Konkrétním lidem bude horko. Babišova novinářka odhalila své plány

1. 11. 2013 8:49

ROZHOVOR Není možné, aby ti, co způsobili zlo, zůstali nejenom nepotrestaní, ale aby se o nich veřejnost ani nedozvěděla. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekla čerstvě zvolená poslankyně za hnutí ANO a bývalá novinářka Jana Lorencová. Ta by chtěla v Poslanecké sněmovně podle svých slov působit například v rozpočtovém výboru. Řeč byla také o situaci v ČSSD, Miloši Zemanovi nebo nejlepší variantě pro utvoření vládní koalice.

Konkrétním lidem bude horko. Babišova novinářka odhalila své plány
Foto: Archiv JL
Popisek: Jana Lorencová
reklama

Nevadí vám, že budete sedět ve sněmovně například s Miroslavem Kalouskem, Markem Bendou a jinými „starými“ politickými strukturami?

Vadí, ale o tom, že s nimi budu sedět ve sněmovně, rozhodli voliči a asi to tak musí být. Kdyby to nebylo tak smutné, tak je to k smíchu.  Někteří jako by se tam rovnou narodili. Byli u všeho, co zavinilo situaci, v níž jme se ocitli a dnes se tváří, že jsou to právě oni, kdo to mají napravit.

Hodláte využít pozice poslankyně k tomu, abyste otevírala kauzy, o nichž jste informovala? A kterými z nich byste se případně chtěla prioritně zabývat?

Skoro propadám panice, když se projdu v duchu kauzami, které mám za sebou, kterým jsem nějak pomohla na světlo a které jsem pomáhala rozkrýt. V mnoha z nich šlo o miliardy, někdy o stovky miliard. Bylo povinností státu, aby to zastavil, šlo přece o peníze každého z nás. Bylo to ministerstvo financí, které připravilo příslušné zákony a vlastně se tak podílelo na tom, že ty nájezdy do kapes občanů dostaly punc legálnosti.

Mezi policisty a celníky byli slušní, kteří nechtěli nečinně přihlížet, kam všude organizovaný zločin proniká, odmítali se na něm podílet. Jenomže právě díky přijatým zákonům měli svázané ruce a tyto obludné loupeže byly nazvány legálním podnikáním. Je to hrozná představa, ale opravdu to tak bylo a svým způsobem je dodnes. Proto se obrátili na novináře, proto jsem se i já dostávala často k ověřeným informacím, nad kterými zůstával stát rozum. Někdy jsem naopak přišla já s informacemi, nad kterými žasli oni. Samozřejmě, že využiji toho, co znám a vím. Těch kauz jde i za politiky, kteří jsou dodnes ve sněmovně, opravdu hodně. Budeme interpelovat, budeme se ptát. To jsme také slíbili voličům. Není možné, aby ti, co způsobili zlo, zůstali nejenom nepotrestaní, ale aby se o nich veřejnost ani nedozvěděla.

Na co se ještě chcete v Poslanecké sněmovně zaměřit?

Chtěla bych působit v rozpočtovém výboru, nebo v některém z výborů, v němž bych měla možnost ovlivnit nakládání s veřejnými prostředky. Dodnes utíkají beztrestně, protože jsou v souladu se zákony, stovky miliard. Anonymní majitelé akcií, vyvádění peněz do daňových rájů, firmy, které mají u nás obrovské zisky, ale daně platí jinde, než u nás. Co mne rovněž děsí, je oblast tzv. šedé ekonomiky, peníze, které se vyplácejí cash a ze kterých se rovněž daně nevybírají. To je zdroj prostředků na obrovské úplatky a všichni se tváří, že se vlastně nic neděje, že o nic vlastně nejde. Peníze, které tady tečou v hotovosti bez jakékoli evidence. 

Ještě mám pár dnů, abych se rozhodla, která oblast je z mého pohledu ta nejdůležitější. Zatím jsem ale v situaci, kdy se mi zdá důležité skoro všechno.  Vím, že stejně důležitá je také oblast vymahatelnosti práva. I když nejsem právník, stačí obyčejný selský rozum, abych viděla, jak velký kus práce nás čeká v oblasti vymahatelnosti práva, vidím bezmoc lidí, vydaných na pospas exekutorům…Ten vývoj se podepsal i na naší morálce a to považuji za ten největší zločin, jaký byl v této zemi spáchán. Tak mi poraďte, kde bych měla začít?

Jak na vás působí současná situace v ČSSD? A jakou roli zde podle vás hraje prezident Zeman?

Víte, částečně jsem už vlastně odpověděla. S vědomím, jaké hnojiště máme okolo sebe, jsme svědky divadla, které se odehrává v ČSSD. Namísto toho, aby se politici zabývali opravdu tím, co je v zájmu občanů této země, uspořádali pro ně nechutné představení, ale vyřešit si to musí sami sociální demokraté. Pana prezidenta si vážím, nemyslím si, že by tu situaci uvnitř ČSSD zapříčinil on, to je naprosto absurdní představa. Podle mne udělal řadu kroků, které jako občan vnímám pozitivně. Stejně, jako v některých dalších případech se mi zdá, že jde ze strany médií o pokus manipulovat veřejným míněním. To je prosím můj osobní názor.

Fotogalerie: - Tygr Andrej Babiš

Hnutí ANO získalo 18.65 procent hlasů od voličů. S...
Do sněmovny se tak dostane mnoho nových tváří
Martin Stropnický
Moderátor Honza Musil je zatím jen sympatizantem h...
Jiří Zlatuška
Čekání na tiskovou konferenci bylo dlouhé

Jaká varianta utvoření vládní koalice je podle vás nejpřijatelnější ?

Nejlepší by samozřejmě byla většinová vláda hnutí ANO, ale zase takové výsledky jsme zatím neměli. Ve stávající situaci by byla nejčistším řešením koalice jednotné ČSSD s nějakým dalším důvěryhodným partnerem.

Mnozí označují hnutí ANO jako nepředvídatelné a předpovídají mu podobný osud jako Věcem veřejným třeba kvůli názorové pestrosti zvolených osobností, což může vést k roztříštění strany. Co byste vzkázala těmto kritikům?

Mnozí nepředvídali hlavně úspěch hnutí ANO a nedovedou se s tím jaksi vyrovnat.  Mnozí ale nepředvídali řadu dalších situací. Nepředvídali ani to, k čemu došlo uvnitř ČSSD, která dneska ze všeho nejvíc připomíná rozhádané Věci veřejné. Prostě existují situace, které předvídat nelze. Véčka dojela krom jiného na vnitřní intriky, ale já nepochybuji, že i tam byli slušní lidé, kteří věřili, že se jim podaří něco změnit. Osud, jaký stihl VV, hnutí ANO docela jistě nestihne. Zdaleka neznám osobně všechny poslance hnutí ANO, ale o těch, které jsem zatím stačila poznat, můžu říct, že do toho, co máme před sebou, půjdou s opravdovým zápalem, že jsou jim vzdáleny intriky, které véčka provázely. Poslanci hnutí ANO jsou si příliš dobře vědomi, že nejde zdaleka jen o výměnu pár desítek tváří ve sněmovně, ale že jde o mezník, že se rozhoduje o dalším osudu naší země. Věřím, že se nám všem, kteří tu žijeme, podaří tu šanci nepropást.

Fotogalerie: - Další postup hnutí ANO

Sešli se poslanci, předsednictvo a předsedové kraj...
Projednávat se bude postup při vyjednávání se zást...
Martin Komárek dává před zasedáním rozhovor
Přichází místopředseda hnutí ANO Martin Stropnický
Zasedání ANO v budově Centra pohybové medicíny
Spěchající Andrej Babiš

Jana Lorencová je známá investigativní novinářka z Ostravy. Od roku 1970 nesměla z politických důvodů pracovat v médiích. K žurnalistice, kterou v 60. letech studovala, se vrátila až po listopadu 1989. Nejprve působila v několika tištěných médiích a poté v pořadech České televize - Nadoraz, Fakta, Klekánice, Za zdí. Odkryla a dodnes sleduje kauzy lehkých topných olejů, pašování lihu a družstevních záložen. Získala řadu novinářských ocenění, například cenu Ferdinanda Peroutky, Křepelky a Trilobita. V roce 2012 neúspěšně kandidovala jako nezávislá za Stranu práce do Senátu PČR v obvodu č. 74 - Karviná. V letošních předčasných volbách do Poslanecké sněmovny byla zvolena poslankyní za hnutí ANO v Moravskoslezském kraji. Kandidovala jako nezávislá na druhém místě kandidátní listiny. Díky kroužkování získala 6 929 preferenčních hlasů. Přeskočila tak lídra hnutí Josefa Hájka. Ten v poslaneckých lavicích usedne taktéž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To se nedá brát vážně! Stonjeková k zamykání Česka. A Babišův dobrý tah

7:20 To se nedá brát vážně! Stonjeková k zamykání Česka. A Babišův dobrý tah

ROZHOVOR „Pan rouška“ byl bez roušky. Přešlap Romana Prymuly nemohl skončit jinak než jeho koncem, m…