posledních komunálních volbách nejvíce hlasů, starostou jste nebyl zvolen, a neobhájil tak svůj post. Jak vidíte nyní své šance?
Komunální volby jsou zcela v jiné rovině než volby do vyšších orgánů. Zákon je postaven tak, že i když vyhrajete, můžete prohrát. Tak to v komunálních volbách funguje. Jiné je to ve volbách do Senátu P ČR. Moje šance jsou stejné jako šance mých protivníků. Volby jsou politickou soutěží a zákon v tomto případě říká, že navrch má ten kandidát, který získá nejvíce hlasů. V případě, že je to více než 50 % z celkového počtu odevzdaných platných hlasů, stává se vítězem dokonce již v prvním kole. Sami voliči musejí vědět, co chtějí svým hlasování ovlivnit. Pokud to vědí, vědí komu dát svůj hlas. Myslím si ale, že část voličů to neví, a tak nejde ani k volbám a o účasti ve druhém kole nechci vůbec polemizovat. Je na škodu věci, že voliči nežádají po svých zvolených zástupcích skládání účtů z toho, co naslibovali, v porovnání s realitou. To je i hlavní příčina nezájmu voličů o volby do Senátu P ČR. Zcela jistě se i v letošních volbách projeví vyšší účast v prvním kole, neboť je spojena s volbami do zastupitelstev krajů. Druhé kolo bude ale propadákem. I to svědčí u voličů o zbytečnosti Senátu P ČR. Neznamená to ovšem, že i když KSČM Senát P ČR odmítá, že se této politické soutěže nezúčastníme.
Ptala jsem se i z toho důvodu, že v posledních komunálních volbách ztratila KSČM řadu zastupitelů a v senátu neobhájila jediný mandát. Proč by měli dát voliči přednost zrovna vám?
KSČM celkově možná ztratila. U nás, v Dešenicích, naopak posílila, což je dobrá známka pro zástupce této politické strany, kterou reprezentují i nestraníci. Dosáhli jsme zde dobrých výsledků, ale jak jsem už uvedl v úvodní odpovědi, zákon i vítěze staví na vedlejší kolej. Je nutné si uvědomit, že lidé si to pamatují. Zcela jistě se to v dalších volbách projeví. Pravda také je, že v Senátu P ČR KSČM neobhájila jediný mandát. Naopak se ale prosadila v krajích. Zde prokázala, že naši zastupitelé i ve vrcholových funkcích dokážou v rámci koalic odvádět výbornou práci. V minulém období společné vládnutí v koalicích na krajské úrovni bylo bez sebemenších afér ze strany našich zastupitelů. V našem Plzeňském kraji jsme dokázali jako jediný kraj hospodařit bez zadluženosti. Zastupitelé navíc musejí čelit mnohdy právě nedokonalým zákonům, které jsou výplodem nesourodých koalic v parlamentu, a senát jako takový s těmito „zmetky“ nedokázal nic udělat. Proč tedy nevolit změnu? Proč nedat hlas právě zástupcům KSČM? Vždyť neustálé omílání toho, jak to bylo za bývalého režimu špatné, nikoho nezajímá. Položte si otázky, co udělal senát pro to, aby se například přijal zákon o majetkových přiznáních, což mimochodem souvisí s omezením korupce, co udělal pro prošetření privatizačních kauz z 90. let a proč to vůbec pravice odmítá, co udělal senát se zákonem o církevních restitucích, a mohl bych pokračovat. A vůbec, proč si nepoložit otázku spočívající v poměrném zastoupení na základě výsledků voleb?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková