Když jsem působil na Blízkém východě, také jsem netrval na tom, aby kvůli mně stavěli vánoční stromečky. Žena chodila v hidžábu... Exdiplomat varuje před islámem v Evropě

22.08.2017 21:35

ROZHOVOR. Mám malou dcerku a není mi lhostejné, v jakém světě bude žít. Jestli jako plnohodnotný občan demokratické země anebo jako podřízená osoba s omezenými právy v islámu. Konec konců několik teroristických útoků v Evropě osmnáctého srpna mi dává plně za pravdu. Tak hovoří bývalý diplomat Jiří Kobza, jenž je lídrem pražské kandidáty SPD.

Když jsem působil na Blízkém východě, také jsem netrval na tom, aby kvůli mně stavěli vánoční stromečky. Žena chodila v hidžábu... Exdiplomat varuje před islámem v Evropě
Foto: Vít Hassan
Popisek: Přistěhovalecká čtvrť Neukölln v Berlíně
reklama

O tom, jestli Česko zůstane v EU, byste vyhlásil referendum. Jak vnímáte lidi, kteří se takového referenda bojí jako čert kříže a říkají "Nyní nevyhlašujme"?

Evropská unie po Lisabonské smlouvě již není tou unií, do které jsme tak bezelstně a nadšeně vstupovali na základě referenda. Jsem přesvědčen, že nyní občané mají demokratické právo se v referendu zřetelně vyjádřit, jestli chtějí setrvat v současné EU. Vláda jejich rozhodnutí, tedy výsledek referenda, musí respektovat. Upírat občanům toto právo - mimochodem zakotvené i v článku 2 Ústavy -  považuji za vysoce nedemokratické. Domnívám se tedy, že tito pánové sledují především svoje vlastní zájmy.

Myslíte si, že Evropská unie přežije rok 2020?

Myslím, že bohužel ano, i když do té doby stále více států bude uvažovat o svobodné a samostatné cestě z bruselského područí. Jen se obávám, co vše ještě stačí Evropská komise do té doby napáchat a jak dlouho potrvá náprava škod.


Jiří Kobza.

O islámu hovoříte jako o netolerantní ideologii, přitom jste dlouho působil jako diplomat v Íránu a obchodník v Teheránu. Už tehdy jste měl takové mínění a dával jej najevo, anebo až nyní, kdy jste se stal politikem v řadách SPD v Česku?

Když jsem působil v zemích Blízkého východu, byl jsem tam jako host a choval jsem se jako host, který respektuje prostředí hostitele. Netrval jsem na tom, aby v restauracích měli vepřové a pivo, nemuseli kvůli mně stavět na hlavním náměstí vánoční stromeček, ani barvit vejce na Velikonoce. Moje manželka nosila hidžáb. Islám v islámských zemích respektuji, ale v Evropě je pro mne jako cizorodá a nedemokratická ideologie naprosto nepřijatelný. S tím jsem se nikdy netajil a moje pozdější aktivity v SPD s tím nemají nic společného. Jenom dál pokračuji ve varování před následky bezhlavého dovozu islamistů. Navíc mám malou dcerku a není mi lhostejné, v jakém světě bude žít. Jestli jako plnohodnotný občan demokratické země anebo jako podřízená osoba s omezenými právy v islámu. Konec konců několik teroristických útoků v Evropě osmnáctého srpna mi dává plně za pravdu. Nebo máte jiný názor?Ohledně islámu chválíte brněnské Centrum pro studium politického islámu (CSPI). To představuje na jejich stránkách pouze Američan Bill Warner, jinak jsou jakoby bezejmenní. Není to podezřelé?

Bill Warner je přední světový překladatel islámských tisků, setkal jsem se s ním několikrát osobně. Je to opravdu moudrý a vzdělaný člověk. Je také díky své překladatelské činnosti znalcem islámu v jeho opravdové, syrové podobě a tak je pro mne zcela pochopitelné, že je hlavní postavou CSPI. Nevidím na tom nic podezřelého. Naopak, nevzdělaných aktivistů v různých vítačských neziskovkách máme nadbytek. Na druhé straně určitou opatrnost spolupracovníků CSPI s ohledem na narůstající terorismus v Evropě, fanatické aktivity levicových extremistů a s ohledem na jejich rodiny považuji za docela rozumnou.

Kdysi jsem o CSPI napsal, že působí v poloilegalitě. Zlobili se. Brněnský představitel CSPI Milan Podlipný souhlasil s rozhovorem, pak zbaběle přestal reagovat. Nyní jsem na stránkách CSPI zjistil, že už tam neuvádějí vůbec žádná jména. Takže se vrátili do naprosté ilegality. Proč se tito mladí a ambiciózní lidé jako Podlipný stydí za to, co dělají?

Tak to je spíše dotaz na ně než na mne. Jak to mám vědět?

Styděl jste se někdy za to, co jste udělal?

Samozřejmě, žiju na to již dost dlouho a ne vše se vždy povede, ale máte na mysli něco konkretního?

Ne, to byla pouze diskusní otázka...

V posledních letech se spíše stydím za naše představitele, jejich servilnost vůči mocným a laxnost vůči vlastním.

Jak vnímáte zveřejňování různých obvinění jako třeba Kubiceho zpráva či požadavek vydání Babiše a Faltýnka právě před volbami?

Volební boj v Česku už dávno není demokratickou soutěží programů, ale soutěží poradenských agentur v tom, kdo jakou a větší špínu vyšťourá na konkurenta a správně ji medializuje. Andrej Babiš vždy šikovně balancoval na hraně zákona, proto byl asi tak úspěšný. Například korunové dluhopisy. Ta analogie s Kubiceho zprávou se sice nabízí, ale já bych tento případ nechal řešit orgány činné v trestním řízení a počkám na výrok soudu.

Měl by být majetek v kauze OKD vyvlastněn?

Podle zpráv v médiích bylo bohatství OKD vytěženo, zašantročeno a majetek vyveden za hranice. Tak nevím, je-li ještě co znárodňovat. My v SPD jsme toho názoru, že určité strategické nerosty - a uhlí k nim patří - mají být a zůstat majetkem státu, který si na jejich těžbu najme kontraktora a potom sám rozhodne, jak s vytěženým materiálem naloží. Současný báňský zákon umožňuje laciné plundrování nerostných zdrojů Česka těžaři a to chceme změnit. Jedna katastrofa typu Baia Mare úplně stačí!Co si myslíte o rozštěpení protiislámského či protiuprchlického bloku v Česku na spousta malých subjektů jako Islám v ČR nechceme, Alternativa pro ČR, Národní demokracie, SPD či Úsvit - Národní koalice?

Tak v první řadě SPD není malý subjekt, určitě budete překvapen, až si doplníte informace. SPD má v současnosti kolem sedmi tisíc členů a členů čekatelů. Dalších zhruba sedm tisíc přihlášek čeká na vyřízení. Předpokládám, že příznivci těchto uskupení budou volit SPD jako jedinou skutečnou a konsolidovanou sílu proti nelegální imigraci a proti islamizaci Česka. V poslední době se také vynořila řada nových hnutí, které mají mnoho společného: celebritu na billboardech, které zaplaví republiku, a oligarchu v zádech, který to financuje. Také zveřejňují inzeráty, ať se přihlásí ten, kdo by za ně chtěl kandidovat. Jsou to například Realisté, Rozumní, ODA , Referendum.cz a další. Jsem toho názoru, že jejich hlavním úkolem je především odsát nějaké procentuální zlomky voličů SPD, protože tím bude SPD ve sněmovně oslabeno. Navíc hlasy odevzdané těmto pidihnutím propadnou do přepočtu mandátů podle současného volebního zákona, takže stejně je nakonec dostanou největší partaje ve sněmovně. Škoda, že tak málo vlasteneckých voličů zná volební zákon. Určitě by potom volili toho, kdo má šanci se do sněmovny dostat a prosadit svůj program. Tedy SPD.

Neměli by ale všichni větší šanci jako součást jednoho hnutí? A proč se řada individualit nedokáže ani s vidinou možného získání více křesel v Poslanecké sněmovně domluvit či podřídit?
 
Spojování je složité i s ohledem na volební zákon. Kdo však chce zabránit islamizaci a neřízené nelegální imigraci, může podpořit SPD ve volbách i bez spojování, protože potom je reálná šance, že alespoň část programu bude prosazena.

Za SPD jste lídrem pražské kandidátky. V Praze má hnutí velmi slabou pozici. Rád se pouštíte do spíše předem prohraných bitev?

Pražská kandidátka je samozřejmě veliká výzva a současně i zodpovědnost vůči hnutí. Žádnou slabou pozici necítím, naopak. Když mluvíme s občany, vidíme, že je náš program zajímá i řešení hlavních problémů, které přinášíme. Musím připomenout, že v otázce imigrace, islamizace, terorismu a přímé demokracie jsme jediné hnutí, které nezměnilo nic ve svém programu. Nyní se migrací ohání kdekdo, ale kdo chce, ať jim věří. Tragické události v západní Evropě dokazují, bohužel, že naše varování už před minulými volbami, bylo opodstatněné, navzdory zběsilé kampani médií, která se na nás tenkrát snesla. My víme, o čem mluvíme a proč. Žádná bitva tedy není předem prohraná, pokud je bojována s vírou, odvahou, nasazením a přesvědčením. Navíc pro lidi, kteří vám věří. Praha tedy pro nás není jenom bohaté centrum s nájmy nad padesát tiscí korun, jsou zde široká předměstí, příměstské vesnice a sídliště plná obyčejných pracujících lidí, kteří mají problém vyjít. Bojujeme i za ně. Oni to vědí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Budou žít ve strachu. Fiala, Pekarová, Hamáček.“ Petr Hampl k Rusku a skutečné moci zde

18:52 „Budou žít ve strachu. Fiala, Pekarová, Hamáček.“ Petr Hampl k Rusku a skutečné moci zde

„Všichni to vidí a nikdo si nemůže být jistý. Nekřičíš dost hlasitě? Neurážíš prezidenta vlastní zem…