Lidé už mají plné zuby ideologie chrlené z ČT. Senátní kandidátka přináší zajímavé srovnání s Německem a Francií, kde už to bouchlo

04.12.2018 20:08

ROZHOVOR Figurka Macron, nastrčený, aby zabránil zvolení Marine Le Penové. Teď to schytává ze všech stran, ale je mu to, zdá se, docela jedno. On se o obyčejné Francouze ostatně nikdy nestaral a ani jej nezajímali. Čím dále budeme rýpat do Ruska, tím více bude Rusko posilovat i u těch, kteří jej z nejrůznějších důvodů nemuseli. Prostě válečné štváče nemáme v oblibě. A v oblibě už nejsou ani média v Německu, která cílí na běžné lidi a častují je pojmenováním náckové a v lepším případě xenofobové. Česká televize je už zprivatizovaná, a to svými nekonvenčními zaměstnanci. A kdo závidí Jaromíru Soukupovi? Že toho tolik zvládne? Inu, tak to zkuste také, vážení kritici z řad veřejnoprávních médií. Lucie Groene, kandidátka na senátorku za ANO na Plzeňsku se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz – jako ostatně tradičně – s otázkami příliš nepáře a hovoří bez politické korektnosti...

Lidé už mají plné zuby ideologie chrlené z ČT. Senátní kandidátka přináší zajímavé srovnání s Německem a Francií, kde už to bouchlo
Foto: archiv L. Groene
Popisek: Lucie Groene
reklama

Anketa

BIS varuje před nepřátelským vlivem Ruska. Obáváte se ruského vlivu v ČR?

hlasovalo: 23582 lidí

Macron není v oblibě a je to čím dál horší. Francie protestuje, on na to nedbá, jede si po své linii. Jak to podle vás dopadne?

Emmanuel Macron určitě sám neodstoupí. Nikdy nedělal dojem, že by ho nějak extrémně trápilo, co si přejí rodilí Francouzi, a už vůbec ne, co si o něm opravdu myslí. Asi nejsem sama, kdo ho od začátku vnímá jako nastrčenou figurku, která měla především nabídnout alespoň nějakou alternativu do prezidentských voleb, a zabránit tak zvolení Marine Le Penové. Politickou zodpovědnost určitě nepřevezme a udělá všechno pro to, aby byly protesty potlačeny. Klidně i násilnou cestou.

Ztrácí totiž pomalu respekt i v zahraničí, a to je pro něj určitě horší než to, že ho ve Francii nemají rádi. Zveřejněná nahrávka z rozhovoru Macrona se saúdským princem Muhammadem bin Salmánem to v podstatě jen potvrzuje. Protesty pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvají. Vlastně ani nevíme, kdo všechno a proč opravdu protestuje. Máme jen zprostředkované informace z médií a sociálních sítí. Já osobně z toho mám pocit, že se do původních občanských protestů vmísili, dalo by se říct, skoro už profesionální demonstranti z extrémní levice i provokatéři, kteří celé hnutí „žlutých vest“ nakonec zdiskreditují.

V další fázi ukrajinsko-ruského konfliktu jsme na straně Kyjeva. Alespoň tak se to zdá z meinstreamových médií. Kde je ale vyváženost?

Vyváženost máme v tom, že to dlouhodobé štvaní proti Rusku ze strany novinářů a opozice, kteří až fanaticky fandí Ukrajině, způsobuje, že se na ruskou stranu postavili i ti, které by to dřív ani nenapadlo. V podstatě jde o stejný efekt, který způsobil další nárůst preferencí hnutí ANO. Češi mají jiné, existenční starosti a v neposlední řadě i rádi svůj klid. Navíc jsme příliš alergičtí na propagandu a válečné štváče v oblibě nemáme. Nevidím důvod, proč by se Česká republika měla míchat do konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Nezpůsobili jsme ho a není na nás, abychom ho vyřešili.

Na TV Barrandov a Jaromíra Soukupa se snáší bouře nevole za jeho poněkud narcisistní vystupování. Nicméně asi obsadil díru na trhu, co myslíte? 

A odkud ta bouře nevole pochází? Pokud z České televize, tak ta disponuje celou řadou moderátorů s narcisistním vystupováním a nikomu to nevadí. Jaromír Soukup je sice svůj, ale pokud se někomu jeho pořady nelíbí, neplatí si je a nemusí se na ně koukat. Nicméně snahy o zrušení licence TV Barrandov nebo útoky na jeho osobu spíš znamenají, že někomu vadí spíš to, co říká. Diváci, kteří mají plné zuby ideologicky jednotných veřejnoprávních pořadů, se začínají obracet k soukromým médiím, jako je TV Barrandov. Ten zdroj takzvané nevole je spíš někde tady.

Stejně je ale za ním armáda lidí, kteří mu připravují zprávy a podklady, one-man show je přece jen a pouze před kamerou. Je toto nová forma televize?

To je přece úplně normální postup, každá redakce má svůj tým. Dramaturgy, scenáristy, redaktory. Když si moderátor stoupne před kameru, přináší informace, které by bez týmové práce nebylo většinou možné zkompletovat. Tohle je všude stejné. Netypické je, že si pan Soukup všechny svoje pořady moderuje sám a pravděpodobně je i hlavním dramaturgem většiny z nich. Pokud to zvládá časově, je to jen jeho věc. Spíš je dobré se zamyslet nad tím, že když jeden člověk zvládne tolik práce, jestli by se od něj jiné televize neměly učit a zapracovat na vlastní efektivnosti.

V Mladé frontě i v jiných Babišových médiích se prý novináři stydí za to, že jsou členy tohoto vydavatelského domu. Mají stigma, nikdo si s nimi „nechce hrát“, i kdyby napsali sebedestruktivnější materiál proti ANO a Andreji Babišovi. Co na to říkáte?

Pokud to tak vůbec je, asi bychom se spíš měli pozastavit u toho, že někdo očekává od novinářů, že budou dokazovat svoji loajálnost opozici a kolegům z jiných novin psaním „destruktivních“ materiálů proti hnutí ANO nebo premiérovi. Od novináře se přece očekává, že si ve své práci dokáže udržet profesionální odstup. Jeho úkolem je pravdivě informovat o faktech, ne se stavět na jednu nebo druhou stranu. 

Andrej Babiš prý údajně sní o zestátnění České televize a Českého rozhlasu, tak nějak po vzoru Slovenska. Co si o tom myslíte vy?

Myslím si, že se určitá skupina lidí neustále snaží vyvolat v lidech pocit, že někdo útočí na takzvanou nezávislost České televize a rozhlasu. Slyšíme to při každé příležitosti, vidíme na transparentech při demonstracích. Podle mě jde především o strach, že by se někdo mohl pokusit o zásadnější kritiku jejich práce, nebo nedejbože žádat změny ve vedení ČT a Českého rozhlasu. Připadá mi to, jako by si několik redakcí v podstatě už dávno tahle média názorově zprivatizovalo, a logicky nechtějí, aby se na tom něco změnilo. A opoziční strany s minimálním mandátem se toho bojí také, protože je to jejich jediná možnost, jak ovlivňovat politické dění. Demokratické strany vítězí ve volbách, ty ostatní proti nim a jejich voličům vedou skrze veřejnoprávní televizi a rádio permanentní mediální válku.

Křetínský koupil francouzský LeMonde a k tomu ještě navíc pár nějakých dalších médií v Německu. Znamená to, že východoevropští oligarchové dále expandují na Západ, nebo že západní média jsou finančně na dně, či je v tom ještě něco jiného?

Německo a Francie jsou především mnohem větší trh a ten český je v tuto chvíli už rozdělený. Je za tím samozřejmě i snaha o finanční podporu médií, která ztratila kvůli proimigrantským kampaním svoje čtenáře. Pan Křetínský se sám vyjádřil, že chce investicemi do těchto médií reagovat na – cituji –  vlnu populismu a nacionalismu v Evropě, která je částečně výsledkem ekonomického oslabení tradičních médií. Interpretuji to tedy tak, že ve Francii, stejně jako v Německu, mají problémy s odbytem ta média, která se postavila proti místním a za jejich obavy je pravidelně častovala ústy svých redaktorů těmi obvyklými nácky a xenofoby. A to v lepším případě. V Německu šli někteří tak daleko, že zveřejňovali jména a fotografie kritiků migrace včetně jejich bydliště a chodili se jejich zaměstnavatelů ptát, co si o jejich postoji myslí. Takže dobrá zpráva je, že zastrašování lidí se dlouhodobě finančně nevyplatí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodský rebel: Je to zlé. Kluci na pokraji šílenství. Na kameru nechtějí mluvit o depresích, o sebevraždě

21:11 Hospodský rebel: Je to zlé. Kluci na pokraji šílenství. Na kameru nechtějí mluvit o depresích, o sebevraždě

ROZHOVOR „Já osobně jsem důvěru dávno ztratil. Chápu, že v nové situaci se mohou dělat chyby, ale to…