Milan Syruček pro PL o Gorbačovovi. Tyto cenné informace získal

04.09.2022 5:00 | Rozhovor

O Michailu Gorbačovi pro ParlamentníListy.cz píše ten, který jej v naší republice znal snad nejlépe – novinář a spisovatel literatury faktu Milan Syruček.

Milan Syruček pro PL o Gorbačovovi. Tyto cenné informace získal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Jaké jsou zahraniční ohlasy na úmrtí Michaila Gorbačova?

První zahraniční ohlas, který mi přišel na můj mail, byl od amerického Národního bezpečnostního archivu, s nímž řadu let spolupracuji. Tento archiv tvoří 500 různých amerických nevládních organizací, má na 70 stálých pracovníků, dbá na to, aby americká vláda včas odhalovala všechny dokumenty, jejichž doba utajení už uplynula, a vydává je, stejně jako knížky, těžící z těchto dokumentů. Sídlí při washingtonské univerzitě a finančně jej podporují různé nadace v úhrnné částce 3 miliony dolarů ročně.
Tato instituce reagovala jako první dokumentem, který nese název In memoriam: Michail Gorbačov 1931–2022 a chci z něj ocitovat alespoň některé pasáže, protože je hodně obsažný.

Začíná větou: Archiv národní bezpečnosti truchlí nad dnešním úmrtím Michaila Sergejeviče Gorbačova, 1931–2022, prvního a posledního prezidenta Sovětského svazu, který ukončil studenou válku a umožnil svou „glasností“ otevřít práci archivů po celém světě. Píše v něm mj.:

Pan Gorbačov si zaslouží uznání, podle pozorovatelů tak nesourodých jako Ronald Reagan a Helmut Kohl, za revoluční změny v 80. letech, které transformovaly Sovětský svaz, svrhly železnou oponu, sjednotily Německo, umožnily Východoevropanům získat zpět své země, zrušily celou třídu jaderných zbraní, ukončil sovětskou válku v Afghánistánu, urovnal regionální konflikty a předložil model mezinárodní politiky, který odsoudil násilí jako jakékoli řešení politických problémů.

Dožil se toho, že jeho vizi „společného evropského domu“ a demilitarizovaného sociálně-demokratického Sovětského svazu zbourali jeho odpůrci. Straničtí aparátčíci a nacionalisté z Ruska i Ukrajiny vedení Borisem Jelcinem a Gennadijem Burbulisem rozpustili SSSR v roce 1991 a vyhnali Gorbačova z Kremlu. Jejich nástupci v Moskvě pokračují v ničení Ruska i dnes. Západní triumfalisté v 90. letech vzali veškerou zásluhu Gorbačova za jeho odvážné činy a z jeho „nového myšlení“ se nepoučili nic jiného, než jak přišel o moc.
Pan Gorbačov osobně pomohl Národnímu bezpečnostnímu archivu otevřít primární zdroje k celé této bouřlivé historii, i když mu dokumenty nijak nepřály. Zmocnil svého bývalého poradce pro národní bezpečnost Anatolije Čerňajeva, aby zveřejnil přepisy všech svých rozhovorů na nejvyšší úrovni, které „...jsme předali Reagan Library a George HW Bush Library a stále jsme museli čekat deset a více let, než proces odtajnění v USA uvolní americké verze.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…