Kdo tady nevolí knížete, dostane přes hubu. Fanatismus! zhnusil se Krampol

26.01.2013 5:55

ROZHOVOR Populární český bavič Jiří Krampol dává v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz najevo, že persekuci umělců kvůli prezidentské volbě považuje za sprosťárnu. Česko prý ovládl fanatismus. To, co se rozjelo teď, to je prý ještě horší, než za bolševiků. Tam jste věděli, že když půjdete proti režimu, budete nepohodlný a oddělají vás. Tady se tváří jako beránci, ale z druhý strany dostanete přes hubu.

Kdo tady nevolí knížete, dostane přes hubu. Fanatismus! zhnusil se Krampol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Krampol

Těžkou chřipku má a prášky na ni bere herec Jiří Krampol. Ten se ale exkluzivně pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k volbám, k předvolební kampani i k dehonestování některých umělců, kteří nepodporují Karla Schwarzenberga coby kandidáta na Hrad, ale Miloše Zemana.

Pane Krampole, co říkáte na předvolební atmosféru před druhým kolem prezidentských voleb?

Myslíte na ten fanatismus, co tu vládne? Byl jsem otřesen tím, co jsem se dozvěděl o té kauze s Martinem Dejdarem. Já vím, že se ten člověk, ten Jiří Stránský, omluvil. Ale to je už úplně jedno. Prostě zareagoval, jak zareagoval a mě děsí, doslova děsí, že se tu opravdu likvidujou lidi jen proto, že mají jiný názor. Martin Dejdar je jeden z našich nejlepších herců, vynikající komik. Znám ho od raného mládí a šokuje mě, když mu i po tolika letech, co hraje ve Zdivočelé zemi, tohle někdo řekne, nebo jen vzkáže. Je to hnus.

Takže máte pocit, že se vrací doba, kdy jsou umělci kádrováni pro svůj politický názor?

No, zatím to tak vypadá. A upřímně se nechci dožít toho, aby to bylo pravidlo. Já osobně jsem zažil něco podobného, když jsem podpořil Jiřího Paroubka. To jsem taky slýchával a dozvěděl jsem se věci, jako třeba: Krampol? Ať ho obsadí Paroubek, a podobně. Zažil jsem doslova teror na sebe, na ženu, na její maminku, na psa. A to jsme přitom jen tehdy jezdili se zájezdovým pořadem. Jestli tohle je demokracie, u toho či u toho, a oni posuzují a obsazují lidi podle politického názoru, tak ať s tím jdou do hajzlu, vážně.

A vy sám podporujete koho?

Nejen podporuji, ale i volím, a řeknu to upřímně – Miloše Zemana. Je mně i mé ženě sympatický. Znám ho jako člověka, který o životě něco ví, je chytrý, nekrade a mám pocit, že to s národem myslí dobře. Říká věci tak, jak jsou, a nemá potřebu se za něco schovávat. Nemám nic proti Karlu Schwarzenbergovi, měl jsem ho ve svém pořadu. Byl milej, příjemnej, je s ním legrace… Ale promiňte, ve vší úctě, volit ho nebudu.

Co Vás tak na Miloši Zemanovi fascinuje?

To, že když něco řekne, má to váhu. Je vzdělaný, informovaný a hlavně umí se na věci dívat s nadhledem. Lidi by si měli uvědomit, jestli chtějí na Hradě šlechtice, který sice hezky mluví, ale otázkou je, co za tím a za ním stojí, nebo přímého, někdy tvrdého chlapa, který se sice s ničím nemaže, ale nemá potřebu něco skrývat. To je můj názor. Ale ať si lidi volí, koho chtějí.

Když vás tak poslouchám, nechcete vy vstoupit do politiky?

Ani za nic! S politikou jsem neměl a nechci mít nikdy nic společného. Upřímně jsem zhnusený tím, co se u nás děje. Ať je to odírání těch nejslabších, ať je to ta příšerná amnestie, ať je to cokoli, jako tohle je strašný. Kde to jsme. Tak malá země, přitom krásná a takový chaos.Víte, mě štvou lidi, kteří jsou takzvaně zarytí pravičáci a najednou přehodili veksl a jsou někde jinde, nebo naopak. To nemám rád.

Ale máme snad prý ještě pořád demokracii, tak ať si volí každý, koho chce a nemůže za to být trestán v práci, ve společnosti. Vždyť o tom ta svoboda demokracie není! To, co se rozjelo teď, to je ještě horší, než za těch bolševiků. Tam jste věděli, že když půjdete proti režimu, budete nepohodlný a oddělají vás. Tady se tváří jako beránci, ale z druhý strany dostanete přes hubu.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radek KrausTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan zná jen z vyprávění. Keller vyškolil ministra. Vážné

4:41 Rakušan zná jen z vyprávění. Keller vyškolil ministra. Vážné

K incidentu před Národním muzeem, kde se po ukončené protivládní demonstraci před dvěma týdny pokusi…