Místopředseda ČSSD: Stát musí garantovat občanům kvalitní veřejné služby, ne je privatizovat!

03.10.2021 8:08 | Rozhovor

Jiří Běhounek je bývalý hejtman Kraje Vysočina a také současný poslanec. V nadcházejících volbách je lídrem ČSSD v Kraji Vysočina a svoje poslanecké křeslo chce obhájit. „ODS a SPOLU sepsali nicneříkající program, kde mají sice sliby za více než 200 miliard, ale nikde k nim neukazují příjmy. Nyní se tak odhaluje skutečná podstata jejich povolebních plánů. Za ČSSD musím říci, že všechny plány na rozprodej České republiky a zavádění školného naprosto odmítáme,“ uvedl.

Místopředseda ČSSD: Stát musí garantovat občanům kvalitní veřejné služby, ne je privatizovat!
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Jiří Běhounek

Přestože volbám do Poslanecké sněmovny budou dominovat celostátní témata, začněme Vysočinou. Co je pro vás osobně nejdůležitější, aby se tady v kraji změnilo?

Vrátit zpět na Vysočinu lesy, které tam sežral kůrovec. Udržet pitnou vodu, fungující zemědělství, kvalitu a dostupnost zdravotní péče, je třeba také stále pamatovat na dopravní obslužnost apod. Prostě chceme, aby Kraj Vysočina byl stále dobrou adresou, jako tomu bylo po celých dvanáct let, kdy jsem dělal hejtmana. A garantovat občanům kvalitní a dostupné veřejné služby.

Jenže právě některé veřejné služby plánuje ODS a další pravicové strany privatizovat. Hovoří se o České poště, Českých drahách nebo Budvaru. Zároveň i z ANO nebo ODS zazněly návrhy na zavedení školného. Je toto cesta, kterou by se měla Česká republika po volbách vydat?

Anketa

Má se o zahraniční politice EU dál rozhodovat jednomyslně, čili i s naším právem veta?

98%
1%
hlasovalo: 10373 lidí
ODS a SPOLU sepsali nicneříkající program, kde mají sice sliby za více než 200 miliard, ale nikde k nim neukazují příjmy. Nyní se tak odhaluje skutečná podstata jejich povolebních plánů. Za ČSSD musím říci, že všechny plány na rozprodej České republiky a zavádění školného naprosto odmítáme. ČSSD dlouhodobě brání opakovaným snahám o výprodej státního majetku. V případě České pošty jsme tomu zabránili již v roce 2007, v případě Českých drah ČSSD zablokovala nápad ministra Ťoka z hnutí ANO prodat výdělečné ČD Cargo. A stejně tak zabráníme ODS a ANO zavést školné. Nicméně toto ukazuje, že v případě společného vládnutí ANO a ODS, je hnutí ANO připravené ODS a koalici SPOLU ve výprodeji státního majetku asistovat. Přitom stát by měl tyhle služby garantovat, ne je privatizovat.

Jak představitelé koalice SPOLU tak i premiér Babiš také opakovaně hovoří o tom, že chtějí do země přivézt asi 300.000 zahraničních dělníků z Ukrajiny a dalších zemí. Co si o tomhle jejich společném nápadu myslíte?

To je slepá cesta. ANO s ODS vidí cestu v dovozu stovek tisíc zahraničních dělníků z východu, tedy v pokračování politiky levné práce a s tím související zvyšování kriminality cizinců v naší zemi. Naproti tomu ČSSD proszuje myšlenku zvýšeného tlaku na mzdy. My nechceme žít v zemi, která bude ostrůvkem levné práce uprostřed Evropy jen proto, že to tak někomu vyhovuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až pošlou policii na demonstranty... Šlachta zděšen. Očkování a kontroly

13:52 Až pošlou policii na demonstranty... Šlachta zděšen. Očkování a kontroly

Rozdělení společnosti kvůli covidu je obrovské a nevyhýbá se ani bezpečnostním sborům, míní předseda…