Karel Köcher: Trump čelí nebezpečí, které vůbec není zmiňováno

25.04.2017 11:17 | Zprávy

ROZHOVOR Prohlášení, že Spojeným státům americkým „došla strategická trpělivost“ s KLDR má být zřejmě hrozba, ale její konkrétní význam bychom mohli znát jen tehdy, kdyby bylo také řečeno, co to ta „strategická trpělivost“ je. Mně se to jeví jen jako umně formulovaná fráze, která má zastřít, že Spojené státy žádnou strategii pro imunizaci – neřkuli likvidaci – severokorejského režimu nemají. To si myslí bývalý československý špion Karel Köcher. Pro ParlamentníListy.cz se opět rozpovídal o současných problémech v mezinárodních vztazích.

Karel Köcher: Trump čelí nebezpečí, které vůbec není zmiňováno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý elitní československý agent Karel Köcher

Vypadá to, že se Donald Trump začíná více soustředit na mezinárodní politiku, než se očekávalo. Byl však americký útok na leteckou základnu, kterou využívá syrská a ruská armáda, bez patřičného vyšetření chemického útoku v syrské provincii Idlíb, nutný?

Jistě to tak může působit, ale nemyslím si, že by Trump opravdu domácí politiku  odsunul, jak říká americké úsloví, „na zadní hořák“, protože se rozhodl přednostně řešit stávající mezinárodní krizové situace. Ten útok na společnou syrsko-ruskou leteckou základnu a hrozby severokorejskému režimu přece ani v nejmenším k nějakému řešení nesměřují. Konfrontační atmosféru naopak vyhrocují a odhodlání protivníků čelit americkému nátlaku jen posilují. To znamená, že nemohou sloužit jako základ nějakého řešení přijatelného pro všechny zúčastněné. Myšlené vážně mohou být jen krokem k další eskalaci s nedozírnými následky, které by mohl riskovat jen někdo zcela iracionální. A Trumpovi, přes všechnu jeho nepředvídatelnost, takovou iracionalitu připisovat nelze.

Proto si myslím, že motivaci těch jeho zahraničních iniciativ je třeba hledat jinde, a to  v naléhavé potřebě řešit politické problémy, kterým čelí na domácí scéně. Konkrétně  potřebuje vzít vítr z plachet kritikům, kteří ho obviňují, že v případě potřeby nedokáže být dostatečně rozhodný v použití americké vojenské síly, a jednak – a to hlavně – jednou provždy smést ze stolu obvinění, že tajně kooperuje s Putinem za to, že mu měl dopomoci k volebnímu vítězství nebo třeba i proto, že Rusové na něho mají kompromitující materiály. Vsadil na to, že americká veřejnost bude chápat ten útok na základnu v Idlíbu především jako úder proti Rusům kvůli jejich podpoře Bašára Asada a že jeho protivníci dospějí k závěru, že kdyby byl opravdu kontrolován Rusy, tak by ho přece nemohl nařídit. Částí americké veřejnosti, která k němu byla až dosud ostře kritická, i mainstreamovými médii to tak skutečně bylo přijato, takže v tomto směru mu to vyšlo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občané trpí rozhodnutími EU.“ Přední diplomat jde do voleb za Motoristy

17:15 „Občané trpí rozhodnutími EU.“ Přední diplomat jde do voleb za Motoristy

Bývalý diplomat a velvyslanec Karel Beran vstupuje do politiky jako lídr Motoristů sobě na Vysočině.…