Kubera: Bude válka, to je jisté. A po ní bude líp. EU je jako Dienstbier, každý den blbý nápad

13.07.2015 4:47 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Řecko dluhy nikdy nesplatí. To se nikdy nestane, tvrdí občanský demokrat a senátor Jaroslav Kubera. Evropská unie má každý den jeden hloupý nápad a jen občas nějaký dobrý. Podle jeho slov neexistuje žádný způsob, jak vyřešit dluhy světa, pouze válka. Ale ta cena je nesmírně vysoká.

Kubera: Bude válka, to je jisté. A po ní bude líp. EU je jako Dienstbier, každý den blbý nápad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Slovo válka bylo skloňováno poslední dobou nejčastěji v souvislosti s Ruskem. Emoce opadly, v jakém stavu jsou nyní vztahy mezi Evropou a Ruskem? Byla Ukrajina jen malé nedorozumění, nebo šlo o začátek ruské agresivity vůči Evropě, anebo, a to také slýcháme, šlo o promyšlený krok Západu k oslabení Ruska?

Já myslím, a to jsme na hraně spekulací, že prvotní příčina byla, že Evropská unie potřebovala další trhy a Ukrajina je velký stát. Šlo o kombinace událostí a velmi těžko se o tom diskutuje. U nás je zvykem, a pozoruji to zrovna při diskusi v Poslanecké sněmovně o elektronické evidenci tržeb, je diskuse vedena v osobní rovině. Řeší se minimum praktického a většinou se napadají mezi sebou. Na rozdíl od Senátu. Ovšem podle nálezu Ústavního soudu z června už mohu mluvit jen ke kolegům senátorům. Pokud bych řekl něco konkrétního, může to být trestné. Je to velmi složité.

Teď se přišlo na to, že až Řecko zavolá Obama, nevystoupí. USA nechtějí, aby Řecko skočilo Putinovi do náruče. Řecko, každý to ví a nikdo to nechce říci nahlas, je v situaci rodiny, která má tři miliony dluh a žije ze sociálních dávek. A někdo chce navrhnout racionalizační opatření, aby ty miliony během pěti let ze sociálních dávek splatila. K tomu nikdy nedojde a nikdo je nesplatí. Válka bude nepochybně, to je evidentní. Evropa se hrozně bojí a často to vypadá, jako by si politici Evropské unie mysleli, že Putin je blázen, ale on není blázen. Jsem o tom přesvědčen. Jak dlouho se zatajuje pád malajsijského letadla? Pokud člověk myslí zdravým rozumem, proč by Putin to letadlo sestřeloval? Jemu by pomohlo, kdyby ho někdo sestřelil a svedl to na něj. Proč komise ještě nevydala rozhodnutí?

Rusko je velký národ a svoji velikost si oproti malým uvědomuje. Proto má třeba mladý Američan malé znalosti o České republice, protože mají dost práce znát padesát států USA. A i velikostně, republiku přeletíte za hodinu, ale v Rusku to trvá několik hodin. K tomu všemu historie Ruska vyžaduje silnějšího vůdce spíše než malé země, jako je například království Belgie. Velké státy jako Čína mají práci uřídit tak obrovský kolos. Také velké firmy jako Microsoft budou mít brzy potíže. Žádná velká říše neskončila dobře a můžeme začít v historii, kde chceme až do třetí říše.

Pokud jde o válku, teď nás zajímá Islámský stát, momentálně také Rusko versus Evropa, možná Spojené státy, ale je tu také konflikt Izrael versus Irán, aniž bychom si toho všimli. Mám takovou větu, která vypadá dramaticky, ale je pravdivá: po válce bude líp.

Takže souhlasíte s výrokem Alberta Einsteina: Nevím, s čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou kameny a klacky?

Ano, to je velmi příznačné. Každému radím, aby se začal učit, které rostliny jsou jedlé, jak se dělá cement. Jeden mladý mi řekl: já si to vygoogluju. Jak to asi udělá, když nepůjde internet? Teď vypadla na chvíli elektřina a jsme z toho hotoví, ale ona nepůjde třeba deset let. Velký problém je v souvislosti s brannou povinností, pro vojáky nemají uniformy, natož zbraně. Každá válka vychází ze zkušenosti předchozí. Teď se ukazuje, že kupovat tanky je nesmysl, protože jsou k ničemu. O terorismu nemluvě. Kalašnikov je efektivní, ale takový člun, který přijede z moře a z jednoho kilometru postřílí pět set lidí, proti tomu se nedá dělat nic.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…