Miroslav Kalousek: Financujeme spoustu zbytečností. Tak to raději dejme na řešení uprchlíků

09.06.2015 9:18

ROZHOVOR Tím, že by pro část živnostníků byla zavedena elektronická evidence tržeb a pro jiné ne, chce vláda sdělit veřejnosti, že někdo je daleko víc sprostý podezřelý než někdo jiný? ptá se místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Je to zbytečná šikana a nerovnost před zákonem. My uděláme všechno pro to, aby zákon neprošel, a jsem si jist, že se nám to podaří,“ ujišťuje bývalý ministr financí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také k problému povinných kvót na přijetí migrantů upozornil, že převozu utečenců se chopil organizovaný zločin a podle toho by k tomu Evropa také měla přistoupit, protože jde o ohrožení evropské civilizace.

Miroslav Kalousek: Financujeme spoustu zbytečností. Tak to raději dejme na řešení uprchlíků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Začali jste kampaň proti přijetí elektronické evidence tržeb. Proč, když se o zákoně bude rozhodovat v Parlamentu?

Chceme upozornit veřejnost na to, jak je to nebezpečné, a přitom zavedení elektronické evidence tržeb státu nic nepřinese. Naopak jsem přesvědčen, že náklady, které by stát nesl, jsou větší než předpokládané navýšení daně z přidané hodnoty. Navíc vláda předkládá něco, kde by podnikatelé a živnostníci byli absolutně nerovni před zákonem. Pro někoho by zavedení elektronické evidence platilo, pro někoho ne. Ale proč by určitá část živnostníků operující s hotovostí musela mít povinně elektronickou evidenci tržeb a určitá část nikoli? Tím chce vláda sdělit veřejnosti, že někdo je daleko víc sprostý podezřelý než někdo jiný? Je to ve věcné i formální podobě naprosto obludný návrh a budeme proti němu zápasit všemi prostředky, které poskytuje nejen parlamentní, ale i veřejná diskuse.

Odborníci upozorňují i na skutečnost, že citlivá data, která budou muset v této souvislosti živnostníci poskytovat, mohou být zneužita v konkurenčním boji. Sdílíte tyto obavy?

Teoreticky ano. Ale daleko víc mi na tom vadí to, že jde o zbytečné zatěžování, zbytečnou šikanu a nerovnost před zákonem.

Pochybujete, že by zavedení elektronické evidence tržeb přineslo do státního rozpočtu deset, dvanáct miliard korun, jak předpokládá ministr financí Andrej Babiš. Podle odhadů se v šedé ekonomice ztrácí sto až sto šedesát miliard korun, na co by se tedy mělo Ministerstvo financí podle vás zaměřit, aby se výběr daní do státní pokladny zvýšil? Jsou to ty panem Babišem oblíbené karusely?

Byť to pan ministr opakuje tak často, že si z něj děláme legraci, tak skutečně karuselové obchody jsou jedním z hlavních důvodů úniku DPH v celé Evropě. To funguje i mezinárodně. Takže tam je dominantní část úniků u DPH. Jsem trochu zdrženlivý k odhadům, které mluví o stu miliard korun, ale určitě to nejsou malé částky. I studie, které mluví v souvislosti s úniky o sto miliardách korun, říkají, že tak zvané krácení tržeb v maloobchodě, tedy to, proti čemu chce vláda zavést elektronickou evidenci tržeb, netvoří víc než sedm procent z té částky. To znamená, že vláda na to jde odzadu, začíná od toho nejmenšího problému. Místo toho, aby se zaměřila nejdříve na ty největší úniky. Je to samozřejmě těžký zápas, nám se podařilo prosadit některá legislativní i exekutivní opatření. Proběhla celkem bezprecedentní reforma finanční správy v roce 2012, z toho teď může ministr financí těžit, proběhly i některé legislativní kroky.

Co by tedy měl ministr financí udělat místo šikany živnostníků, aby vybral více daní?

Nedá se s tím bojovat jinak než neustálým zvyšováním výkonnosti daňové správy i ministerstva financí. A tady se naopak zdá, že dochází k opačnému pohybu, že obrovské bezprecedentní personální změny, které ministr na Ministerstvu financí udělal, velmi významně přispěly k poklesu výkonnosti a efektivity Ministerstva financí a daňové správy. Byť ekonomika roste, daně se nevybírají. Je to především o výkonnosti té instituce. A za ministra Andreje Babiše její výkonnost začíná výrazně klesat, což už je vidět. A žádná elektronická evidence to nezachrání.

Elektronická evidence tržeb se má zatím týkat jen jedné části živnostníků, těch, kteří podnikají v pohostinství, pak by měla být postupně rozšiřována na další skupiny. Pokud bude zákon, který označujete nejen za špatný, ale i za diskriminační, přijat, jste připraveni podat stížnost k Ústavnímu soudu?

Nebudu prozrazovat jednotlivé kroky, protože nechci přemýšlet o tom, co by bylo, kdyby to prošlo. My uděláme všechno pro to, aby zákon neprošel, a jsem si jist, že se nám to podaří.

Minulý týden navrhl premiér prezidentu Miloši Zemanovi odvolání ministra školství Marcela Chládka. Co jste říkal tomu, když ministr Chládek tvrdil, že ho prezident odvolat nechtěl a ministr ho sám musel přemluvit, aby to udělal? Nebylo by to porušení ústavy, kdyby Miloš Zeman odmítl odvolat člena vlády na návrh premiéra?

Já beru trochu slova pana ministra s rezervou. Soustřeďme se na to, co proběhlo věcně: předseda vlády navrhl odvolání ministra školství a prezident republiky ministra školství odvolal. Tečka. Když od toho odfiltrujete verbální výkřiky, proběhlo to přesně podle ústavy.

Na Českou republiku se valí – podle některých – pohroma v podobě více než tisíce uprchlíků ze severu Afriky, protože podle povinné kvóty vypočítané Bruselem bychom měli s problémem migrantů pomoci zemím, kam vlny utečenců přicházejí. Jak se na povinné kvóty díváte?

My jsme několikrát zdůraznili, že administrativně stanovené kvóty pro uprchlíky jsou kontraproduktivní. Ale přáli bychom si, a chceme v tom podniknout i nějaké kroky v rámci Evropské lidové strany, aby k tomuto problému Evropa přistoupila skutečně jako ke svému prioritnímu problému. Včetně toho, že politická priorita je i priorita rozpočtová. My ze společného evropského rozpočtu financujeme spoustu věcí, bez kterých snadno přežijeme. Ale bez řešení tohoto problému je naše evropská civilizace ohrožena v základu, takže bychom měli asi přehodnotit i politické a rozpočtové priority, které společná Evropa má.

Vidíte tedy příliv uprchlíků jiné kultury a jiných hodnot za ohrožení evropské civilizace?

Především si musíme přiznat, že se toho chopil organizovaný zločin. Ty obrovské vlny utečenců převáží a přepravuje organizovaný zločin, je to tedy boj s organizovaným zločinem a jako k takovému by se k tomu mělo přistoupit. A je skutečně v bytostném zájmu Evropy, aby začala řešit nejen to, co s těmi uprchlíky, ale také příčiny jejich existenční touhy po migraci, a tomu přizpůsobila politické a rozpočtové priority. To je skutečně vážný problém. My jsme ochotni z evropského rozpočtu financovat cyklostezky, což je určitě bohulibé, ale bez jejich financování z evropského rozpočtu asi naše civilizace přežije, zatímco budeme-li ignorovat problém migrace a nebudeme ho řešit, jedná se o civilizační hrozbu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda si nouzový stav užívá. Firma z daňového ráje... A tak je to se vším, rozčiluje se poslanec Hrnčíř

19:34 Vláda si nouzový stav užívá. Firma z daňového ráje... A tak je to se vším, rozčiluje se poslanec Hrnčíř

ROZHOVOR Čeští podnikatelé krachují, nadnárodní korporace se smějí. Poslanec SPD Jan Hrnčíř tvrdě ho…