Miroslav Kalousek: Nikdy jsem nebyl přítel „kmotrů“, proto o mně šířili pomluvy. Pak promluvil o Babišově řezání karabáčem, Zemanově cigaretě a umořeném oslovi

11. 3. 2016 9:35

ROZHOVOR Andrej Babiš se může všem kmotrům vysmívat, protože jim ukázal, jak lze vykrádat veřejné rozpočty efektivně, říká o vicepremiérovi a ministru financí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Objemově se krade sice asi tak desetkrát víc, než se kradlo předtím, ale je to zcela legální a pod veřejnou kontrolou. A když si k tomu ještě koupíte média, ani nemáte někoho, kdo by vám to vytkl,“ prohlásil Miroslav Kalousek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Miroslav Kalousek: Nikdy jsem nebyl přítel „kmotrů“, proto o mně šířili pomluvy. Pak promluvil o Babišově řezání karabáčem, Zemanově cigaretě a umořeném oslovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

Vaše strana vyvěsila vlajky na podporu Tibetu. Udělali jste to ve svém sídle, nebo i v Poslanecké sněmovně?

Naše sídlo nemá okna nikam, kde je vidět. Takže tam vzpomínáme na zhruba osmdesát tisíc obětí protičínského povstání v roce 1959 v myšlenkách. Vlajku vyvěsili naši zastupitelé z oken magistrátu i poslanecký klub TOP 09 ze svých oken na Malostranské náměstí. Letos výjimečně jsme vedle té tibetské vyvěsili vlajku Tchaj-wanu jako protest proti hanebnému textu smlouvy, kterou domluvila primátorka Krnáčová s pekingskou stranou ve smlouvě Praha – Peking. Zdůrazňuji, že nemáme nic proti partnerské smlouvě Praha – Peking, ale není jediný důvod kromě servility a podlézavosti, aby v té smlouvě dvou municipalit byla mezinárodněpolitická prohlášení.

Měli jste nějakou negativní odezvu na magistrátu nebo v Poslanecké sněmovně, protože z oken sněmovny se nesmí nic vyvěšovat, jak vím z minulosti, když z oken sněmovny vyvěšovali tibetskou vlajku poslanci Strany zelených?

Nejsme zatím terčem žádné kritiky. Ale kdyby chtěl někdo přijít vlajky odstranit, podotýkám, že mám 192 centimetrů a 98 kilogramů.

Už jste někdy v předchozích letech vyvěsili tibetskou vlajku, nebo je to letos poprvé?

V Poslanecké sněmovně poprvé. Jinak vlajku Tibetu pravidelně vyvěšují naši starostové a my si památku obětí připomínáme na sociálních sítích i ve svých prohlášeních.

Proč tedy právě letos poprvé ve sněmovně?

Je to proto, že pražská primátorka a její partneři z ODS, KSČM a ČSSD se letos dopustili mimořádné hanebnosti, když souhlasili se servilním článkem textu smlouvy s Pekingem, který zavazuje hlavní město Prahu uznávat Tchajwan jako nedílnou součást čínského území. Myslím, že každý slušný člověk se stydí za to, na co přistoupili. Dobře vím, že když naši starostové na Praze 1 i na Praze 5 uzavírali smlouvu s městskými  částmi Šanghaje, jejich partneři tam tuhle stejnou formulaci chtěli mít. Ale protože to naši starostové odmítli, je to čistě smlouva na úrovni municipalit, která neobsahuje žádná mezinárodněpolitická prohlášení. Ten závazek, který díky své primátorce uzavřela Praha, bude věčnou hanbou pro Pražany. A to je jeden z hlavních důvodů, proč dnes vyvěšujeme vlajky i tam, kde je běžně nevěšíme.

Ale nejsou podobné manýry, které by v nedávné minulosti nebyly myslitelné, čím dál častější? Připomenu přejmenování svátku 17. listopadu ze Dne boje za svobodu a demokracii na Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii, nebo fakt, že komunisté vetovali váš návrh, aby poslanci svým usnesením podpořili otevřený dopis polských a ukrajinských intelektuálů evropským lídrům „Free Savchenko“.

Vidíme to den po dni a vidíme to rozhodnutí po rozhodnutí. Současná vláda každým dnem, ať už v legislativní nebo exekutivní oblasti, sebere kousíček naší svobody. Ať už zákonem, který prosadí, třeba o centrálních registrech, takže se bude vědět, jestli jste sportovec nebo jste potratila, či exekutivními rozhodnutími, a vždycky každý ten krůček má velmi ušlechtilé zdůvodnění, že je to pro vaši bezpečnost nebo pro levnější provoz nebo pro cokoli. Ale každý ten krůček vám ubírá kousek svobody. Někdo si může říci, o co jde, vždyť je to detail. Pokud bychom se na to zaměřili opravdu jen jako na detail, mohli bychom se shodnout, že jde o marginálii. Ale tady platí rčení, že stokrát nic umořilo osla. Pokud jsou to stovky detailů každý den a všechny jdou v sevřené frontě proti vaší svobodě, tak o tu svobodu přijdete.

V případě ukrajinské pilotky Savčenkové jste poukázal na absurditu, že komunisté vetovali možnost přijmout usnesení na její podporu, a současně, protože to bylo 8. března, popřáli všem ženám všechno nejlepší k MDŽ. Vy jste nakonec předali petici na ruskou ambasádu, kterou podepsala téměř stovka poslanců.

My nejsme signatáři petice, my jsme se cítili být jejími adresáty petice, proto jsme cítili povinnost na tuto petici nějak reagovat. Tisíce polských a ukrajinských intelektuálů podporovaných českými intelektuály se na nás obrátily, abychom něco dělali. Obrátily se na evropské lídry a já si příliš vážím své země na to, abych si nemyslel, že se tím obrátily i na nás, protože podle mě Poslanecká sněmovna České republiky patří mezi evropské lídry. Takže jsme cítili povinnost na petici zareagovat co nejrychleji, což jsme učinili tím, když jsme požádali Poslaneckou sněmovnu, ať přijme usnesení. Putinova pátá kolona nezklamala, zabránila přijetí tohoto usnesení, takže jsme to řešili formou individuálních podpisů jednotlivých poslanců. A tady musím férově říci, že i když to byla naše iniciativa, podání podpisů nebylo akcí TOP 09, na to jsem si dával velký pozor. Bylo to devadesát jedna poslanců České republiky, kteří svůj názor předali prostřednictvím předsedy zahraničního výboru, nikoli prostřednictvím člena TOP 09.

Nevyzvete i českého prezidenta Miloše Zemana, aby podpořil propuštění Savčenkové, jak to například hodlá učinit vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který se hodlá obrátit osobním dopisem přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina?

To by mělo asi takový smysl, jako kdybychom prezidentovi radili, aby si nedal po ránu cigaretu. Říkat to můžete, výsledek všichni známe. To je škoda energie.

Nečasova vláda se snažila bojovat proti korupci, až se to obrátilo proti ní, když padla kvůli nezdaněným kabelkám jedné státní úřednice, která byla milenkou premiéra. Teď se objevují závažné informace, že vicepremiér, ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš například podváděl při získávání evropských dotací na Čapí hnízdo a navíc se snaží to bagatelizovat výroky, že tato farma nepatří jemu, ale firmě, jíž je vlastníkem.

Já jsem nikdy nebyl kamarád tzv. kmotrů a domnívám se, že za devadesát pět procent své špatné pověsti vděčím jim, protože nelitovali peněz, aby o mně šířili pomluvy. Opravdu tedy nemám žádný důvod cítit k nim sympatie. Ale myslím si, že teď si musejí rvát vlasy, jak to dělali špatně. Oni obcházeli zákony, oni porušovali zákony, oni podpláceli výběrové komise, oni manipulovali losovačky, a teď vidí, jak se to dá dělat efektivně. Efektivně se to dělá tak, že změním zákony, aby veřejnost neměla šanci vidět do více než poloviny zakázek, a přesvědčím koaliční partnery, aby změnili legislativu, tak aby to vyhovovalo mému podnikání. A je to všechno legální a pod veřejnou kontrolou. Objemově se krade sice asi tak desetkrát víc, než se kradlo předtím, ale je to zcela naprosto legální a pod veřejnou kontrolou. A když si k tomu ještě koupíte média, ani nemáte někoho, kdo by vám to vytkl. Nutno říci, že z hlediska technologie vykrádání veřejných rozpočtů se Andrej Babiš všem kmotrům může vysmívat, protože jim ukázal, jak se to má dělat efektivně.

Jak dlouho mu to může procházet, než veřejnost pochopí, o co a o koho ve skutečnosti Andreji Babišovi jde?

Záleží na každém z nás, to nikdo nezařídí. Prostě demokracie stojí a padá s tím, jestli se společnost sestává z hrdých, aktivních a sebevědomých občanů. Pokud se chcete nechat vést jakýmkoli vůdcem i za tu cenu, že vás mlátí karabáčem, ale slibuje vám, že budete mít svá tři jídla denně, a budete v tom vidět větší sociální jistotu než svobodný prostor ke své realizaci, jsou Babišové ideální. Pro obě strany. Ti, kteří se chtějí nechat vést i za tu cenu, že jsou týráni a okrádáni, mají, co chtěli, ti vůdci také. Nebo budeme společností svobodných občanů, potom Babišové nemají šanci. O tom ale nerozhodne ani Kalousek ani Babiš, o tom rozhodne každý občan tak, jak si chce uspořádat svůj vlastní život.

Jak vidíte budoucnost vaší TOP 09? Myslíte si, že ten mírný propad volebních preferencí vaší strany, který zřejmě souvisel s odchodem Karla Schwarzenberga z čela TOP 09, se zastaví?

Kdybych byl politik amatér, dělal bych závěry z každého průzkumu. Jsem bohužel příliš dlouho v politice a vím, že si můžete koupit sociologické agentury, které dělají průzkumy, vím, že si můžete koupit politické komentátory, kteří pak ty průzkumy komentují volným způsobem, ale nemůžete si koupit voliče. My dobře víme, že máme své voliče, kteří nám věří, kteří se cítí být námi zastupováni, těm za to děkuji a současně se omlouvám všem ostatním, protože nemůžeme zastupovat všechny, vždycky můžete zastupovat jen určitou část společnosti, nemůžete zastupovat všeholid. Proto je také naše demokracie založena na soutěži politických stran, protože každá strana zastupuje určitý segment společenských zájmů. Z průzkumů si opravdu nelámu hlavu. Jsem si jist, že TOP 09 je pevně zakotvenou silou na české politické scéně, má koho zastupovat a ti, kteří se jí cítí být zastupováni, to dobře vědí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládo, neskákat, jak píská mediokracie! Soros, Gates… Ekonom Ševčík se rozjel

19:50 Vládo, neskákat, jak píská mediokracie! Soros, Gates… Ekonom Ševčík se rozjel

ROZHOVOR „Peníze nelze tisknout do nekonečna. Po určitém čase může dojít ke zhroucení celého ekonomi…