Spolkové parlamentní volby v Německu se letos uskuteční 17. nebo 24 září, jak by se těch cca osm měsíců před volbami dala zhodnotit/charakterizovat tamní politická scéna?
Hlavní politické strany začaly v tichosti přebírat témata AfD, vůči které se nadále hlasitě vymezují. Azylové zákony se zpřísňují, došlo k nějakým deportacím. Ve vztahu k podzimu 2015 si však nikdo v SPD či CDU netroufne říci, že otevření hranic byla chyba. Nadále se udržuje oficiální vysvětlení, že šlo o „humanitární nezbytnost“. Kdybych měl tuto situaci shrnout jedním slovem, tak „pokrytectví“.
Také je nápadné, jak širokým obloukem se obchází téma řeckých dluhů. V roce 2018, tedy rok po volbách, se má na mezinárodní úrovni řešit další pokračování „záchrany Řecka“. Špičky německé politiky odmítají prozradit předem, jak se k tomu postaví. Takový „bobřík mlčení“ ve mně vyvolává obavy, že pouze nechtějí podráždit voliče přiznáním, kolik to ještě bude německého daňového poplatníka stát.
Jak se vyvíjí vztah mezi předsedkyní Křesťanskodemokratické unie Angelou Merkelovou a šéfem sesterské Křesťanskosociální unie Horstem Seehoferem, jenž loni na podzim pohrozil, že pokud Merkelová nepřistoupí na stanovení limitu pro přijímání uprchlíků, nepodpoří ji ve volbách na kancléřku, což by byl zlom v desítkách let trvající tradici CDU a CSU mít společného kandidáta?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník