Krmení koblihami začíná. Posílání na smrt. Podvodník. Vyhnat na mráz. Našli jsme poněkud vytočenou občanku-živnostnici

22.05.2017 12:21

ROZHOVOR Andrej Babiš je vychytralý podvodník, který díky politice ví, kde, co a za kolik se prodává. Voliči se nechávají krmit koblihami a doplatí na to všichni. Tak mluví řemeslnice, trhovkyně a živnostnice Petra Janďourková z Českého ráje. Fronty jako na banány za komunistů, popsala placení v hospodě s elektronickou evidencí tržeb. A doufá, že Ivan Pilný nebude pokračovat ve stopách Andreje Babiše.

Krmení koblihami začíná. Posílání na smrt. Podvodník. Vyhnat na mráz. Našli jsme poněkud vytočenou občanku-živnostnici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Recesistický průvod Svátek práce Andreje Babiše. Objevovala se hesla Ať žije kobliha, Výrobou uzenin k lepšímu zítřku nebo Agrofert- náš cíl a mávátka s motivem párků a koblih

Jak se vás jako trhovce týká zavedení elektronické evidence tržeb?

Většina mého prodávaného zboží je řemeslná výroba, takže až od příštího roku. Její zavedení je ale nesmysl. Nejenže přidělává živnostníkům neuvěřitelné množství papírování a starostí, ale navíc státu nepřinese nic. Všude, kde byla dosud zavedena, se ukázala jako propadák a na trzích je jasně vidět, kolik ubylo stánků. Organizátoři se potkávají s poklesem zájmu řemeslníků a stánkařů, což se projevuje na omezeném množství zboží a tím i nižší návštěvnosti. Proděláváme tak všichni. Naši dodavatelé, my i pořadatelé. No má to smysl? Andrej Babiš je podvodník.

Co si myslíte o jeho vstupu do politiky? A co České republice přinesl a co vzal?

Tak především má neomezený přístup k informacím, jako málokterý podnikatel. Ví přesně, kde, co a za kolik se prodává. Velká výhoda. My takovou nemáme. Vysává peníze z našich kapes, do kterých vyděláváme po deseti, dvacetikorunách a sám má tým lidí, kteří mu radí, jak se placení daní vyhnout. Čisté pokrytectví. Kamarádku stojí jen papírové pásky do pokladny v trafice šedesát korun denně. Když si to vynásobíte zhruba šesti pracovními dny v týdnu, kdy je otevřeno, vyjde vám náklad 1440 korun měsíčně jen za pásky. A to má obchodů více. Nepočítám software pro pokladnu a další výdaje s tím spojené. Babiš nakonec zlikviduje malé podnikatele, živnostníky a troufám si tvrdit, že i jarmarky. Na tom posledním, kde jsem byla a který se léta pyšnil různorodou a bohatou skladbou výrobků mých kolegů, byla stánků čtvrtina a v polovině se prodávala limonáda nebo párky. Přijde někdo na takový jarmark? Těžko. Z řemeslných jarmarků se stanou poutě.

Babiš je vychytralý podvodník, který umí svoji funkci a dosah ve vládě využít ve svůj prospěch. Jeho neustálá protichůdná tvrzení, chování i přístup je do nebe volající a ještě se navíc domnívá, že je to normální. Za všechno si Bohuslav Sobotka může sám. Kvůli Babišovi změnili lustrační zákon, který mu umožnil dělat ministra. Ale mohli by si podat ruce, Sobotka zemi taky neprospěl.

Jak to, že má tedy Andrej Babiš u veřejnosti takovou oblibu?

Krmení koblihami zabírá. Češi čtou nejčastěji bulvár, a kdo jim dá koblihu, toho budou volit. Samozřejmě je nechci házet do jednoho pytle, pořád zhruba třetina moc dobře ví, o co jde. Nicméně argumenty postavené na hlavu, jako Babiš už má peněz dost, ten další nepotřebuje, nebo on to myslí dobře, mi nejdou na rozum. Kdo má moc, chce víc. A moc je větší motivátor než peníze. To je taky stará pravda. Necháváme se krmit.

Podívejte se na jeho nedávnou fotku před stádem na louce. Usmívá se, jako by na svých jatkách neposlal dost možná už statisíce zvířat na smrt. A kolik nových státních zaměstnanců přijal? Všechna jeho kontrolní hlášení a EET přece musí někdo hlídat, opravovat, zajišťovat, kontrolovat. Kolik nás to stojí? Podle mě se to nemůže vyplatit. A nezapomínejme na jeho hvězdný tým radící co říci, co neříci, na koho útočit a kam se ani nepodívat. Slyšela jsem, že jsou to nejdražší odborníci v zemi.

Říkáte, že Sobotka naší zemi neprospěl. Jak vnímáte současnou vládní krizi a Sobotkovy postoje? Vůli odvolat ministra financí a kypřící neshody v koaliční trojce?

Pohár přetekl. Korýtka se před volbami mění v boj. Došlo na to, co se dalo předpokládat. Už při sestavování koalice si byli dobře vědomi, kdo je Andrej Babiš a najednou s ním nechtějí pracovat. Umějí si dobře spočítat, kdy vyrazit do útoku. Navíc Miloš Zeman opět ukázal, že umí ukázat sílu své pozice a sebevědomí. Dělat, co se od něj očekává, není jeho styl. Smutná je pozice lidovců, kteří by mohli vrtěti psem, ale svoji pozici příliš nevyužívají. Obávám se dalších voleb.

Proč?

Myslím, že ve vedení bude ANO a ČSSD. Obávám se, že se klidně po volbách spojí znovu.

Je Ivan Pilný dobrým náhradníkem na postu ministra financí?

Uvidíme. Státní kasa není byznys. Pravděpodobně má dobré předpoklady, ale další zvyšování daní a kontroly jsou úplně zbytečné a kontraproduktivní. Naopak snížení daní by vedlo k nakopnutí ekonomiky. Těžko ale říct, jestli se toho vůbec dočkáme. Nechci, aby pokračoval v Babišových stopách, jinak tu budeme nakonec mít policejní stát.

Co by podle vás měl Ivan Pilný změnit?

Částky, které stát strhává všem zaměstnancům z výplat, jsou prý jedny z největších v Evropě. A živnostníci, kteří si nemohou dovolit onemocnět, nebo odjet na dovolenou, pokud nevyjde počasí, jsou také na pranýři. Přála bych Babišovi vyzkoušet vstávat ve čtyři ráno, stavět stánek, trápit se s připojením k pokladně, jak to vidím, vracet se v devět večer, vyrábět řemeslné zboží a ráno znovu vyrazit. A představte si, že několik dní prší. Všechno mokré, lidi nikde, stánkovné a benzín zaplacený. Ale jde i o hospody a restaurace. Nedávno jsme s kamarádkou čekali dvacet minut na placení, protože ve dvacetičlenné skupině chtěli účet zvlášť. Fronta u kasy přes celou restauraci jak na banány za komunistů. Copak si takhle představujete konec příjemné večeře? To všechno by měl Ivan Pilný změnit. Ale působí za hnutí ANO, takže z toho zase nic nebude.

Další kapitolou je protivná byrokracie, která ztěžuje podnikání. Zastaralé školství, které nutí děti sedět v lavicích a držet ústa a krok. Jinak budou potrestáni. Malá podpora státu pro rodiny s dětmi, zneužitelný systém sociálních dávek, korupce a mnoho dalšího.

Koho si představujete na postu prezidenta?

Nemyslím si, že Miloš Zeman by byl špatným prezidentem. Jeho způsob, jak věci rozvíří a komentuje, je sice někdy trochu přehnaný, ale funguje. Jeho pečlivé promýšlení se vyplácí. Každý je nahraditelný, uvidíme, kdo bude ještě kandidovat. Ale přála bych si, aby lidé prohlédli slupku a dívali se na věc hlubšíma očima.

Jak vnímáte Sobotkovo vyjádření, že by Česká republika měla stanovit datum přijetí eura?

Jako tragédii. Euro se ukázalo jako nepřipravený experiment, který selhává tak, jak předpovídal Václav Klaus. Koruna je dost silná na to, abychom si ji ponechali. Sobotka si prostě hrabe svůj píseček, protože ví, že se pod ním bortí židle. Stát se placeným euroúředníkem je přeci dost lukrativní. Bojí se, že po neúspěšných volbách skončí v ČSSD a nebude kam jít. Slyšela jsem, že nikdy nepracoval, ale hned po škole začal působit v politice, kde je doteď. Je to pravda?

Ano.

Neuvěřitelné. Vyhnala bych je všechny v prosinci na vánoční jarmark. A ať chumelí. Pak nám třeba konečně budou rozumět.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš pro PL: S ODS by přišli kmotři, veksláci a tuneláři. Za koryta prodají všechno. Ještě horší než Pirátostán

21:37 Babiš pro PL: S ODS by přišli kmotři, veksláci a tuneláři. Za koryta prodají všechno. Ještě horší než Pirátostán

Vládu SPOLU a Pirátů se STAN by ze všech nejvíce odnesli ti, kteří se nemohou bránit, varuje v rozh…