Kouzla s čísly. Deficit bude mnohem vyšší, než vláda říká, rozkrývá Hrnčíř z rozpočtového výboru

29.10.2022 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Státní rozpočet na příští rok, který počítá se schodkem 295 miliard korun, okomentoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec za SPD Jan Hrnčíř. Souhlasí prý s T. Okamurou, který použil slovo „paskvil“. „Drahé a hlavně neúčinné řešení, které v konečném důsledku opět zdraží zboží a služby pro naše občany,“ říká pak k takzvané válečné dani. „Nevím, jestli vláda vidí řešení důchodové reformy v tom, že budou občané pracovat až do smrti, ale já tento návrh považuji za hanebný,“ podotýká poté k úvahám ohledně zvyšování důchodového věku. Zmínil i návrhy SPD na šetření státu jako například „omezení plateb solárním baronům nebo zdanění dividend firmám se zahraničním vlastníkem“.

Kouzla s čísly. Deficit bude mnohem vyšší, než vláda říká, rozkrývá Hrnčíř z rozpočtového výboru
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec SPD Jan Hrnčíř

Poslanci na středeční schůzi Sněmovny schválili v prvním čtení základní parametry státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 295 miliard korun. Premiér Fiala rozpočet označil za „krizový a válečný“. Co na to říkáte? Souhlasíte se slovy vašeho předsedy T. Okamury, který návrh rozpočtu označil za paskvil?

Jinými slovy se to ani nedá nazvat. Vláda naprosto rezignovala na slibovaná a navíc i snadno uskutečnitelná úsporná opatření, například místo proklamovaného zeštíhlení státní správy přibude v příštím roce dalších téměř 8 000 státních zaměstnanců, odmítla jakékoli návrhy hnutí SPD, které by zajistily vyšší příjmy do státního rozpočtu. Pokud se bavíme o příjmové stránce, zde vláda počítá s příjmy, které ale nebudou v žádném případě v očekávané výši. Jako příklad uvedu předpokládaný příjem z daní z příjmů právnických osob, kde vláda počítá s výrazným nárůstem, který je ale v době hromadného propouštění, krachů firem či jejich přesouvání do zahraničí naprosto nereálný.

Také navrhovaný schodek ve výši 295 miliard korun bude ve skutečnosti ještě daleko vyšší, musíme počítat s objemem daleko přes 300 miliard korun, ovšem vláda si jej opticky upravila například „schováním“ třiceti tří miliard do státních fondů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

12:00 „Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

VIDLÁKŮV TÝDEN – Předseda hnutí STAČILO! se pro ParlamentníListy.cz svěřil, jakou by chtěl funkci. Z…