Kubera čeká katastrofu, takže si pořídil kamna a shání generátor. Až půjde o ,,kejhák“, čeká rabování. Říká: Nic na světě není náhoda, vždy za tím něco je

10.12.2015 10:04

ROK 2015 – A CO DÁL? Ještě jsem nezažil takový chaos ve světě jako v letošním roce. Politici se spoléhají na to, že voliči mají dost vlastních starostí a nemají čas se zamyslet nad nesmyslnými zákony, tvrdí senátor za ODS Jaroslav Kubera. Sám by vydal zákon o zákazu zákazů a regulaci regulací, ze kterých se jednou můžeme zbláznit. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že lidstvo se nepoučilo od doby, kdy opice zjistila, že kamenem se dá rozbít i hlava jiné opice.

Kubera čeká katastrofu, takže si pořídil kamna a shání generátor. Až půjde o ,,kejhák“, čeká rabování. Říká: Nic na světě není náhoda, vždy za tím něco je
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Jak hodnotíte letošní rok plný událostí nejen v České republice, ale i v Evropě a ve světě?

Ve svém už poměrně dlouhém životě jsem takový chaos ještě nezažil. Jak světový, tak domácí. Zákon stíhá zákon, paragraf stíhá paragraf, zatímco kvalita klesá. Zákony jsou psány účelově, bez právního vhledu, nikdo si s nimi neláme hlavu. Ono se to potom opraví v novele. Tam, kde bylo sto padesát paragrafů, je po novele dvě stě padesát a nevím, kde to skončí. Je to špatně, lidé zákony nereflektují, případně jen, když se jich nějak přímo dotknou, ale jinak je nesledují. Když nějaký starosta rozestaví všude zákaz zastavení a všude stojí auta, tak je něco špatně. Lidé chtějí vyhlášky proti šmejdům, ale nikdo je nedodržuje. Trpíme inflací předpisů, státní správy předávají práci na obce místo toho, aby jim předaly peníze. Naše domácí starosti jsou nulou proti tomu, co se děje ve světě, a nikdo si nechce přiznat, že to nemá řešení.

Politici ohlupují veřejnost uzavřením hranic, které nemůže fungovat – když se nad tím člověk zamyslí. Lidé nepřemýšlí, a navíc někteří politici mění stanoviska ze dne na den. Jednou ženy do dozorčích rad, pak zase ne. Spoléhají se na to, že voliči mají tolik vlastních starostí, že se nestačí zamyslet do hloubky. Osobně bych vydal dva zákony. Zákon o zákazu zákazů. Kdo by chtěl něco zakázat, musí nejprve prokázat, že neexistuje jiná cesta. Zákazy umíme dokonale. Stane se atentát a Evropa zpřísní ozbrojování občanů. Reagujeme na jednotlivosti.

A ten druhý zákon?

O regulaci regulací. Budeme stále vymýšlet nové a nové registry, další kontrolní hlášení, až se z toho jednou zblázníme. Typické je kontrolní hlášení, u kterých ministr prohlásil, že tato data stejně mají k dispozici. Tento nekonečný příběh trochu zavání strachem státních zaměstnanců o svůj byznys. Aby o něj nepřišli, tak vymýšlejí další vyhlášky a zákony. Jejich oddělení pak nelze zrušit, protože budou potřeba novely zákona a metodické pokyny a kdo jiný by je měl vytvořit, než autoři zákona. Nakonec je to stejně složitější, než to bylo. Zákony bychom měli tvořit v nutných případech. Přežijeme bez toho zákona? Potřebujeme ho? Potřebujeme tisíc věcí, ale stane se bez něj něco fatálního?

Píše se paragraf za paragrafem, zákon za zákonem, kam až to půjde? Až nastane blackout, skončí právní svět. Dojímá mne například, kolik lidí vydělává na školení nového zákona o veřejných zakázkách, který ještě nevyšel. Jak je to možné? Ministryně vymyslí stravu pro chudé děti, ale kdo ji bude rozdělovat? Neziskové organizace.

Které na to stejně dostanou peníze od státu, to chcete říci?

Přesně tak. Dětem nedojde celých sto korun od státu, ale jen šedesát, protože někdo to musí přerozdělit a cestou jsou další náklady.

Jak se stalo, že došlo k chaosu v letošním roce, o kterém jste se zmínil?

Jako vždy téma uprchlíci, ale konspirátoři nevědí, kdo to řídí. Je to Sobotkovo kolečko, tady jsou agenti StB pod KBG, které ovládá CIA, kterou ovládá Mosad a všechno to řídí Vatikán. Nic na světě není náhoda, vždy za tím něco je, může to být byznys takový, jaký se například dělá s globálním oteplováním. Elektrány by bez podpory nebyly a pojem zelená nafta jsem do teď nepochopil. Proč se tak jmenuje, když vůbec není zelená? A kolik zemědělců má benzínové auto? Bude jich málo a živočišná výroba je absolutní a nelogický nesmysl. V Americe dotují bavlnu, i když už to vůbec nejde, ale nezruší to. Špidla má pravdu, že zdroje jsou, ale náš největší problém bude, pokud Merkelová zavře německé hranice. A ona to dříve nebo později udělá, to je evidentní. Jinak na ni nakonec zaútočí vlastní straníci.

V čem bychom se měli poučit?

Lidstvo se ještě nepoučilo od doby, co opice přišly na to, že kamenem se dá rozbít nejenom ořech, ale i hlava jiné opice. A od té doby se to táhne jako gen. Jak někoho mohu praštit, tak ho praštím. Státy navíc potřebují podplácet voliče donekonečna. Voliči chtějí příjemné stravenky a další stovku. Nemají už sílu se dopracovat k tomu, že ty peníze jim stát nejdříve musí vzít, aby jim dal stravenky.

Jak si v tomto roce vedla naše vláda?

Vedla si tak, že její zásluha na hospodářském růstu je nulová, a nelze jim vyčítat využití tohoto růstu. Vyšlo to, když vláda chytne cyklus krize, má problém. Oni chytili dobrou vlnu, náš růst se vymyká i evropskému průměru. Vysvětluji si to tím, že spotřeba neroste, jak tvrdí vláda, ale naopak. Lidé si podprahově říkají: pojďme si to ještě užít. Jak rychlý je teď růst, může být pád ještě rychlejší.

Slibují výhody a blbosti, a pak jim na to v rozpočtu nezbylo. Úporná snaha udržet vládu za každou cenu. Za normálních okolností už by ministři nebyli ministry. Vládě nevládne premiér, ale B. (Andrej Babiš, pozn.red.). B. může říci: jdeme od toho. Tomu se snaží Sobotka zabránit a dělá ústupky. Z jeho hlediska jde o naprosto racionální úvahu. Vláda je jako manželství, některé skončí po šesti měsících, někteří to ustojí, a to je tento případ. Snaha udržet vládu za cenu ústupků se nevyplatí. Nabízí jednoduchá řešení, a to vydrží jen chvíli. Může se stát, že se ANO zkultivuje v legální politickou stranu, a lídry nelze vybírat jen podle obličeje. Ani členové ANO nebudou souhlasit s tím, co říká předseda donekonečna. Babišovi poradci radí velmi dobře. Zjistili, že mu prochází změna názoru, a tak mu to doporučují. Z hlediska politologie jsou to geniální tahy. Nakonec na to doplatí, protože nikomu by v minulých vládách neprošlo, aby přihrával dotace do svých firem. Nicméně dělá to šikovně. Mladá Fronta napíše mírnou kritiku na Babiše, aby mohl říci: podívejte, o mně se tam také nepíše jen hezky. Ale tak to není.

Zmínil jste ANO i ČSSD, ale jak si vedli podle vás lidovci?

Lidovci jsou strana, která přežije všechno. To už se táhne od Luxe. Stejně jako když je v zastupitelstvu převaha pouze jednoho hlasu – ten hlas vládne. Když lidovci vystoupí z koalice, tak se rozpadne, proto si mohou dovolit být drzí, ale v rámci mezí. Jsou klidná síla, kritizují například elektronickou evidenci tržeb, ale nakonec to stejně odhlasují.

Naposledy jsme spolu hovořili o blackoutu. Prohlásil jste, že nejlepší dárek k Vánocům je generátor elektrické energie na benzín. Patříte mezi prepery (preppers = ti, kdo se připavují)?

Já se považuji za prepera, protože být připraven je vždy lepší než být nepřipraven. Nic dokonalého jako betonový kryt a transportér doma nemáme. Ale naučila nás babička mojí ženy z válečných dob, že v domě musí být mnoho balíčků cukru a mouky a studna je dnes k nezaplacení. Čerpadla, čističky, to vše je na elektřinu. Společnost bez počítačů a proudu je paralyzovaná. Pokud nejde světlo dva dny, je to v pohodě, ale když nejde tři týdny, nastane velký problém. Útoky mohou jít cestou otrávení vody, rušení mobilních sítí, zrušení počítačové sítě, zatímco budeme vymýšlet rámy na letiších, kde ten problém vůbec není.

Jaké zásoby máte doma?

První odpadne topení, takže mám v boudě na zahradě kamna, na kterých se dá vařit. Máme zahradu plnou stromů, to nám chvíli na topení vydrží a plot bude také dobře hořet, i když to nebude ekologické. Nejsme typičtí prepeři, které vidíme v Americe, ale je vidět, že se Češi ozbrojují. Cítí, že pro nepřipravené si přijdou.

Máte už vy sám generátor, nebo budete ho kupovat k Vánocům?

Ještě ne, počkám si na velké slevy po Novém roce, Vánoce budou ještě v relativním klidu, pokud se nestane něco extrémního. Pak si ho určitě koupím. Dnes se dají generátory zapojit i do sítě bez prodlužováků, takže vám fungují zásuvky. V nemocnicích mají agregáty, ale vše je stavěné na krátkodobé výpadky; a ani policie na to není připravená. Vzpomeňme si na povodně, kdy se rabovalo a to byla relativně ještě legrace, protože lidem nešlo o kejhák. Až o něj půjde, rabovat budou i mírumilovní Češi.

Se ženou se tedy připravujete, připravuje se i vaše rodina?

Mladí ne, ti to mají na háku. Domnívají se, že, co nevědí, si vygooglují, ale internet nepůjde. Už jim nejde do hlavy doba, kdy nebyly mobily. Ještě horší, než mobily jsou e-maily, chvíli jsem na konferenci nečetl a nemazal schránku; a co tam naskáče, je neuvěřitelné. Jak člověk maže, může vymazat i důležitý dokument, tabulku. Platí to i o stížnostech. Dříve musel člověk napsat dopis, dojít do schránky. Dnes si sedne k počítači v pracovní době a tvoří. V sobotu a v neděli je se stížnostmi klid, píší ve všední dny z práce.

Evropská unie nereagovala dostatečně rychle v případě uprchlíků. Ani euro letos nemůže slavit úspěchy. Kam tedy směřuje Evropská unie?

Jsem přesvědčen, že jestli bude pokračovat ve stejném stylu, pak je rozpad stroprocentní. Euro už je drženo násilím, a oni nemají sílu. Evropskou unii neřídí parlament, všechno řídí komise nikým nevolené. Jsou navyklí psát směrnice o žárovkách, vysavačích, to je celkem legrace.

Ozývají se názory, že za uprchlickou krizi můžou především USA se svojí agresivní vojenskou politikou, která nutí obyvatele napadené země odejít. Co vy na to?

Dobře míněná myšlenka je ochrana lidských práv. Když se nám zdá, že někdo někomu ubližuje, musíme ho zachraňovat. Nevědouce, že tak to není a že režim, který někde svrhneme, může vystřídat ještě horší. Demokracie našeho typu se nedá beztrestně vyvážet. Stejně jako USA nemůžete řídit stejně jako Švýcarsko nebo Německo, jde o úplně jiné dimenze. Je to podobné: my si nechceme nechat vnucovat právo šaría, oni demokracii.

Dojde podle vás někdy k tomu, aby se Evropská unie v tomto postavila USA a řekla: dost, kvůli vašim válkám přicházejí uprchlíci do Evropy?

K tomu nikdy nemůže dojít. Protože politici v Evropské unii nejsou osobnosti jako byl Charles de Gaulle nebo Winston Churchill. Navíc uprchlíci, o kterých nevíme, odkud pochází, nebudou lépe integrovatelní kvůli tomu, že nemají vztah k bývalé zemi, ale stanou se snadno ovlivnitelnými voliči. Obama na to nakonec doplatí s Hispánci, kterých je v USA čím dál více.


 

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš, Šmarda, Piráti. ,,Osobnosti jsou na hřbitovech.” Psal dějiny ČSSD, už se na to nemůže dívat

11:17 Babiš, Šmarda, Piráti. ,,Osobnosti jsou na hřbitovech.” Psal dějiny ČSSD, už se na to nemůže dívat

„Nulita personální politiky a monokultura sebestřednosti vedou k logicky dosažitelným výsledkům. V t…