Místopředseda lidovců: Lidé už dokáží poznat, jak to hraje Kalousek. Bereme mu voliče

02.07.2013 13:36

ROZHOVOR Miroslav Kalousek po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem tvrdí, že udělá vše proto, aby zachránil parlamentní demokracii a nedopustil putinovský režim, který podle něj prezident prosazuje. První místopředseda lidovců Marian Jurečka ale v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že Kalousek chce být jen tím, kdo opět určuje pravidla hry, přičemž své názory mění jako ponožky. Řeč byla také o předčasných volbách a hnutích Andreje Babiše a Tomia Okamury, která prý zřejmě skončí jako Věci veřejné.

Místopředseda lidovců: Lidé už dokáží poznat, jak to hraje Kalousek. Bereme mu voliče
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji
reklama

Jak se díváte na prezidentovo jmenování Jiřího Rusnoka premiérem? Měla by úřednická vláda získat důvěru poslanců?

Prezident měl dvě možnosti. 1. Přenechat pověření sestavením vlády tomu, kdo deklaroval, že bude mít většinu v PS PČR, získá důvěru a bude schopen řídit zemi do řádných voleb. 2. Sezvat všechny předsedy parlamentních stran, jednat s nimi, dohodnout se s nimi na jasném scénáři, který by měl podporu 120 hlasů a směřoval by jasně k předčasným volbám. On zvolil svoji variantu a uvedl tím naši zemi do velice těžké situace, kdy reálně hrozí, že například nebude schválen rozpočet, či nebudou řešeny zásadní problémy ČR. Osobně si myslím, že tato vláda důvěru získat nemůže, ale pokud zde již bude, měla by v klíčových tématech jako je rozpočet najít společné řešení s většinou v PS.

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že dojde k předčasným volbám? Co očekáváte od schůze Poslanecké sněmovny svolané na 16. července, která by měla skončit rozhodnutím o rozpuštění?

Jsem přesvědčen, že než mít v naší zemi jakési trojvládí, kdy se snaží vládnout prezident, vláda, která nemá oporu v PS PČR a nefunkční PS, pak by byly lepším řešením předčasné volby. K předčasným volbám za dané situace asi nedojde. Ale nechám se jednáním PS příjemně překvapit, jestli se najde 120 poslanců, kteří neberou svůj mandát jen jako zdroj obživy, ale dokážou najít vlastenecky odpovědného ducha.

Proč podle vás TOP 09 a ODS nechtějí předčasné volby? TOP 09 by se tak mohla prosadit jako nejsilnější pravicová strana…

Protože ví, že tyto dvě strany dostanou za svou práci od voličů ohodnocení, které nebude vůbec lichotivé. Pokud budou předčasné volby, pak obě strany budou mít podstatně horší výsledek než v roce 2010 a to především ODS, která bude bojovat o překročení 5% hranice. TOP 09 by na dané situaci mohla zdánlivě získat, ale dobře ví, že by to bylo Pyrrhovo vítězství. Navíc nyní pravděpodobně přejde ODS i TOP 09 do opozice a její lídři ví, že tím mohou získat. Do května příštího roku spousta lidí může zapomenout, jak nám tyto strany poslední tři roky vládly.

Miroslav Kalousek tvrdí, že udělá vše pro to, aby uchránil parlamentní demokracii a nedopustil putinovský režim, který prezident podle něj nyní prosazuje. Co si o tom myslíte?

Myslím, že Miroslav Kalousek dělá přesně to, co vždy. Chce to být on, kdo nastoluje debatu, kdo určuje pravidla hry a vůbec mu nevadí, že přitom mění názory jako ponožky. To se ostatně ukazuje z jeho vyjádření za poslední tři týdny, nejprve prosazoval vládu na půdorysu současné koalice, pak hovořil o nutnosti předčasných voleb a nyní již ve své rétorice přešel do role ochránce před putinovským režimem, jak sám říkáte. Je to ukázka jeho strategických názorových obratů, které jsou pro něj typické a on je dokáže vždy vehementně obhajovat, jen zapomíná, že lidé už to umějí přečíst.

Která strana může na mimořádných volbách nejvíc vydělat? Mohli by také lidovci předčasnými volbami získat?

Nevím, jestli může na mimořádných volbách nějaká strana vůbec vydělat. ČSSD a KSČM  obhájí to, co získaly v roce 2010. TOP 09 něco ztratí, ODS ztratí hodně, pokud vůbec projde přes 5%. KDU-ČSL, jak se ukazuje z dlouhodobých preferencí, má od 5 do 7,5% preferencí a máme velice slušnou šanci jako výrazně obměněná strana být pro mnoho voličů opět důvěryhodnou alternativou. Kdo může překvapit, jsou protestní hnutí jako projekt Andreje Babiše či Tomio Okamury, která nabízejí populistická řešení.

Představuje pro KDU-ČSL Andrej Babiš se svým hnutím ANO a Tomio Okamura a jeho Úsvit přímé demokracie politickou konkurenci?

Z našich průzkumů zjišťujeme, že nikoliv. Mohou to být spíše někdejší voliči Jany Bobošíkové, DSSS či VV. U nás máme zjištěno, že dnes o naší volbě uvažuje mnoho někdejších voličů ODS a TOP 09, kteří nechtějí bezohlednou pravicovou politiku a voliči ČSSD, kteří zase nechtějí nezodpovědnou levicovou politiku, která směřuje k přímé spolupráci s KSČM. Lidé nás dnes vnímají jako stranu, která nabízí stabilní a dlouhodobá řešení, že usilujeme o vyváženou společnost na pevných základech.

Tomio Okamura nedávno prohlásil, že by Romové měli mít svůj vlastní stát. Jaké je vaše stanovisko k tomuto tvrzení?

Asi takové, že Tomio Okamura je populista a ví velice málo o problematice jejich života. Já jsem v dětství na jednom hřišti hrál fotbal s kamarády Romy, ale také jsem jako dítě dostal několikrát v Přerově nabito jinými Romy. Tedy moc dobře vím, že jsou Romové, kteří pracují, řádně platí daně a vychovávají děti, ale jsou i ti, kteří nedělají nic, žijí z této společnosti a páchají násilí. Ale to můžete, především ty zlodějny, vidět i u našich politiků a taky všechny politiky přeci nemůžete hodit do jednoho pytle. V případě romské problematiky je třeba si položit otázku, co zodpovědní politici za posledních 23 let opravdu udělali. Obávám se, že v praxi toho mnoho nebylo. Peněz se na integraci Romů proinvestovalo mnoho, otázkou je, jak efektivně.

Pokud budou volby až v květnu, jak moc tato hnutí promluví do jejich výsledku?

Myslím, že tato hnutí mohou zaznamenat určitý úspěch. Nakolik reálně promluví do příští vlády, by bylo věštění z křišťálové koule. Můj osobní pocit je, že to budou projekty na jedno volební období, které budou realizovat byznys plán svých formálních či neformálních šéfů. Podobně, jako to bylo s VV.

 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Docent: Chce dotaci? Ať jde pomoct zdravotnictví! Že kvůli covidu zdechneme hlady? Tak se podívejte

4:45 Docent: Chce dotaci? Ať jde pomoct zdravotnictví! Že kvůli covidu zdechneme hlady? Tak se podívejte

ROZHOVOR „Všichni zdechneme?“ Tyto obory mají budoucnost! Vysokoškolský pedagog docent Michael Kroh …