Místopředseda STAN: Z veřejných činitelů máme u občanů dlouhodobě nejvyšší důvěru

16.08.2016 15:11 | Zprávy

Transparentní a efektivní nakládání s veřejnými prostředky v kraji pokulhává, povzdechl si lídr STAN v Olomouckém kraji Radim Sršeň. Co s tím? A jak vnímá obvinění hejtmana z korupce? Hovořili jsme ale také o nezaměstnanosti, o špatné dopravní infrastruktuře a obslužnosti v kraji, ale i řadě dalších problémů regionu.

Místopředseda STAN: Z veřejných činitelů máme u občanů dlouhodobě nejvyšší důvěru
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Lídr STAN v Olomouckém kraji Radim Sršeň

Za svou hlavní prioritu jste označil elektronizaci a transparentnost veřejné správy. „Budeme v krajích podporovat elektronickou komunikaci s úřady a jejich transparentnost. Jako první krok budeme usilovat o rozklikávací rozpočty, aby si každý občan kraje mohl ověřit, za co se utrácí jeho peníze.“ Souvisí to nějak s podezřelými zakázkami kraje, z nichž některé prošetřuje dokonce i policie? A jak vnímáte samotné obvinění hejtmana Rozbořila z korupce?

Téma transparentnosti je jedním z hlavních témat, které Starostové a Nezávislí dlouhodobě prosazují. Nejde zdaleka jen o rozklikávací rozpočty, ten ostatně již v současnosti Olomoucký kraj má, jde především o transparentní utrácení a rozdělování krajských prostředků. To v Olomouckém kraji dlouhodobě pokulhává, např. pokud se týká dotací přidělovaných Olomouckým krajem a v minulosti dokonce i evropských dotací rozdělovaných přes Regionální operační program Střední Morava. Potřebnost a účelnost, nikoliv stranická příslušnost by v tomto ohledu měly hrát hlavní roli.

Pokud se týká obvinění hejtmana Rozbořila, ctím presumpci neviny a počkejme si na výsledky vyšetřování. Na druhou stranu celá kauza pouze potvrzuje neblahý trend ovlivňování směřování dotací v Olomouckém kraji, na který dlouhodobě upozorňujeme.   

Máte představu, jak do rozhodování o věcech veřejných více zapojit i občany?

Mám zkušenosti z našeho regionu i celé Evropy se zapojením občanů do rozhodování o věcech veřejných prostřednictvím komunitního plánování. Jedná se o metodu LEADER, která dnes již nejen v Evropě, ale i dalších koutech světa úspěšně dokázala prostřednictvím místních akčních skupin aktivizovat občany a zapojit je do rozvoje své obce, města či regionu. Jednoduchá myšlenka, která neuvěřitelně funguje, jde jen o to dát skutečný prostor lidem a jejich myšlenkám a šikovnosti. Mám tu čest působit jako expert v rámci projektu Evropské komise na podporu rozvoje venkova v Gruzii a na komunitní projednávání strategie rozvoje regionu Kazbegi přišlo opakovně více než dvě stě občanů z celkového počtu pět tisíc, kteří v regionu žijí, a to i přesto, že na místním úřadu z důvodu poruchy vytápění seděli v kabátech. Důležitou věcí je také motivovat a zapojit mládež do rozhodování o věcech veřejných. Podporuji myšlenku participativních rozpočtů, kdy by mládež mohla rozhodovat o rozdělování části prostředků, které jsou mladým lidem v rozpočtech obcí, měst a krajů určeny.      

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

20:20 Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

„Myslíte milion chvilek nenávisti. Forum neřeším, ten člověk je posedlý Babišem. Už jsem si na ty ne…