Na Facebooku jste se pochlubil hezkou kravatou z Ameriky. Píšete, že jste pak zjistil, že je na ní značka Donald J. Trump a že kravata byla vyrobena v Číně, což jste komentoval: „Ostatně jako většina oceli, kterou Trump použil na stavbu svých mrakodrapů. America First! Amerika na prvním místě..!“ S ohledem na váš pohled na amerického prezidneta, budete tu kravatu ještě nosit?
Určitě, je hezká a říkají, že mi sluší. Na tom obrázku kravaty jsem chtěl pouze demonstrovat pokrytectví a lži, se kterými šel do voleb. Co mohl vyrobit nebo koupit v Číně, to v Číně vyrobil a koupil, přitom tvrdě šel proti přemisťování výroby do zahraničí i proti Číně.
Na Facebooku jste také popisoval vaši debatu se studentkou o tom, zda americká demokracie přežije Trumpa. „Americký systém dělby a rovnováhy moci je stabilní a silný a s jednou výjimkou – roku 1861 – funguje již 240 let. Stejně silná je i americká občanská společnost se svými organizacemi a nezávislými sdělovacími prostředky. Ty Trumpa postupně překonají. Trump je zde maximálně na 4 roky. Americká demokracie na staletí,“ napsal jste. Do jaké míry bude či nebude podle vás nový americký prezident úspěšný v prosazování svých názorů?
Musíme si uvědomit, že i když Donald Trump vyhrál v americkém systému volby, nezískal hlasy většiny Američanů, ale o tři miliony prohrál. Jak ukazují všechny průzkumy veřejného mínění, žádný jeho krok nezískal většinu. Čili: ano, Donald Trump bude své názory prosazovat, ale musí počítat s tím, že právě americký systém je založen na systému dělby a rovnováhy moci. Když například přijde s nějakým dekretem, o kterém jsou lidé a právníci přesvědčeni, že neodpovídá principu americké ústavy, jdou okamžitě k soudu a pozastaví ho. Uvidíme, co ukáže budoucnost, zatím je v úřadu asi tři týdny.
Nová stálá zástupkyně USA v OSN Nikki Haleyová vystoupila velmi ostře v podstatě způsobem: Vrátíte-li Krym, zrušíme sankce. Zároveň obvinila Rusko z eskalace konfliktu na východě Ukrajiny. „Katastrofální situace na východě Ukrajiny nás nutí jasně a důrazně odsoudit počínání Ruska,“ řekla. Informaci přinesl server iDnes.cz. Ovšem Trump už v kampani zaujal pozornost postojem, že by USA měly uznat ruskou anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou. O čem tohle svědčí?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Čína , Doporučujeme , EU , Evropský parlament , Putin , Rouček , Schulz , Trump , Evropan Libor Rouček
autor: Daniela Černá
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky
20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský
„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…
- 16:41 Zbořil rozjíždí: Trojitý generál Koudelka, Kolumbijec s kanystrem a příběh ze Švejka
- 4:44 „Riziko pro každého občana ČR.“ Šimíček z ODS o hrozbě i o zážitku s Fialou a Pazderkovou
- 12:24 Bobošíková: Fialův gang mlží, BIS selhala a Pavel kryje násilí v uniformě
- 11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost