Kubera srovnal Havla se Zemanem tak, že Němcová mít radost nebude. A vůbec, o dnešním prezidentovi mluvil až tak, jako kdyby...

28.02.2017 7:32

Mediální cirkus kolem prezidenta nepřestane, dokud bude Miloš Zeman ve funkci. Ale český národ není v oblibě hlavy státu podle senátora za ODS Jaroslava Kubery rozdělen. Kritici jsou jen více slyšet. Domnívá se, že za života Václava Havla byla proti Havlovi větší část lidí, než je nyní proti Zemanovi, který je velký stratég, zkušený politik a každé prohlášení má promyšlené. Sám Kubera se ještě k vlastní kandidatuře na post prezidenta nevyjádřil, počká prý do poslední chvíle. Pro ParlamentníListy.cz ovšem Kubera hovořil o Zemanovi tak, jako kdyby s ním byl spokojen.

Kubera srovnal Havla se Zemanem tak, že Němcová mít radost nebude. A vůbec, o dnešním prezidentovi mluvil až tak, jako kdyby...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Blíží se termín, kdy Miloš Zeman oznámí, zda bude znovu kandidovat na prezidenta. Je podle vás jeho rozhodnutí důležitou událostí pro Českou republiku, nebo se význam jeho funkce přeceňuje? A je rozdělení společnosti na odpůrce a obdivovatele Zemana přehnané? 

To čekání má jiný, symbolický význam. Většina kandidátů čeká, až co Zeman řekne. A když řekne, že nebude kandidovat, vyrojí se dalších dvacet kandidátů na hlavu státu. Nastane taková inflace kandidátů, to budeme koukat. Rozhodnutí Zemana kandidovat by bylo příjemnější, než kdyby se otloukali pouze mezi sebou. 

Rozdělení společnosti z pohledu prezidenta takové není, jde spíše o mediální rozdělení. Řekl bych, že odpůrců je tak dvacet procent, ale mnohem více křičí. Ať řekne Zeman cokoliv, jejich nenávist je taková, že budou tvrdit opak. Když řekne, že prší, tak ač prší, oni budou tvrdit opak; podle toho, co zrovna plácne. Musí z toho mít mimořádné potěšení, že z jeho věty ve Sněmovně o přeříznutí uražení odcházejí ze sálu. Nevím, co v té chvíli dělaly feministky a genderovky, ale musely z toho šedivět. Mimochodem tento výrok nepovažuji za férový, protože byl na vládní půdě, nikoliv v Horní Dolní. Jenže když má Zeman připravený bonmot, nebo ho zrovna napadne, nedokáže se zastavit. Navíc dokáže krásně nachytat média, která věnují absolutní pozornost něčemu, čemu pozornost nepřísluší. Ale to vidíme i v pořádku Události komentáře, něčemu je věnováno půl hodiny, jiné závažnější věci dostanou pouhých pět minut. 

Anketa

Marek Benda jde do voleb za ODS z nevolitelného 6. místa. Vykroužkují ho opět Pražané do sněmovny?

21%
79%
hlasovalo: 2746 lidí

Právě bonmoty, šťouchance do politiků, těžení z tématu migrace, volby amerického prezidenta a provokativní komentáře jsou jeho doménou. Jak velkou roli hrají v jeho oblíbenosti u veřejnosti? A mohou být jeho výroky škodlivé?  

V některých případech už nejde o bonmoty, někdy to prezident myslí naprosto vážně a já s většinou jeho výroků například ohledně migrace souhlasím. Možná by se to dalo říci jemněji, ale je prospěšné, že jde o boj proti šílené korektnosti, za hranou normálnosti. Na záchodě mám několik knížek židovských anekdot, ale kdyby někdo vydal cikánské anekdoty, tak ho zavřou nepodmíněně. Proč můžeme vydávat židovské anekdoty, a cikánské ne? Vždyť jde jenom o legraci. Na Západě je to ještě horší, tam se bojí otevřít pusu, aby nepřišli o práci. Jak prohlásil Václav Klaus starší na svých narozeninách: „Já už si mohu dovolit říci, co vy ne. Mě nemůže nikdo odvolat.“ Každý je opatrný, většina se bojí rekonstrukce státu jako čert kříže a funguje tu obrovský lobbing. Jestli neuděláš, co řekneme, tak si tě podáme. A ještě na to berou státní dotace. 

Zeman mluví k voličům a voliči mu rozumí. Přitom slovo přeříznout je tolik používané a pro voliče tolik útlocitné. Současně když prezidentovi odpůrci někoho kritizují, tak bývají neskutečně sprostí. Kam se hrabe Zeman, ta nenávist je neskutečná. Podobné je to i vůči Trumpovi ve Spojených státech. Nikdo neví, jak velká je skupina odpůrců, ale početně nejde o polovinu. Stačí se podívat na jejich demonstrace, jen mediálně dostávají větší prostor než většina. 

Český národ není rozdělený na polovinu a ani vůči Klausovi nebyl. Dokonce za života Václava Havla byla proti Havlovi větší část, než je nyní proti Zemanovi. Živý člověk se uznání nedočká, je obvyklé, že je vyznamenaný až in memoriam, až když je mrtvý, tak z něj udělají hrdinu. Až Miloš Zeman skončí, tak budou komentáře k jeho působení jiné i s ohledem na to, kdo přijde po něm. 

Co by měl pro udržení důvěry u veřejnosti udělat? Jak si svoji pozici ještě rok udržet? Nemůže se začít „okoukávat“, a tím přicházet o část své oblíbenosti?

On už nepotřebuje dělat nic. Až začne volební kampaň, tak zmírní svoji rétoriku. Žádná divoká kampaň nebude, Zeman už má republiku objetou, takže soupeři budou mít spoustu práce. Při jeho zdraví je obdivuhodné, že realizuje třídenní návštěvu regionu, přijede domů a za chvíli jede znovu. Jeho vada je, že má sloní paměť, což je nebezpečné. Dokud Sobotku nezničí, tak nedá pokoj; a nikdy mu nezapomene, co mu udělal. S tím bych měl problém, mne když někdo urazí, druhý den o tom nevím. Jak to říkal Jan Werich: my nemáme čas si pamatovat, my musíme vymýšlet. Klaus si například pamatoval obsah pohlednice po letech a citoval ho, to je pro mne nepředstavitelné. 

Jak se mění vztah médií k Miloši Zemanovi? Platí ještě vzorec „Zeman řekne něco skandálního, média rozjedou cirkus a Zeman se jim směje“? Nebo už to novináře přestalo bavit? Čím je pro média tak magický? 

Cirkus nepřestane, dokud bude Zeman ve funkci, má to v genech a nemůže to ovlivnit. I kdyby si předsevzal, že bude mlčet, není toho schopen. Když ho něco napadne, tak to řekne bez ohledu na risk. Pro média je na něm magické všechno, co přitáhne čtenáře, a média to dobře vědí. Všichni včetně bulváru skočili na výměnu mezi Paroubkem a Paroubkovou, lidi to baví a pro média to znamená prodané noviny. Zprávy na Nově také vždy začínají krví, ale všichni se na ně dívají. Je to stejné jako se skoky na lyžích. Všichni se v podstatě těší, až se někdo rozmázne. Oni si současně přejí, aby se mu nic nestalo, neměl úraz. Nepřejí mu neštěstí, ale když na „Formuli“ neuvidíte havárii, je to nuda, i když si diváci samozřejmě nepřejí smrt jezdce. To je adrenalin. 

Pojďme zodpovědět otázku, zda bude Jaroslav Kubera kandidovat na post prezidenta. Nebo nikoliv? 

Zodpovím ji, až bude čas. Nejhorší je vystartovat příliš brzy. S případným oznámením kandidovat budu čekat do poslední chvíle, abych ušetřil za kampaň. Co mi brání v té kandidatuře? To, že bych musel být na Facebooku. Bez toho by se vyhrát nedalo a Facebook nenávidím, to je pro mne smrt. Já bych rád měl televizní pořad Kuberovy otázky a pobil bych Moravce. Na druhé straně barikády je to příjemnější. 

Český prezident si zakládá na vztazích s Čínou, Ruskem a nyní i prezidentem USA. Škodí, nebo mu spíše pomáhají tyto vztahy v popularitě u Čechů? 

Podobným útokům čelil i Václav Klaus. Zeman je levičák a má k levici blíž, to je jasné. Ale on to nebere politicky, on myslí upřímně na české hospodářství a nelíbilo se mu, že jsme Západu přenechali zbrojní výrobu. Všechno jsme zrušili kvůli morálnímu dilematu, a ostatní dodali zbraně bez skrupulí. Miloš Zeman tyto vztahy nebere politicky, ale aby byly ekonomicky prospěšné. Bude zajímavé, jak se postaví k tomu, pokud se Schulz stane německým kancléřem. 

V Čechách se už rýsují volby do Poslanecké sněmovny a já jsem dokonce schopen se vsadit, že se mu podaří ustanovit úřednickou vládu. Jestli se politické strany spojí proti Babišovi a on nebude schopen vládu sestavit, Zeman udělá úřednickou vládu a premiérem jmenuje Babiše. Zeman je veliký stratég, zkušený politik a každou věc říká promyšleně. Některé své bonmoty i vtipy stále opakuje. Jeho příznivcům se líbí, že mluví, jak mu zobák narostl. U jiných politiků běžný člověk neví, o čem hovoří, takže klidně Sobotkovi sežerou, jak se budou mít dobře. Sobotka hraje na to, že lidé si nedokáží promyslet, o co se jedná.  

Po tom všem, o čem jsme se bavili, domníváte se, že by Miloš Zeman měl do dalších voleb jít? 

Já stále spekuluji o tom, jak Zemana znám, že jedno z jeho překvapení by bylo, kdyby devátého března oznámil, že už kandidovat nebude. Kdyby na plánovaném večírku poděkoval za spolupráci a odmítl. Druhá varianta je, že poděkuje a požádá o poslání dvou tří milionů na účet od svých podporovatelů. V závěru může také říci, že do práce už zítra nejde, protože je důchodce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noc dlouhých nožů. Je vidět, že pánové z opozice jsou připraveni kašlat na právo. Promlouvá expremiér, který praktiky ODS a TOP zažil na vlastní kůži

20:07 Noc dlouhých nožů. Je vidět, že pánové z opozice jsou připraveni kašlat na právo. Promlouvá expremiér, který praktiky ODS a TOP zažil na vlastní kůži

„Když se dívám na volební preference těch dvou koalic, tak si je mezi sebou přesunují a v souhrnu js…