Kdo někdy mluvil s některým redaktorem ČT ve slavné kavárně Rohlík, tak ví... Konvička odhaluje, co Kavčím horám tak vadí na Zemanovi

03.03.2017 11:01

ROZHOVOR „Zemanovy chyby jsou vysoce vyrovnány zásluhami,“ říká na adresu Miloše Zemana Martin Konvička. Ohledně některých jiných kandidátů promluvil jako o „panoptiku nesoudných“. Co se mu na Miloši Zemanovi příliš nelíbí, je, jak sám říká, „až přílišná ochota spolupracovat s oligarchou Babišem“. A přečtěte si, co řekl o České televizi.

Kdo někdy mluvil s některým redaktorem ČT ve slavné kavárně Rohlík, tak ví... Konvička odhaluje, co Kavčím horám tak vadí na Zemanovi
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Martin Konvička.

Prezident Miloš Zeman zvažuje, zda bude znovu kandidovat. Co vy si o tom myslíte? A jak vidíte jeho případné šance?

Jsem tomu rád, protože ing. Zeman přes všechny představitelné nešvary, které bych mu dokázal vytknout, prokázal zásadovost ohledně těch nejpodstatnějších otázek existence téhle země – expanze politického islámu, migrační krize, rozvalu EU a potřeby orientovat se i jinam než na šílence z Berlína i Bruselu, hrdosti občana na svou vlast a svůj národ. Šance vidím vysoko. Jeho zvolení prezidentem byla podobná volební vzpoura proti elitářskému establishmentu, jaká vynesla nahoru Donalda Trumpa. Mezitím své původní voliče nezklamal, nové si získal – i když, přiznejme si, pár věcí by se mu vytknout dalo. Ale Zemanovy chyby jsou vysoce vyrovnány zásluhami. Navíc mu mezinárodní vývoj dává každým dnem za pravdu, on sám je schopen korekcí svých postojů – teď mám na mysli případ s přijetím eura – a v neposlední řadě – hysterická nenávist „pražské kavárny“ mu zvyšuje popularitu u spousty voličů, kteří ke „kavárně“ nepatří.

Objevili se už i další kandidáti. Například Horáček, mluví se o Stropnickém, Pospíšilovi... Má někdo podle vás proti Zemanovi šanci? Případně napadá vás nějaký jiný kandidát?

Inu, klasické panoptikum nesoudných (Horáček), nastrčených (Stropnický) a slabomyslných (Pospíšil). Nikdo z nich snad šanci nemá, byť všichni známe pořekadlo „nikdy neříkej nikdy“. Voliči nejsou hloupí, poznají státníka od kašpara. Vhodnými kandidáty by byli například Augusto Pinochet, Viktor Orbán nebo Donald Trump. Jenže první je po smrti a ani jeden z nich není občanem republiky.

Je podle vás jeho rozhodnutí o další kandidatuře a poté i výsledek volby důležitým mezníkem, který určí další fungování této země? Nebo vzhledem k tomu, že prezident má přece jen omezené pravomoci, tak vlastně o nic moc nejde?

Důležitý mezník to je. Tahle země kriticky potřebuje prezidenta – státníka, prezidenta, který zná historii, umí číst velké dějinotvorné pohyby a chápe, na jaké křižovatce se západní civilizace ocitla. A má koule spojovat myšlenky s činy. Jistě, pravomoci prezident nemá velké – ale přece jen může korigovat tápavé kroky vlády, může, kdyby bylo nejhůř, vládu dokonce podtrhnout. A protože na politické mapě nevidím jinou osobnost, která by výše uvedené spojovala, tak to důležitý mezník je.

Co dobrého a naopak co špatného by podle vašeho názoru přineslo České republice, pokud by se Miloš Zeman stal i podruhé prezidentem?

Tak to samozřejmě nebude záležet jen na prezidentovi, ale na vývoji v zemi i okolo ní. Dobré by asi bylo pokračování odporu proti islamizaci, spolupráce v rámci V4, neponižování „dolních deseti milionů“. Špatnou se mi jeví až přílišná ochota spolupracovat s oligarchou Babišem, jakož i starosvětsky technokratické názory na takové záležitosti, jako jsou budoucnost Národního parku Šumava nebo výstavba kanálu Dunaj – Odra – Labe. Jako by zde prezident podléhal tlaku svých, řekněme, neakademických vrstevníků (on sám je akademik), kteří vyrůstali ještě ve světě, kde synonymem pokroku a civilizace bylo co nejvíc betonu, stromečky vysázené v řadách a svět uspořádaný podle pravítka. Vím, že on sám takový není, spíš tam opravdu vidím jakési generační sympatie, možná i částečně hrané.

Jak s odstupem doby hodnotíte různé názory a činy prezidenta Zemana – jako například vůči migrantům „Nikdo vás sem nezval“, různé „šťouchance“ Merkelové nebo třeba i kauza Peroutka a otázky kolem ocenění či neocenění příbuzného ministra Hermana?

No jak bych je hodnotil. Jen houšť a větší kapky.

Myslíte, že je něco, co by mohlo Miloši Zemanovi, pokud se rozhodne znovu kandidovat, opravdu uškodit?

Uškodit by mu mohlo náhlé zhoršení zdravotního stavu, nebo nějaký opravdu velký průšvih lidí okolo něj. Tedy, žel, věci mimo jeho kontrolu. Snad bude mít štěstí.

A jak vidíte vztah Miloše Zemana s novináři, konkrétně například s Českou televizí? Kdo je podle vás v tomto boji vítěz a kdo poražený a proč myslíte, že Česká televize proti Zemanovi poměrně často vystupuje? A naopak, proč pan prezident často kritizuje Českou televizi?

Česká televize je svět sám pro sebe – médium, které si kdysi dávno zprivatizovali nadšení „havlisté“, jež se následně zabetonovali ve svých pozicích a od té doby se cítí povoláni býti arbitry dobrých mravů, vkusu a nevím, čeho ještě, pro zbytek národa. Smutné je, že televizáci nejsou ani inteligentnější, ani mravnější, ba ani předvídavější než ti, které se cítí povoláni vychovávat. Kdo někdy s někým z vlivných redaktorů mluvil nebo si dal kávu ve slavné kavárně „Rohlík“ na Kavčích horách, ví, o čem mluvím. Oni jsou zamilováni do kýčovitého obrazu Václava Havla, ve kterém by se Havel sám stěží poznal, do své představy o „Evropě“ a „Západu“, které nemají s realitou pranic společného, no a především sami do sebe – a taky do pohádkových kšeftů, které se tam dějí skrz takzvané koncesionářské poplatky. Zeman jim ten obraz rozbíjí, proto ho nenávidí; ale on jim ho rozbíjel i Václav Klaus a rozbíjel by ho každý politik a občan, který je inteligentnější a světa znalejší než, řekněme, Nora Fridrichová. České televizi prostě není pomoci a jediné, co ten zakletý prostor může zachránit, by byla jeho proměna na velkokapacitní garáže nebo něco podobného.

Zeman je známý svými „bonmoty“, občas i tím, že řekne něco až skandálního. Dělá to podle vás cíleně, aby „rozvířil“ situaci?

Jistě. Je to hráč, stratég – a taky trochu komik. Takže v tom bude zčásti cílená strategie a zčásti prostě zábava.

Když jsme u toho, co říkáte na jeho vyjádření ohledně placení pobytu v nemocnici „Stovka denně nikoho nezabije“?

Že to nebylo taktické a že by si příště měl dát pozor.

Jak vidíte Zemanovu podporu ze strany Babiše? Podpoří ho, nebo ANO nasadí nakonec svého kandidáta?

Vidím to na partii chytrých hráčů, kteří mají společné to, že jsou oba zatraceně samolibí a inteligentní – a to je tak všechno. Zeman je státník, který by po sobě rád zanechal hlubokou brázdu v dějinách. Babiš je lump a malý zlodějíček, který to nespornou pílí dotáhl vysoko. Oba se navzájem budou chtít přechytračit, jenže Babiš má v téhle hře prostě horší karty: Stropnického, nebo někoho jemu podobného, prostě lid volit nebude.

A stejně tak, podpoří Zemana ČSSD?

Co je to ČSSD?

Kdo Zemanovi často nemůže přijít na jméno, jsou například Jan Kraus, Gabriela Koukalová a další sportovci, herci, umělci, intelektuálové. Co myslíte, že jim na Zemanovi tak vadí?

To je přece naprosto jasné. Že je chytřejší, pracovitější a zejména inteligentnější než oni.

Když srovnáte Miloše Zemana a ve své době – mnohými dodnes – tak opěvovaného Václava Havla... A kdo vám osobně jako prezident více „sedí“ a proč?

Nechci ty dva muže srovnávat „jako prezidenty“, protože každý z nich prezidentuje v úplně jiné době, jiných mezinárodněpolitických i, řekněme, národně-psychologických podmínkách. Na pivo bych šel, a rád, s kterýmkoli z nich. Jenže Havel by mi víc seděl někdy v 80. letech, než z prezidentování zblbnul, Zeman klidně i teď. A podobně mi Havel víc seděl v krásných 90. letech, kdy jsem – spolu s ním a většinou národa – věřil, že západní liberální demokracie je vyvrcholením civilizačního vývoje a kýženým vzorem, a Zeman mi více sedí dnes, kdy pro změnu zblbla ona západní liberální demokracie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost

16:31 Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Záměr České národní banky zařadit čínskou měnu jüan mezi rezervní měny …