Jak byste zhodnotila poslední události na středoevropské politické scéně? Horký prezidentský kandidát Norbert Hofer navštívil našeho prezidenta Zemana. Neshodli se sice ve svém postoji k Benešovým dekretům a budování jaderných elektráren v Česku, na straně druhé si notovali v návrhu rozšíření Visegrádské čtyřky o Rakousko a vytvoření takové středoevropské unie ve stávající Evropské unii. Co k této události říci?
I když samozřejmě musíme respektovat volební výsledky v jiných evropských zemích, jsem velmi zdrženlivá k vývoji na rakouské politické scéně. Nárůst preferencí Svobodných v zemi, která má zkušenosti s fašismem a Svobodní jsou krajně pravicovou stranou, mně zrovna klidu nepřidává. Určitě bychom měli být vůči tomuto trendu obezřetní a sledovat, jak se bude Rakousko vyvíjet dál. Ona totiž existuje velmi tenká hranice mezi demokratickou zemí a pravicovou politikou. Co se týká vztahů mezi Visegrádskou čtyřkou a Rakouskem, tak tam považuji spolupráci středoevropských zemí za naprosto přirozenou a měla by se podporovat. Bylo by ale dobré si z ní odnést pozitivní náboj pro přátelskou a užitečnou spolupráci s dalšími zeměmi Evropské unie.
Někteří političtí komentátoři považují naše členství ve V4 za pomyslný kámen, který nás v zahraniční politice táhne ke dnu. Upozorňují na autoritářské způsoby politických lídrů zejména v Maďarsku a Polsku, které jsou terčem kritiky některých západoevropských vlád. Naopak řada českých politiků uskupení V4 chválí jako spolek, se kterým lze lépe prosazovat svoje hospodářské i ekonomické zájmy, zvláště v Evropské unii. Který z těchto názorů je vám bližší?
I z toho důvodu, že máme se zeměmi Visegrádské čtyřky společné historické zkušenosti, měli bychom s nimi dále udržovat bližší kontakty, ale nezaměřovat se určitě jen na ně. Stejně přirozené jsou pro nás vztahy s Německem, Rakouskem, Švédskem i Holandskem, se kterými máme také hodně společných zájmů, a v žádném případě bychom se neměli izolovat. Já jen doufám, že současné politické poměry v Polsku, Maďarsku i ve zmiňovaném Rakousku se konsolidují a tyto země budou i nadále zeměmi demokratickými. Co se týká hospodářské a ekonomické oblasti tak nemám dojem, že spolupráce s V4 je pro nás až tak přínosná a měli bychom se orientovat jen na ni. Naši partneři ve V4 nejsou v rámci EU těmi ekonomicky nejsilnějšími. Nechtěla bych se dočkat situace, kdy bychom byli závislí na ekonomikách právě těchto partnerů, a dostali se tak do vakua, jež by pro nás znamenalo velký ekonomický pokles a zvýšení nezaměstnanosti.
Kancléřka Merkelová je v české veřejnosti jednou z nejneoblíbenějších osobností z evropské politiky a mnoho lidí si přeje její neúspěch v příštích německých volbách. Nicméně europoslanec Pavel Telička upozorňuje, že populistické strany, které se nyní v Německu dostávají do popředí jako například AfD, mají vůči Česku daleko kontroverznější přístup, odmítají Benešovy dekrety i volný pohyb lidí po Evropě z členských států EU, když si chtějí ochránit svůj pracovní trh. Myslíte si také, že vítězství těchto populistických stran v Německu, ale i v Rakousku by nám nic pozitivního nepřineslo?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán