Miliardy na Panamě a Seychelách. My se necháváme okrádat, podívejte se na Island. Protikorupčník Ondráčka rozebral, jaké finty v současnosti letí nejvíce

06.04.2016 4:46

ROZHOVOR Jsme hodně benevolentní, necháváme se šidit na daních i jinak, protesty se u nás nenosí, konstatuje ředitel Transparency International David Ondráčka. Ten by u nás zavedl konečný registr vlastníků společností i další opatření, aby se také cizí firmy nemohly vyhýbat placení daní v zemích, kde působí. Je pro snížení daní i zjednodušení systému jejich výběru, tvrdě chce ale potírat finanční úniky, které podle něj okrádají celou společnost.

Miliardy na Panamě a Seychelách. My se necháváme okrádat, podívejte se na Island. Protikorupčník Ondráčka rozebral, jaké finty v současnosti letí nejvíce
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR

Anketa

Poslanec Ivan Gabal chce zakazovat a mazat weby, které šíří ruskou propagandu. Souhlasíte?

4%
96%
hlasovalo: 10914 lidí

Novináři z portálu Investigativci.cz se podíleli na rozklíčování dat z Panama Papers (Panamské dokumenty) spolu s dalšími stovkami publicistů z celého světa, aby odhalili praní špinavých peněz, nelegální transakce politiků, kteří si ulívali peníze do zahraničí, a daňové úniky přes offshorové (fingované) firmy. Jejich zprávy pak přejala většina českých médií. Zveřejnila se také řada jmen z českého byznysu jako Kellner, Křetínský, kteří také využívají daňových rájů. Ale co bude dál? Bude se snažit tyto údaje využít i Transparency International? A jak s nimi naloží?

PanamaLeaks odkrývají temnou stranu globálního finančního systému, který umožňuje skrývání vlastnictví, praní peněz a daňové úniky. Je to nahlédnutí pod pokličku obludného systému, kde část elit nepokrytě okrádá své spoluobčany a neplatí daně tam, kde generuje zisky. A jde o miliardy dolarů, které se v tomto byznysu točí.

Dál se budeme postupně dozvídat navazující příběhy jednotlivých osob a firem, bude snaha investigovat původ jejich majetku, daňové aspekty a důvody, proč se skrývají v Karibiku. Transparency International (TI) ta data nyní nemá, ale chceme se na pátrání po české stopě podílet. A globálním cílem TI je daňové ráje omezit, zprůhlednit vlastnickou strukturu firem a omezit korporátní daňové úniky. Musejí se změnit pravidla hry, daňové ráje způsobují obrovskou a neudržitelnou nerovnováhu ve světové ekonomice.

Premiér Sobotka a někteří další politici se už vyjádřili do médií, že se tím patřičné státní instituce budou zabývat, ale že nemusí jít v mnoha případech o trestnou činnost, tedy mít své firmy v daňových rájích. Dokonce padla připomínka, že i ten člověk, který tato citlivá data předal médiím, by měl být trestně stíhán. Co si o těchto prohlášeních myslíte?

Politicky je prohlášení premiéra správné, ale musejí následovat činy. Pokyn FAÚ a berňáku usilovat o ta data a začít je prověřovat, zaměřit kontroly na firmy zajišťující offshory u nás a jejich klienty (příklad Akont a podobné společnosti). A zavést veřejný registr konečných vlastníků společností, což je právě nyní ve hře. Je nutné také zavést tzv. country-by-country reporting pro nadnárodní korporace, aby se nemohly vyhýbat placení daní v zemích, kde operují. 

V těch „výbušných“ dokumentech figurují jména ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, rodinných příslušníků čínského prezidenta i blízkých přátel Vladimira Putina, ale také fenomenálního fotbalisty Lionela Messiho. Nenarazil jste při prověřování informací také na některé známé osoby z české politiky kromě už v minulosti stíhaných kmotrů z ODS? 

Přístup k Panama Papers nemám, takže na to nemůžu odpovědět.

Domníváte se, že policie i další státní instituce se budou tímto problémem seriózně zabývat, anebo to vyšumí doztracena? Například Lenka Bradáčová z Vrchního státního zastupitelství v Praze uvedla už pro ČTK, že se ke konkrétním datům dá jen velmi těžko dostat.

K účetnictví offshorek se dá dostat opravdu těžko, ale lze se zajímat o jejich hospodaření v Česku, zda dostávají zakázky či dotace. Leaks mohou být indicií, která nasměruje pátrání policie i daňařů. Transparency International udělala například analýzu veřejných zakázek spojených s anonymními offshorovými firmami, kdy z veřejných prostředků proteklo do firem z daňových rájů nejméně 244 miliard. Také jsme poukázali na nejčastější sídla v České republice.

Probíhá už mezinárodní šetření různých kauz i v jiných zemích, máte o tom některé informace?  A domníváte se, že by se daly zmíněné údaje různým způsobem zneužít? Zvláště když se blíží krajské a parlamentní volby? Nemáte zprávy, že by o citlivá data projevili zájem i zástupci různých politických stran u nás? Domníváte se, že odhalení některých dalších dokumentů by mohlo vyvolat bouři v českém podnikatelském prostředí nebo ve vrchních patrech české politiky, když má v dokumentech figurovat okolo 300 Čechů?

Dovedu si představit, že se v mnoha stranách i korporacích po světě hodně zapotili. Opravdu teprve uvidíme, kam ta investigace půjde a zda přinese konkrétnější výsledky. Do té doby bychom pouze spekulovali.

Tento byznys ve velkém i s praním špinavých peněz rozjela panamská společnost Mossack Fonseca. Nemáte zprávy přes své zahraniční kolegy, že by majitelé této společnosti skončili ve své zemi za mřížemi, i když tvrdí, že za 40 let své existence nebyli nikdy stíháni?

Ta firma je velká, ale asi až čtvrtá největší, která se zabývá touto činností, a unikla jí jen část dokumentů. Jsou tady i větší hráči a spousta dalších daňových rájů – rozsah problému je gigantický. A mnozí se teď asi radují, že si zařídili offshory přes někoho jiného než Mossack. Ten najel na klasickou krizovou komunikaci, vše popírají a velmi profesionálně lžou na svém webu.

Pokud by některý ze známých politiků figuroval na seznamu lidí, kteří využívají daňových rájů a offshorových firem (což by bylo u veřejně činných osob zvláště nebezpečné), jak si myslíte, že by se asi zachovaly česká vláda a parlament? Není současná česká politika vůči takovým případům až příliš benevolentní, což se například prokázalo u kontroverzní kauzy Čapího hnízda?

Jsme hodně benevolentní, necháváme se okrádat na daních i jinak, protesty se nedějí. Podívejte se třeba na Island. Ale je pravda, že zatím mezi těmi jmény nefigurují čeští politici. Zjednodušme náš daňový systém, klidně daně snižme, ale nezapomeňme, že tito lidé chtějí optimalizovat na nulu a neplatit vůbec nic. Tím nás všechny okrádají.

A jste vůbec spokojen se způsobem, jakým sněmovna zmíněný případ uzavřela potom, co vyšly najevo nové okolnosti ohledně vlastnictví této firmy?

Podle mě ty otázky zůstaly, nic důvěryhodně vysvětleno nebylo, sněmovna to nijak neuzavřela. Ale pokud koaliční partneři chtějí jet dál, vláda přežije a uvidíme, co to udělá s voliči.


 


 

reklama

autor: Jan Štěpán

Tomio Okamura byl položen dotaz

zemědělství

Mluvíte o likvidaci našeho zemědělství. Ale jak vysvětlíte, že zisky zemědělců rostou? Mě přijde, že si stěžují neoprávněně. Jediný, kdo tady trpí, jsme my, a to kvůli vysokým cenám potravin. A podle mě jsou na vině i zemědělci nebo to vidíte jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Globální vláda teď může přijít velice rychle. Český badatel a ,,pokrok”

6:50 Globální vláda teď může přijít velice rychle. Český badatel a ,,pokrok”

„V roce 2014 byl ve Spojených státech publikován dlouholetý výzkum profesora Martina Gilense z unive…