Klausův návrh podpořím. Korporace chceme donutit, aby… Poslanec Rozvoral má plán, jak udržet zisky firem v Česku

15. 2. 2019 19:30

ROZHOVOR Klausův návrh podpořím, říká poslanec za SPD Radek Rozvoral k nápadu Václava Klause mladšího (ODS) na důkladnější kontrolu sociálních sítí. Svobodná média a informace považuje za důležité. "Jsou zde ale i negativa, která například mohou ovlivnit výchovu dětí. Právě děti jsou nejvíce ohroženou skupinou, na které mohou různé webové portály svým zaměřením cílit, např. propagace terorismu, násilí, erotika," vyjmenovává Rozvoral. Babišovo EET považuje za šikanu drobných živnostníků a domnívá se, že systém nepřispěl ani k narovnání podnikatelského prostředí.

Klausův návrh podpořím. Korporace chceme donutit, aby… Poslanec Rozvoral má plán, jak udržet zisky firem v Česku
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Jak lze vnímat opětovný vstup Jaromíra Soukupa do politiky v kontextu toho, jak obhospodařuje národovecký a euroskeptický elektorát vaše hnutí? Šéfredaktor Respektu Erik Tabery má radost, že se teď budete se Soukupem prát o ty samé voliče, úspěch podobný tažení Andreje Babiše podle Taberyho nemůže Soukup zopakovat. A co si myslet o tom, že se Soukup kdysi angažoval např. u Zelených?

Ohledně vstupu pana Jaromíra Soukupa do politiky zastává naše hnutí SPD názor, který je v souladu s naším programem. Žijeme v demokratické a svobodné zemi, kde je umožněno každému občanu za splnění zákonných podmínek založit si např. politické hnutí a s ním kandidovat do jakýchkoli voleb. O tom, kdo bude následně zvolen do těchto orgánů, rozhodnou u nás v rámci svobodných voleb občané.

Anketa

Přejete si, aby ve volbách do Evropského parlamentu uspěly proevropské liberální strany? (TOP 09, STAN, KDU-ČSL)

4%
96%
hlasovalo: 20027 lidí

Lze objektivně hodnotit poslaneckou práci podle míry docházky? Vy máte jednu z nejvyšších účastí při hlasování ve Sněmovně, takřka 100 procent. Na opačném pólu se krčí velká jména jako Andrej Babiš či Karel Schwarzenberg, kteří chyběli u většiny hlasování. Co to o nich říká?

Nechci hodnotit přístup mých kolegů poslanců a jejich účast na jednání v Poslanecké sněmovně, jelikož to musejí zhodnotit občané. Já za sebe svoji účast vnímám jako službu občanům, převážně těm, kteří mě volili. Je to moje práce a já se snažím vykonávat ji co nejlépe. Není to jenom účast na jednání a hlasování, ale vždy se snažím být připraven na každé zasedání. Má práce též zahrnuje účast na jednání ve výborech Poslanecké sněmovny, konkrétně v mandátovém a imunitním výboru, v kontrolním výboru, dále v podvýboru pro kontrolu a hospodaření veřejného sektoru, v podvýboru pro sport a ve stálé komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.  

Návrh skupiny poslanců kolem Václava Klause mladšího ohledně mazání příspěvků na sociálních sítích neuspěl u Ministerstva spravedlnosti. Resort doporučil návrh neschválit. Vy jste návrh nepodepsal, jak se na něj díváte? Je cestou, jak chránit demokracii? Odpůrci návrhu říkají, že by jeho prosazení nahrávalo ruské propagandě…

Já ten návrh podpořím, jelikož svoboda slova, která neporušuje zákon, je jednou ze základních práv každého člověka. Sociální sítě jsou fenoménem současné doby a je to zcela běžná forma komunikace, převážně mladých lidí. Žijeme ve svobodné zemi, kde všichni mají přístup k dostupným informacím. Každá mince má ale dvě strany. To se týká i sociálních sítí. Ta pozitivní je samozřejmě dostupnost informací a jejich sdílení. Jsou zde ale i negativa, která například mohou ovlivnit výchovu dětí. Právě děti jsou nejvíce ohroženou skupinou, na které mohou různé webové portály svým zaměřením cílit, např. propagace terorismu, násilí, erotika.

Fotogalerie: - Vládní boj se suchem

Jednání Národní koalice pro boj se suchem
Novinářské atrium na úřadě vlády
Jednání Národní koalice pro boj se suchem
Premiér Andrej Babiš
Jednání Národní koalice pro boj se suchem
Jednání Národní koalice pro boj se suchem

Andrej Babiš i Ministerstvo financí tvrdí, že EET pomohlo zvýšit částku vybranou na daních. Proti tomu ostře vystoupili Piráti, podle kterých je metodika vlády k výnosu EET asi tak spolehlivá jako cucání z prstu. Jak se na EET díváte vy? Je přínosem? Narovnalo se podnikatelské prostředí? Nebo jde o šikanu drobných živnostníků?

Hnutí SPD zaujímá k EET od začátku negativní stanovisko. Proto nepodpoříme ani návrh na zavedení třetí a čtvrté vlny. Ohledně „šikany drobných živnostníků“, tak bych s vámi souhlasil, a ani se nedomnívám, že by se „narovnalo podnikatelské prostředí“. Musíme pro naše živnostníky navrhovat jiné nástroje, které by jim usnadnily jejich podnikání, viz např. snižování daní, jednodušší administrativa nebo paušální daň bez zbytečné byrokracie.      

Premiér Andrej Babiš začal navrhovat zvýšení některých daní, odmítl zvýšení daňové slevy na poplatníka a už nechce obědy zdarma pro děti – znamená to, že rozdavačná rétorika vlády je u konce? Rozházela vláda v dobrých časech peníze, které spíše měla využít jiným způsobem?

Vláda si konečně začíná uvědomovat, že už je nejvyšší čas začít šetřit. Rozdávačná politika vedená hlavně politikou ČSSD, která tak chce cílit na potenciální voliče tím, že jim chce dát co nejvíce ze státních peněz, viz plošné obědy pro děti zdarma, doprava zdarma, dále také různé formy neadresných sociálních dávek nebo podpora neziskových organizací s politickým programem. Ze strany ministrů za ČSSD je to nezodpovědný přístup.    

Jak zatím hodnotit vládu Andreje Babiše z hlediska zvládnutí ekonomiky? Řídí stát jako firmu, nebo ho řídí špatně?

Pan premiér Andrej Babiš je zajisté dobrý manažer, za kterým stojí dobré hospodářské výsledky jeho firem. Řídit stát je ale něco jiného. Musí umět též přijímat kompromisy a určovat priority z různých úhlů pohledu, a to vždy s ohledem, jaký dopad to bude mít pro naše občany. Prioritou je zajištění bezpečnosti našich občanů bez ohledu na to, co to bude stát. Naopak lze ušetřit „státní“ peníze jinde, viz redukce nepotřebných státních zaměstnanců.

Anketa

Jste pro vyšší zdanění zisků zahraničních firem v Česku?

98%
2%
hlasovalo: 12008 lidí

Hovoří se rovněž o tom, že by vláda mohla zavést sektorové daně pro zahraniční firmy, které údajně z Česka vyvádějí obří dividendy. Je takový krok namístě? Nemůže se stát, že firmy přesídlí jinam a nám zbudou jen oči pro pláč?

Stát přichází nečinností vlády v těchto otázkách o nemalé příjmy. Vždy je to otázka správné analýzy a návrhu řešení. Celý tento proces se musí navrhnout tak, aby byl výhodný pro obě strany. Pak v České republice zůstanou firmy i peníze z odvedených daní. My v této otázce navrhujeme povinnost korporací nadpoloviční většinu zisku zpětně investovat v České republice.  

Známá americká neziskovka Freedom House zveřejnila každoroční žebříček měřící úroveň svobody v jednotlivých zemích. Česká republika pod Zemanem a Babišem si vysloužila skóre 91/100, o tři body horší než Německo, ale o bod před Francií, o tři před Slovenskem a o pět před Spojenými státy. Jak vnímáte úroveň svobody v Česku vy?

Různé výzkumy jsou zajisté potřebné, vždy je ale nutné zohlednit, kdo výzkum provedl, kolik bylo respondentů, jak byla otázka položena atd. Ohledně zmíněného žebříčku „úroveň svobody v jednotlivých zemích“ je patrné, že jsme porovnáváni shodně jako vámi zmiňované státy. Důležité je ale to, jak svobodu vnímají naši občané. Já chodím mezi ně, a dostávám tak zpětnou vazbu. Mimo jiné jsem předsedou Regionálního klubu SPD ve Středočeském kraji, takže moje práce spočívá i v komunikaci s naší členskou základnou a našimi příznivci. Osobně si myslím, že úroveň svobody v České republice je na ucházející úrovni, a úkolem nás poslanců je pracovat na tom, aby tomu tak bylo i v budoucnu.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Marek Korejs

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hokejový srdcař Jiří Hrdina: Babiš, co to bylo v minulém režimu za člověka? Ne, o Jágrovi se bavit nebudu

19:58 Hokejový srdcař Jiří Hrdina: Babiš, co to bylo v minulém režimu za člověka? Ne, o Jágrovi se bavit nebudu

ROZHOVOR „Za svobodu se musí stále bojovat,“ říká Jiří Hrdina – bývalý vynikající hokejový reprezent…