Majerová zabojuje o Senát. Chce vrátit suverenitu a zrušit inkluzi

26.06.2022 15:53 | Rozhovor

Čím víc bude v parlamentu lidí, kteří vládě nepůjdou na ruku, tím lépe pro naši zemi. Myslí si to alespoň předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová, která v těchto dnech oznámila také své rozhodnutí kandidovat za Olomoucko do Senátu. „Musíme otočit směřování naší země,“ shrnuje své hlavní poslání Majerová s tím, že se chce soustředit na návrat suverenity, zastavení Green Dealu a zrušení plošné inkluze. „Pokud nebo dokud tu Senát je, není úplně jedno, v jakém existuje složení,“ říká mimo jiné v rozhovoru Majerová.

Majerová zabojuje o Senát. Chce vrátit suverenitu a zrušit inkluzi

Co vás vedlo k rozhodnutí kandidovat do Senátu? 

Za prvé, přece se to od politiků očekává, že se svojí kůží půjdou na volební trh, zvláště pak, když se doplňovací volby konají tam, kde bydlí. A za druhé, už se na tuhle vládu opravdu nemůžu dívat, už toho opravdu bylo dost. Čím víc bude v parlamentu lidí, kteří vládě nepůjdou na ruku, tím lépe pro naši zemi.

S jakým hlavním posláním vstupujete do senátních voleb? Co byste chtěla v horní komoře parlamentu dokázat? 

Musíme otočit směřování naší země. Od bezduchého následování všech nesmyslů, které pokrokáři všech možných barev a odstínů vymýšlejí ať už přímo v Bruselu, na univerzitách, v médiích či v tom bezpočtu politických neziskovek, které si uzurpují čím dál více moci a které krok za krokem ničí normální svět.

Kdybyste měla vybrat tři priority, na které byste se chtěla jako senátorka během svého mandátu soustředit, co by to bylo? 

Je potřeba navrátit České republice její suverenitu. Možností je celá škála. Od upřednostnění našich zákonů před unijní legislativou, přes reformu unijního uspořádání, tzn. návrat před Lisabon, respektive před Maastricht, což je sice možné, leč nepravděpodobné, až po vystoupení z EU. To zaprvé.

Za druhé je potřeba zastavit smrtící Green Deal, tedy Dohodu o zelené Evropě, která destruuje evropské ekonomiky a vysává našim lidem peněženky. Ona je to totiž spíše Green Death, zelená smrt.

A za třetí mě nejvíce zajímá oblast školství. Musíme zrušit nesmyslnou plošnou inkluzi a opět odideologizovat výuku.

Proč jste se jako předsedkyně Trikolory rozhodla spojit síly s SPD? 

To není pouze mé rozhodnutí, taková je realita. Čím dál více lidí chápe, že pokud se má něco v naší zemi změnit, musí lidé, kteří zastávají podobné názory, táhnout za jeden provaz. Nemusíme spolu přece navzájem souhlasit úplně ve všem, ale to nejpodstatnější nás spojuje. Na prvním místě obrana zájmů občanů České republiky. Obrovským varováním také je, že více než milion voličských hlasů zůstal kvůli rozdrobenosti naší politické scény po posledních sněmovních volbách pod stolem. A jen kvůli tomu tady vládne to, co tu bohužel vládne.

Trikolora přece jen v dnešní době zrovna nevede žebříčky volebních preferencí a mainstreamová média vašim názorům také právě nefandí. Neobáváte se neúspěchu?

Odpovím vám jedním krásným citátem: „Šampión není nikdo jiný než ten, kdo se přestal bát, že prohraje.“ A tohle je také dobré. Pokud mě paměť neklame, vyslovil to Mahátma Gándhí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“ Trikolora je momentálně někde mezi druhým a třetím bodem. Nepochybuji, že dojde i na ten čtvrtý.

Už znáte jména svých protikandidátů? Minimálně dosavadní senátor a dětský lékař Lubomír Kantor, za kterých stojí na Moravě vždy silná KDU-ČSL, patří spíš mezi favority.

Nejsem tu od toho, abych hodnotila své protikandidáty. To spíš voliči se musí zamyslet nad tím, co pro ně stávající senátor udělal či neudělal nebo čemu všemu v Senátu sloužil.

Čtyři roky jste byla poslankyní Parlamentu ČR. Jak ze svých zkušeností vlastně hodnotíte práci Senátu? 

Senát je pokřivené politické těleso, protože o jeho složení rozhoduje naprostá minorita voličů. Spousta lidí s existencí Senátu nesouhlasí a řeší to tak, že senátní volby prostě ignoruje. Ať se pak ale nediví, že Senát vypadá tak, jak momentálně vypadá, že je názorově téměř jednobarevný a jde plně na ruku Fialově vládě.

Vnímáte Senát jako komoru parlamentu, ve které je větší prostor prosazovat témata, které trápí obyvatele jednotlivých senátních obvodů, nebo jako instituci, která je pojistkou demokracie?

S tou pojistkou demokracie na mě moc nechoďte, to je bohapustá fráze. Senát je prostě jedna z komor parlamentu, kde se rozhoduje o podobě našich zákonů. Nic víc, nic méně. A pokud nebo dokud tu je, není úplně jedno, v jakém existuje složení.

Na druhou stranu se často se mluví také o tom, že Senát je nadbytečná instituce. Někdy se dokonce objevují hlasy o tom, že by bylo dobré Senát úplně zrušit. Jak se na to díváte vy? 

V mnohém souhlasím. Ale to v něm musí napřed sedět také lidé, kteří tuhle možnost alespoň připouštějí.

Senátní volby se konají ve stejný termín jako volby komunální. Zapojíte se také do boje o radnici? A pokud ano, jak se v této souvislosti díváte na kumulaci politických funkcí?

Nejsem přítelkyní kumulace funkcí, takže v komunálních volbách nekandiduji. V Trikoloře i v SPD je dostatek dalších výrazných osobností, které naši společnou kandidátku naplní. A věřím, že nejen v mé rodné Olomouci výrazně uspějeme. 

reklama

autor: Karel Výborný

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

12:27 „Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

VIDLÁKŮV TÝDEN „Hořící bordel. Ukrajina jako Pásmo Gazy. Nemám z toho radost.“ Potíže, které má Ukra…