Miroslav Kalousek nám řekl, za co obdivuje Babiše a co je smutné na protestech proti Zemanovi

03.12.2014 7:51

ROZHOVOR Místopředseda opoziční strany TOP 09 Miroslav Kalousek je znechucen tahanicemi kolem poslaneckých platů, jejichž snížení a zmrazení jako ministr financí bez řečí a rychle prosadil, a proto se TOP 09 nebude účastnit ani hlasování o jejich úpravě. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také prohlásil, že máme prezidenta republiky, který vystupuje jako propagandista Putinova režimu, a „nahého krále“ Andreje Babiše, díky němuž česká veřejnost získala bezkonkurenční světový primát v disciplíně skok na koblihu.

Miroslav Kalousek nám řekl, za co obdivuje Babiše a co je smutné na protestech proti Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Proč se kolem platů ústavních činitelů strhl takový povyk? Přece bylo dopředu jasné, že po zmražení platů do roku 2014 přijde skokové zvýšení.

Myslím, že tohle nelze označit jinak než mimořádnou mírou nevkusu a neschopnosti vládní koalice. Já jen připomenu, že to byla naše vláda, která přišla s tím, že v rámci celkového šetření musíme logicky začít u sebe. Proto jsem jako ministr financí prosadil snížení platů, zdanění poslaneckých náhrad a zmražení platů až do konce roku 2014. To jsme udělali my, a protože jsme měli vládní většinu, udělali jsme to energicky a rychle. Žádné handrkování kolem toho nebylo. Logicky jsme to udělali do konce roku 2014, protože to už nebylo naše volební období. Tato vláda po celou dobu, co vykonává svůj mandát, ví, že tohle musí nějakým způsobem řešit. Měla na to rok. Kdybychom jí teď jako opozice nepovolili zkrácení jednacích lhůt ve sněmovně, tak to vůbec nestihla. Na poslední chvíli se handrkuje, jak to bude, jak to nebude, a korunu tomu dneska nasadil místopředseda vlády Andrej Babiš, když řekl, že by platy mohla do budoucna určovat vláda podle toho, jak rychle jí bude parlament schvalovat zákony.

To opravdu řekl?

Ano, asi před deseti minutami. To je tak nedůstojné handrkování, s kterým nechceme mít nic společného. My jsme tenkrát prosadili snížení a zdanění a udělali jsme to bez řečí a rychle. A udělali jsme to demokratickou cestou. Teď má většinu vládní koalice, ať schválí, co chce, snížení, zvýšení, zmražení, my se nebudeme na tom handrkování podílet a nebudeme se podílet ani na hlasování. Prostě vypneme hlasovací zařízení. Diskuse, která se vede zejména uvnitř sociální demokracie, v nás vzbuzuje pocity štítivosti a my se jí nebudeme účastnit. Ať si vládní poslanci odhlasují, co chtějí.

Co říkáte výroku prezidenta Miloše Zemana na původní dohodu v Poslanecké sněmovně zvýšit platy ústavních činitelů o čtrnáct procent, že jde o nenažranost a že by takový zákon vetoval?

Výrok pana prezidenta byl legrační, protože když bude vetovat jakékoli přidání platů, tak způsobí, že se platy rozmrazí úplně a všem se přidá 26 procent. Takže je otázka, jestli pan prezident svým výrokem nemíří k tomu, že by chtěl raději přidat 26 procent. To by byl logický důsledek veta.

Neobáváte se, že to v budoucnu povede k tomu, když se dostaneme do nějaké hospodářské recese, což se nedá vyloučit, že poslanci na zmrazení svých platů na nějakou dobu už nikdy preventivně nepřistoupí, když je na konci té lhůty takové pozdvižení?

To je vždycky otázka etického přístupu. Když jsme museli zahájit tvrdé úsporné kroky, cítili jsme povinnost začít u sebe. Proto jsme snížili platy, zamrazili jsme jejich vývoj a zdanili poslanecké náhrady. To je to, co jsme udělali my. Ať teď udělá vládní koalice, co umí.

Před několika dny jsme slavili už 25. výročí Sametové revoluce. Překvapilo Vás, že se oslavy změnily na protesty proti chování a výrokům prezidenta Miloše Zemana?

Nevím, jestli překvapilo nebo nepřekvapilo. Samozřejmě ty protesty chápu a ty pocity sdílím. Jen si s jistou dávkou trpkosti říkám, že kdyby neřekl těch několik sprostých slov, jestli by někdo zvedl takovou míru protestů proti tomu, co je skutečně nebezpečné, a to je znehodnocování české zahraniční politiky. Jakkoliv si nemyslím, že by prezident republiky měl mluvit ve svých oficiálních projevech sprostě, tak je to něco, co mu vyčítám nejméně. To, čím opravdu znevažuje prestiž České republiky, je jeho návštěva na Rhodosu, jeho výroky v Číně, že se tam učí stabilizovat společnost, jeho neustálé zpochybňování sankcí Evropské unie, jejíž jsme součástí. To je to, co si zaslouží kritiku a čím naši zemi objektivně poškozuje. Někdy si z legrace kladu otázku, jestli by ten protest proti Miloši Zemanovi byl takový, kdyby do toho neřekl několik vulgarismů. To je na tom možná smutné.

Vadí Vám, že Miloš Zeman, ač ve svém inauguračním projevu sliboval, že bude společnost spojovat, tak si spíš různými provokacemi libuje v tom, že ji ještě víc rozděluje?

To snad panu prezidentovi nemohl nikdo věřit ani v inauguračním projevu.

Někteří odborníci vyčítají Miloši Zemanovi, že jeho zahraničně politické postoje a výroky nejsou v souladu s politikou vlády. I když Česká republika například podpořila protiruské sankce Evropské unie a prezident je kritizuje a označuje za nesmyslné, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prohlásil, že za zahraniční politiku České republiky nese odpovědnost vláda a prezident oficiálně její linii dodržuje. Co tvrzení šéfa české diplomacie říkáte?

Já jsem nikdy neříkal, že postoje prezidenta nejsou v souladu s vládou. Já jsem řekl, že to není v souladu s dlouholetým konceptem české zahraniční politiky. Co mě na tom děsí, je, že to bohužel asi v souladu s vládou bude. Já jsem v souvislosti s návštěvou prezidenta v Číně dokonce interpeloval předsedu vlády s logickou argumentací, že za koncept české zahraniční politiky odpovídá vláda, zatímco prezident je z ústavy neodpovědný, a ptal jsem se, jak vláda hodlá bránit prezidentu v tom, aby nepoškozoval českou zahraniční politiku, za kterou je vláda odpovědná. Premiér mi odpověděl, že návštěva a výroky pana prezidenta v Číně byly plně v souladu s českou zahraniční politikou. To je určitě upřímná, ale naprosto děsivá odpověď. Nejen prezident republiky, ale i vláda tu dvacetiletou konzistentní koncepci české zahraniční politiky mění. Kdyby se takhle chovala velmoc, ostatní státy by zpozorněly a pokládaly by to za velké riziko, protože naše zahraniční politika přestala být čitelná. Protože nejsme velmoc, tak naše zahraniční politika přestala být zajímavá a přestali jsme mít jakoukoli váhu. To je důsledek tohoto konceptu vládní politiky.

Anketa

Myslíte, že budou do konce roku pokračovat masové protesty proti Zemanovi?

hlasovalo: 28665 lidí

Pokud jde o sankce proti Rusku, Vy i Vaše strana TOP 09 jste říkali, že mají smysl, že je nutné dát Rusku najevo, že koná v rozporu s mezinárodním právem. Naopak prezident Miloš Zeman a někteří jeho stoupenci volají po jejich zrušení, označují je za nesmyslné a zbytečné. Ale ukazuje se, že když Rusko dnes žádá Evropu, aby sankce zrušila, že nějaký účinek asi mají?

Nejenže naše strana říkala, že sankce mají smysl, to vidí každý soudný člověk. Myslí si snad někdo, že kdyby to panu Putinovi procházelo bez sankcí, že by dneska jeho zelení mužíci na Ukrajině nebyli dál, než jsou? To je přece naprosto zřetelná agrese směrem na hranice původního vlivu, který tahle východní velmoc vždycky měla. Že ty hranice končily na Šumavě, to si ještě my starší pamatujeme. Proto bychom měli být první, kteří by měli dělat všechno pro to, aby se tam ten vliv nevrátil. A logicky bychom měli stát po boku Poláků a pobaltských republik. Bohužel stojíme na úplně jiné straně a máme prezidenta republiky, který vystupuje jako propagandista od Putinova režimu. To je to smutné a nepochopitelné.

Vy jste v souvislosti s výročím Listopadu upozornil, že díky protestům proti chování prezidenta zapadl problém, že místopředsedou vlády a ministrem financí je oligarcha Andrej Babiš, který ve svých rukách soustřeďuje obrovskou hospodářskou, politickou i mediální moc, a jeho hnutí ANO získává stále větší podporu. Považujete to za nebezpečné zejména v souvislosti s jeho nedávným výrokem, že by dobře řídil většinovou koaliční vládu?

Považuji to celkem za logické vzhledem k tomu, že Andrej Babiš ovládl velkou část mediálního trhu a s tou druhou částí se dohodl. Je tedy celkem logické, že jím ovládaná média si odreagovávají svoji nesvobodu tam, kde mohou, to znamená vůči prezidentu republiky, protože tam, kde nemohou, psát nesmějí. To znamená, že to, co je pro demokracii v České republice mnohem nebezpečnější než skandální výroky prezidenta republiky, prochází bez povšimnutí. To je prostě holý fakt. Někdo ty nástroje má, někdo nemá. Pan prezident média neovládá, pan předseda Babiš ano.

Objevují se úvahy, že až to bude pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše výhodné, což může být brzy, protože preference jeho hnutí stoupají, vyvolá předčasné volby a že se skutečně může stát premiérem. Co si o tom myslíte?

Jestli z něčeho nepodezírám Andreje Babiše, tak z toho, že by měl respekt k demokracii, jejím procesům a mechanismům, ani z toho, že by se v jakékoli chvíli nezachoval jako absolutní predátor. Že o tom logicky přemýšlí, je celkem jasné. Ale od přemýšlení k realizaci je přece jen složitý proces, protože k rozpuštění sněmovny je potřeba 120 hlasů a ty pořád ještě nemá.

Politologové tvrdili, že Andrej Babiš nemůže vydržet s kritikou dlouho, že jakmile se dostane do vlády, bude muset také něco sám předvést. Myslíte si, že kromě zvýšení příjmů do státního rozpočtu díky rostoucí ekonomice, což ovšem není zásluha ani jeho ani vlády, se podařilo ministru financí už něco pozitivního ze svých slibů prosadit?

Není pochyb o tom, že král je nahý. Otázka je, jak dlouho bude trvat, než to tleskající shromáždění najednou pochopí. Může to trvat rok i dost dlouho vzhledem k tomu, že nahý král má k dispozici řadu nástrojů včetně mediálního trhu. On ve vládní pozici skutečně zatím neprosadil nic, co by vůči budoucnosti České republiky mělo nějaký pozitivní výsledek. Sliboval šetřit, přitom zvyšuje provozní výdaje, sliboval investovat, a investuje méně, než jsme investovali v dobách krize. Tady nenajdu nic, za co bych ho mohl ocenit. Všechny ty kroky jsou pro okamžitý efekt, nejsou pro budoucnost. Ale jednu věc mu přiznat musím. Díky němu česká veřejnost získala bezkonkurenční světový primát v disciplíně skok na koblihu. To se mu opravdu povedlo, to si zaslouží němý obdiv.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše FrantováTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko si zaslouží hořet.“ „Tupé škrty hned! Důchodci? No a co.“ To nejtvrdší z ODS. I překvapivé

8:44 „Rusko si zaslouží hořet.“ „Tupé škrty hned! Důchodci? No a co.“ To nejtvrdší z ODS. I překvapivé

Tupé škrty je třeba udělat ještě letos. Že se dotknou důchodců? Ti volili Zemana a Babiše, kteří za …