Kdysi patřila k muži cigareta, jako k velbloudovi hrb. Zpěvák Kalousek vysvětluje, proč bojuje proti zákazu kouření

31.05.2015 20:51

Řada lidí, mezi nimi i známé osobnosti, podepsala petici občanského sdružení SMOKING S proti chystanému zpřísnění legislativy proti kouření. Petice žádá, aby byla majitelům restaurací zachována možnost rozhodnout o tom, zda půjde o prostor kuřácký nebo nekuřácký. Mezi těmi, kdo petici podepsal, je i zpěvák, skladatel a kytarista Jan Kalousek. „Rozhodně nepodporuji kouření, ale člověk by měl mít určitou volnost,“ říká hudebník.

Kdysi patřila k muži cigareta, jako k velbloudovi hrb. Zpěvák Kalousek vysvětluje, proč bojuje proti zákazu kouření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

Navrhované striktní omezení by podle organizátorů petice bylo zásahem do práv deklarovaných ústavním pořádkem České republiky.

Proč jste petici podepsal?

V žádném případě to není na podporu kouření. Jsem jen občasný návštěvník restauračních podniků, ale když už tam jdu, tak chci mít určitou volnost a svobodu rozhodnutí. A přesně to ten můj podpis vyjadřuje.

Myslíte si, že pokud by bylo kouření striktně zakázáno ve všech restauracích, mohlo to vést k tomu, že by některé tyto podniky mohly i zkrachovat?

To si myslím, že ne. Ty restaurace by se musely prostě nějakým způsobem přizpůsobit. Respektive hlavně by se museli přizpůsobit ti klienti. Když zakázali kouření v Itálii, kde procento kuřáků je relativně vysoké, lidé si na to zvykli. Přitom v Itálii se chodí do restaurací opravdu docela hodně, mají tam velice kvalitní jídlo i za nižší ceny. A prostě se s tím ti zákazníci sžili.

A co si myslíte o skleněných kukaních, které v některých restauracích pro kuřáky jsou?

Je to nějaký podnikatelský záměr, každý podnikatel se s tímto problémem nějak vypořádá. Ale aby to zase ovlivnilo lidi, kteří si jednou za čas jdou na bar vykouřit doutník, aby si vyčistili hlavu… Od toho přece restaurace a hospody jsou. To bychom potom také museli udělat rozbor, jestli není zrovna tak škodlivý alkohol, a zakázat také alkohol. Je spousta věcí, která lidem škodí. Třeba i nekvalitní jídlo. Podívejte se, kolik je tady obézních lidí…

Tady jde ale asi také o to, že kouření škodí i těm, kteří nekouří, ale jsou ve společnosti kuřáků...

To je naprostá pravda. Ale já si myslím, že dnes vzniká hodně podniků, kde se nekouří. A mně se to taky docela líbí. Já také nechci pořád smrdět kouřem, takže když mám náladu, půjdu do podniku, kde je zakázáno kouření. Je jich docela hodně.

Každé zdražení krabičky cigaret vzbuzuje mezi kuřáky obrovské emoce. A to může jít třeba jen o korunu…

Protože to zřejmě zasahuje nějakým způsobem do jejich rozpočtu. Je to téma, které je také hodně prezentováno médii. To je jako u piva. Vždycky se třeba říkalo, že která vláda zdraží pivo, tak že skončí. Ohledně cigaret byste se musela zeptat někoho, kdo je natolik závislý, což není můj případ, že to nějakým způsobem ohrozí jejich rozpočet.

A prozradíte, kolik vy vykouříte průměrně za den cigaret?

Já nekouřím každý den, jsem občasný kuřák. Já si občas zajdu do baru a tam právě preferuji, když mám svobodu. Ovšem když ji mít nebudu, tak to tak samozřejmě prostě budu brát.

A propagace cigaret?

Nemám problém se zákazem dělat reklamy na cigarety. Jako třeba bylo před lety Petra, vaše holka a byla tam cigareta, to považuji za dost špatnou věc. To útočí na mladé lidi, kteří ještě nemají vyjasněný nějaký svůj životní názor, a tím jim to prostě vnucujete.

Co kuřáci ve filmech?

Tak záleží na tom, v jakých filmech. Určitě ne, kvůli propagaci. Ale když je to nějaký film třeba z doby 50. let, kdy jak se říká, k muži patřila cigareta jako k velbloudovi hrby, tak je to prostě pravdivé zobrazení té doby.

Podpoříte občanské sdružení SMOKING S ještě jiným způsobem než podpisem na petici?

Přislíbil jsem účast na koncertu teď v neděli, 31. května. Mám tam zpívat asi dvě písničky.

A domníváte se, že ta petice vůbec něčemu pomůže?

Já nevím, jestli pomůže. Myslím si, že je to spíš taková prezentace určitého názoru. Je to spíš o tom, jak jsem říkal, když si chci někam zajít, chci mít nějakou volnost. Samozřejmě musejí být dodržené hygienické normy.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Janda napáchal proti Rusku, napáchá teď proti Číně. Na vnitru budou mít pré, obává se Jaroslav Bašta

20:13 Co Janda napáchal proti Rusku, napáchá teď proti Číně. Na vnitru budou mít pré, obává se Jaroslav Bašta

Poslanec SPD Jaroslav Bašta očekává, že nová vláda bude ještě více naslouchat „bezpečnostním nezisko…