Lídr jihočeské SPO Martan: Je nezbytné tlačit na snižování porodnosti imigrantů

22.08.2017 14:44 | Zprávy

Globální krize lidstva se nemusí řešit jen násilím, válkami a umíráním lidí. Mohou se řešit využitím krize, upozorňuje jihočeský lídr Strany práv občanů (SPO) a známý publicista Petr Martan. Jak konkrétně? Jaké dopady má současná migrační krize na společnost a jak ovlivňuje politiku? Zevrubně se vyjádřil také k otázce kvality potravin, financování národních parků v Česku, snižování emisí či k řadě dalších enviromentálních témat. O jaké konkrétní změny by se chtěl zasadit? A podle čeho soudí, že SPO letos překročí hranici 5 procent hlasů pro vstup do Poslanecké sněmovny?

Lídr jihočeské SPO Martan: Je nezbytné tlačit na snižování porodnosti imigrantů
Foto: archiv
Popisek: Petr Martan

Máte lesnické vzdělání. Jedním z paradoxů, se kterým se lze u nás setkat, je nesystémovost financování národních parků. Zatímco například v sousedním Rakousku jsou financovány státem, u nás je to převážně z těžby dřeva. Máte připraven návrh změny? Nehrozí takto, že se o veškeré lesy připravíme nebo že bude minimálně docházet k nadbytečnému kácení?

Nejprve je potřeba si uvědomit základní lesnický princip, který platí nejen na všechny vlastníky lesů v ČR, ale i na tzv. zásahové lesy v Národním parku Šumava. Ten spočívá v tom, že v lesním celku se zjistí zásoby dřeva a vypočte se jeho roční přírůstek. Úmyslně a rukou člověka může z lesa ubýt jen tolik stromů, kolik jich přiroste. Každý les má závazný předpis, tzv. etát – tedy maximum možných vytěžených stromů za rok. Etát ve výši přírůstku je stanoven státní správou.

V zásahových lesích NP Šumava bylo vytěženo nad etát 951 000 kubíků dřeva, tj. 7 ročních přírůstků. To se stává vlivem kalamit a „vynucené těžby“ dřeva i u jiných vlastníků, ale v tom případě se zastavují „úmyslné těžby“ dřeva.

Na vaši otázku tedy odpovídám, že ve státních lesích NP Šumava se tyto „úmyslné těžby“ provádějí od r. 2012 do dneška a tedy dochází k nadbytečnému a neekologickému kácení stromů. Důvodem je potřeba ročně utržit cca 200 miliónů Kč za dříví k financování plýtvavé ochrany přírody. Takovou částku musí přetěžené a zdevastované lesy NP každoročně vygenerovat.

Návrh změny připravuji. Jsem iniciátorem Petice za zákon pro zelené lesy Šumavy, v níž je mimo jiné věta: „Odmítáme současné provádění úmyslné těžby dřeva v lesích za účelem financování Správy NP Šumava.“ Petici již podepsalo přes 5000 občanů a budu ji předkládat novému Parlamentu ČR v příštím roce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sepsáno, spočítáno. Bobošíková rozkryla zlevnění českých potravin

14:06 Sepsáno, spočítáno. Bobošíková rozkryla zlevnění českých potravin

Češi mají právo na kvalitní jídlo bez přirážky státu. Lídryně hnutí STAČILO! ve Středočeském kraji J…