Koupí si v bufáči, na oběd nejdou. To kleslo. Ale pečivo, to je jiná! Známý podnikatel bez příkras

12.10.2022 7:52 | Rozhovor

„Firmy, které jak zaznamenáváte, krachují, tak to není proto, že by něco zanedbaly, ale že se tato situace nedala předvídat. Já jsem ten, který už od nového roku jede ve spotových cenách a setsakra se musíme otáčet, protože tam, kde nás stála elektřina 300 tisíc, tak předminulý měsíc to bylo milion a půl. A tam, kde mě plyn stál podle odběru 350 až 450 tisíc ročně, tak teď jenom za měsíc je to 200 tisíc,“ konstatuje liberecký pekař a cukrář Jiří Bláha. Zároveň má i jídelny, kde sleduje pokles počtu prodaných obědů. Ale zase si lidé víc koupí zákusků.

Koupí si v bufáči, na oběd nejdou. To kleslo. Ale pečivo, to je jiná! Známý podnikatel bez příkras
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Pekařství u Bláhů

Mnozí podnikatelé a firmy se dostávají do velkých problémů kvůli cenám energií. Někteří to i pokládají. Bude jejich počet podle vás narůstat?

Všechno bude záviset na tom, jak se budou na trhu vyvíjet ceny energií. Když dnes minimálně třetina, od nového roku dvě třetiny firem budou ve spotových cenách, protože většina výrobců reaguje a nechce dát firmám přijatelnou smlouvu, chtějí na tom pochopitelně co nejvíce vydělat a získat prachy od státu. Takže ti, co nebudou mít nezafixovanou cenu nebo nedotovanou, budou někde v jiném světě. Jsou firmy, které myslely dopředu, investovaly do úspory energií. Ty nějakým způsobem přežívají a přežijí, ale s tím, že budou muset zastavit veškeré investice. Pak jsou firmy, které v rámci své komodity na to ani nemohly mít a nezbývá jim než skončit. Nebo jsou firmy, které jsou tak energeticky náročné, že jim nic jiného nezbývá. Třeba mají zafixované ceny plynu do konce roku a pak velkou nejistotu. A stát se tváří, že o nic nejde. Neuvědomuje si zásadní věc, že nejvíc peněz do státní kasy plyne ze zaměstnanosti lidí, ze sociálního, zdravotního a z daní. 60 až 70 procent rozpočtu státu tvoří tyto příjmy, od zaměstnanců. V okamžiku – kdy my zaměstnavatelé přestaneme zaměstnávat nebo zaměstnávat načerno, protože hromada firem přijde na to, že pokud si lidi budou chtít udržet, tak alespoň částečně jim vyplatí peníze na ruku, místo toho, aby šly přes odvody – přestane mít stát peníze na splátky v rozpočtu.

Takže zlom vidíte od nového roku 2023, že do té doby má ještě spousta firem zafixovanou cenu energií a pak už ne?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan se nemá co divit, má jednat! Lidé už si to říkají nahlas. Březina naložil Fialově vládě

20:21 Rakušan se nemá co divit, má jednat! Lidé už si to říkají nahlas. Březina naložil Fialově vládě

„V poslední době stačí, když si sednete někde do hospody. Lidé svoji nespokojenost vyjadřují všude a…