Milan Knížák účtuje: Zeman srší nenávistí a záští a vyřizuje si osobní účty. Takový člověk nemůže být prvním mužem země

28.12.2018 10:45

CO NÁM DAL ROK 2018 Podle bývalého generálního ředitele Národní galerie Milana Knížáka není Miloš Zeman schopen vykonávat úřad prezidenta. „Rozhodně ne. A nebyl, ani když nastupoval. Srší nenávistí a záští a vyřizuje si osobní účty. Takový člověk nemůže být prvním mužem země,“ prohlásil profesor Knížák. A Babišova vláda je podle něj tou nejhorší vládou, kterou jsme od roku 1990 měli, je to vláda založená na lži. Proto by si přál, aby rok 2019 byl rokem konce registrovaného partnerství Zeman - Babiš. A pokud se tak nestane, bude to podle Milana Knížáka znamenat jasný krok zpět k totalitě.

Milan Knížák účtuje: Zeman srší nenávistí a záští a vyřizuje si osobní účty. Takový člověk nemůže být prvním mužem země
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

Prezident Miloš Zeman zpochybnil práci Bezpečnostní informační služby, o zpravodajcích prohlásil, že jsou to čučkaři, protože varují před rostoucí aktivitou ruských a čínských zpravodajských služeb na našem území, ale nebyli za několik let schopni chytit jediného špiona. Souhlasíte s tímto hodnocením?

Miloš Zeman ztratil veškerou soudnost a je mi jedno, co říká. Ať se mýlí nebo to odpovídá realitě, neberu jeho soudy vážně. Neodvážím se rozhodovat, kdo má či nemá pravdu v otázkách bezpečnosti státu, protože do těchto oblastí vidí jen málokdo. Miloš Zeman a jeho prohlášení jsou pro mne nevěrohodná a beru je jako projevy záštiplného senilního starce.

Je běžné, aby prezident veřejně kritizoval zpravodajskou službu svého státu? Jaké to může mít důsledky?

Běžné to není a zcela to odpovídá mému hodnocení M. Zemana v první odpovědi.

Většina politiků se BIS zastala. Ohradila se i samotná Bezpečnostní informační služba. Jde o válku mezi prezidentem a BIS nebo jejím šéfem, když už dvakrát odmítl prezident jejího ředitele Michala Koudelku povýšit do hodnosti generála?

Anketa

BIS varuje před nepřátelským vlivem Ruska. Obáváte se ruského vlivu v ČR?

hlasovalo: 23590 lidí
Možná, že politici jsou informováni natolik, že mohou zaujmout profesionální stanovisko, ale já, jak jsem uvedl, se toho neodvažuji.

Kritikům Miloše Zemana vadí i prezidentův postoj k protiruským sankcím. Český prezident tvrdí, že jsou zbytečné a je potřeba je zrušit. Ale k sankcím přistoupily Spojené státy americké i Evropská unie kvůli ruské anexi Krymu a vměšování Ruska do bojů na východě Ukrajiny, jejich zrušení podmínilo dodržováním minských dohod. Dohody nejsou dodržovány, navíc Rusko vyvolalo další konflikt s Ukrajinou v Kerčském průlivu, zadrželo ukrajinské lodě i námořníky. Pokud sankce nejsou účinné, neměla by Evropská unie přistoupit k účinnějším prostředkům? Nebo vina Ruska v posledním konfliktu není tak jednoznačná?

Co se týká vztahu s Ruskem, nejsem si jist, že neustálé napětí akcelerované jak EU, tak USA, podle mého názoru nevede k racionálnímu řešení. Rád bych zdůraznil, že jednáme s Ruskem, nikoliv se Sovětským svazem a že je potřeba nejen poukazovat na rozdílnosti, ale především hledat styčné body. Uvědomuji si nebezpečí ruské vojenské kliky, která převzala mnoho z komunistické totality a chce dávat najevo svou sílu, ať již skutečnou nebo fiktivní. Přesto si myslím, že jednání je tou nejsprávnější cestou. Putin, ať se nám líbí nebo ne (a jeho minulost nám určitě všem vadí), se zdá být člověkem schopným hledat racionální řešení. Toho je třeba využít. Po něm může přijít někdo, s kým nepůjde jednat. Jako třeba u nás. Naše současná reprezentace duo Babiš-Zeman vydává falešné zprávy o naší zemi a pro mne jsou zcela nevěrohodní a nebezpeční.

Proruské postoje vedou k obviňování prezidenta Miloše Zemana, že neprosazuje zájmy České republiky, ale Ruska a Číny, někteří politici dokonce hovoří o velezradě a nutnosti zahájit v Senátu proces k odvolání prezidenta. Jak se na tyto snahy díváte?

Vztáhnu se k předešlé odpovědi. V současné politické situaci je třeba se snažit řešit globální problémy jednáním. Náš svět se smrsknul na kuličku přesycenou informacemi, a pokud se v takto malém prostoru nebudeme umět domluvit, jako lidstvo skončíme.

Je Miloš Zeman podle vás ještě schopen vykonávat svůj úřad ve prospěch České republiky?

Rozhodně ne. A nebyl, ani když nastupoval. Srší nenávistí a záští a vyřizuje si osobní účty. Takový člověk nemůže být prvním mužem země.

V posledních měsících roku 2018 čelil premiér Babiš reportáži týkající se jeho, také trestně stíhaného syna v kauze dotačního podvodu na farmu Čapí hnízdo. Mnozí lidé kritizovali, že se premiér snaží oddálit vyšetřování dotačního podvodu, proběhly masové demonstrace na protest proti jeho chování. Navzdory tomu se hnutí ANO v průzkumech veřejného mínění zvedly volební preference, protože někteří lidé uvěřili, že šlo o účelovou kampaň. Překvapuje vás to, že téměř třetina českých občanů Andreji Babišovi stále věří? Nebo je premiér skutečně „obětí médií a zkorumpovaných politiků“?

Premiér, předseda vlády, hlavní tvůrce naší politiky by měl být člověkem, kterého nezatěžují žádné skandály, poněvadž politik s temnou minulostí a zatížený nejrůznějšími kriminálními kauzami je nejen špatným příkladem pro celý národ, ale je především vydíratelný. Kauza jeho syna dává jasně najevo, jak Babiš manipuluje i s vlastní rodinou a jak je ochoten pro své mocenské zájmy zneužít i vlastní děti. Jakmile se jeho syn, kterého prohlašuje za blázna (i když to byl ještě nedávno výkonný pilot dopravních letadel, kteří podléhají přísným psychickým testům) ozval, že chce vypovídat na policii, rozletěl se náhle starostlivý tatínek do Švýcar a od té doby mladý Babiš opět zmizel a zdá se, že to nikomu nevadí, což je na tom nejabsurdnější. A pokud jsou obě děti psychicky postižené, není to náhodou po tatínkovi? Žvásty o tom, kolik lidí Babišovi věří, mně připadají nekonečně hloupé. Za prvé to není třetina občanů, ale třetina těch, kteří přišli k volbám, a potom, nezapomeňme, že i velcí diktátoři a zločinci dějin byli zvoleni dobrovolně. Hitlera v polovině třicátých let miloval téměř celý německý národ. Za deset let to byl největší zločinec historie. V Rusku dodnes existují enklávy, kde vzývají Stalina přesto, že to byl mnohamiliónový vrah, atd. atd. Hlas lidu není hlasem Božím, alespoň u nás ne. Demokracii lze demokraticky performovat jen ve vyspělé společnosti. Kdysi jsem napsal heslo „Totalita je vláda zločinců, demokracie je vláda volů“. Omlouvám se, ale zdá se, že je to pravda.

Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, minimální mzdy, obědy zdarma pro školní děti. To vše prosazuje vláda Andreje Babiše. Rozhazuje a korumpuje voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost? Jak hodnotíte Babišovu vládu?

Anketa

Dělal Andrej Babiš v roce 2018 České republice v zahraničí ostudu?

11%
89%
hlasovalo: 16205 lidí
Sociální spravedlnost je nejlevnější heslo, které znám. Je to čirý populismus. Navíc to neplatí vláda, ale my. Ve Francii si teď začínají uvědomovat, že Macronovy sliby jsou falešné, poněvadž slibuje něco, co si zaplatí občané sami. Babišova vláda je tou nejhorší vládou, kterou jsme od roku 1990 měli. Je to vláda založená na lži. Je to soubor Babišových sluhů. Babiš sám si přivlastňuje vše pozitivní, co bylo v naší zemi uděláno, a na všechny ostatní politiky nadává. Jeho odporný slovník je obrazem jeho nízkosti.

ODS, TOP 09, Piráti, STAN či KDU-ČSL jsou v opozici vůči vládě Andreje Babiše. Bojují tak mnohdy o stejného voliče, který Babiše nemá rád a hledá stranu, která ho dokáže porazit. Má některá takovou šanci, nebo se budou muset spojit do nějakého volebního bloku a la Občanské fórum, protože současný volební zákon znevýhodňuje malé strany?

Nejednotnost opozičních stran je samozřejmě špatná a činí dnešní situaci neřešitelnou. To, že komunisté podporují svého soukmenovce Babiše a nechají si přitom dobře „zaplatit“, chápu. Je to strana pohrobků komunistických zločinců. Mocichtivost Okamury je tak zřejmá a tak nebezpečná, že je třeba se od něho rychle distancovat. ČSSD je připravena na vymazání z politických dějin. Naivní a nezkušený Hamáček si myslí, že přisluhováním Babišovi stranu zachrání, ale vede ji tak rovnou na hřbitov.

Jediným řešením je totální jednota a nepřetržité odhalování Babišových lží a protispolečenského jednání, aby tak konečně lidé pochopili, kde je pravda. Opozice je, podle mne, trochu líná a i tam se projevují osobní zájmy. Zdá se, že Babišovy prsty dosáhly jak do policie, tak i justice. Obě tyto instituce jsou pomalé a liknavé a zdá se, že nechtějí kousnout do Babišova jablka. Je to také strach? Má na ně Babiš „složky“? Nejsem velkým přítelem EU, připadá mi, že v mnoha věcech zklamala, ale možná, že by nám s Babišem mohla pomoct, když jsme sami tak neschopní.

Jak se podle vás posunula vnitropolitická situace v roce 2018? K lepšímu nebo horšímu?

Co se týká tlaku, neschopnosti až zločinnosti vlády, zhoršilo se všechno. Na druhé straně boj proti Babišovi a jeho vládě zintenzivněl. Viz nedávné protibabišovské demonstrace, které v Praze nabyly masového měřítka, což dává naději do budoucna.

Co považujete za nejvýznamnější událost, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu, v politice končícího roku? A co podle vás může nastat v roce 2019? Na co bychom se měli připravit?

Moc bych si přál, aby rok 2019 byl rokem konce registrovaného partnerství Zeman-Babiš a na jejich místo se dostali normální státní úředníci, kteří jsou schopni zvládat státní aparát bez osobních mocenských ambicí a s touhou prospět naší zemi. Pokud tak nenastane, bude to znamenat jasný krok zpět k totalitě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Občan je blbec. Lépe, když za něj bude rozhodovat třeba nějaký zdrogovaný pirát?!“ Okamura se rozpálil. Tvrdý zásah i justici

18:36 „Občan je blbec. Lépe, když za něj bude rozhodovat třeba nějaký zdrogovaný pirát?!“ Okamura se rozpálil. Tvrdý zásah i justici

„Můžeme rozhodovat v referendu? Nesmíme. Můžeme přímo volit a odvolávat politiky? Nemůžeme. Jsme dok…